Logitech Speaker System Z906

Kúpiť dnes poriadne ozvučenie a nezaplatiť pritom celý majetok – to vyzerá ako pomerne ľahká úloha. Veď výkonných a lacných reprákov, ktoré hrajú hlasno a popri tom ešte aj rôznym spôsobom blikajú, je všade kopec. Lenže zahrať čistý a bohatý zvuk – to nedokáže každá súprava. Veľmi dobrý pomer medzi cenou a kvalitou sme našli u vlajkovej lode Logitech.

Logitech má vo svojom portfóliu niekoľko silných zostáv, no nás zaujala práve tá najvýkonnejšia – Z906 s digitálnym dekóderom DD5.1/DTS a THX certifikátom. Reprosústava Logitech Z906 nahradila model Z-5500, ktorý si vyslúžil niekoľko ocenení po celom svete a dodnes je považovaný za jeden z najlepších 5.1 setov v danej cenovej hladine.

Pôvodná cena zostavy Z906 v čase jej uvedenia bola 399€, čo je cena, za ktorú ju stále nájdete na oficiálnej webovej stránke Logitech. V našich obchodoch ju ale dostanete za oveľa výhodnejšiu cenu. Napríklad Alza.sk ju predáva za 280€ aj s malým darčekom. Za cenu pod 300€ reprosústavu ponúka drvivá väčšina slovenských e-shopov. V kamenných predajniach ju ale nájdete aj za menej, čím sa stáva jasným favoritom na kúpu.

Čo dostanete?

To, čo odličuje produkty s logom Logitech je kvalita spracovania a taktiež použité materiály. Kvalita prevedenia Z906 to len potvrdzuje. Spracovanie ako satelitov, tak aj subwooferu je na veľmi dobrej úrovni. Reproduktory sú zasadené do pevných ťažkých boxov, ktoré pomáhajú vylúdiť čisté tóny pri ľubovoľnej hlasitosti.

Štyri postranné satelity sú identické, takže je úplne jedno, ktoré umiestnite dopredu a ktoré dozadu, vľavo, či vpravo. Stredný box má zhodný tvar, no je orientovaný naležato, takže si ho so zvyškom nepomýlite. Každý zo satelitov má iba jeden jediný reproduktor chránený kovovou mriežkou, čo je pre kvalitnú reprodukciu hudby trochu málo. 5+1 systém je ale určený primárne pre hráčov a filmových nadšencov, takže reprodukcia hudby je tu trochu druhoradá a preto postačí aj takéto riešenie so širokopásmovým satelitom. Predsa len ide o „PC reproduktory“ a nie hi-fi zostavu.

Napriek uvedenému treba povedať, že zvuky reprodukujú satelity pomerne čisto a bravúrne zvládajú vysoké aj stredné tóny. Dovolím si tvrdiť, že v danej cenovej hladine nenájdete adekvátneho konkurenta a aj keby sme zobrali systém pre domáce kino dvoj-až-trojnásobnou cenovkou, ťažko by sme hľadali kvalitatívne podobnú zostavu. Satelity sú pomerne ťažké (0.84 kg) a pôsobia dobrým dojmom už pri prvom dotyku. Dodávané k nim nie sú žiadne stojany, ani držiaky na stenu, no ak sa doma rozhodnete pre serióznu montáž, môžete využiť bežne dostupné príslušenstvo pre domáce kino. Satelity majú pripravený závit na zadnej strane pre montážne skrutky závesov alebo statív.

Subwoofer v sebe ukrýva hlavný zosilovač a je naozaj masívny a aj ťažký. S rozmermi 28x32x29 cm a hmotnosťou bezmála 9 kg sa líši od väčšiny zostáv na trhu. Má veľmi dobrú konštrukciu a zvláda čistú reprodukciu dunivých basových tónov. Tak do 30-40 Hz má síce drobné rezervy, ale pri vyšších frekvenciách hrá výborne. Pri filmoch, hrách a pod. doslova exceluje. Nakoľko subwoofer ako sme spomínali obsahuje i zosilňovač, na jeho zadnej strane sa nachádzajú všetky vstupno-výstupné porty. Tie by mali stačiť každému na pripojenie jeho hardvéru. Nájdete tu tri 3.5-ky jacky pre analógové kanály, 2-krát dva cinche pre stereo, digitálny koaxiálny vstup a dva optické vstupy, ktoré využijete v spojení s DVD, Blu-ray alebo hernou konzolou prípadne APPLE TV, alebo rôznymi Android a Linux media boxmi (v našom prípade sme sem pripojili bez problémov PS4 aj XBOX One, najnovší Apple TV, aj starší eTRAYz a Vita PSTV). Ďalej sa tu nachádza konektor na pripojenie ovládacieho panelu a samozrejme svorky pre káble na pripojenie satelitov.

V balení sa ešte nachádza malý diaľkový ovládač pre základnú obsluhu, spomínaná konzola ovládacieho panelu, káble na pripojenie satelitov (2x 8m kábel pre zadné a 3x 5m kábel pre predné satelity) a káble na pripojenie k bežnému PC s dĺžkou asi 1,5m.

Obsluha a zvukový prednes

Zvuk je veľmi príjemný a čistý. Reprosústava má svoje rezervy, no v danej cenovej hladine to je ospravedlniteľné. Päť reproduktorov v priestore doplnených o subwoofer dokáže urobiť poriadny rachot, takže si môžete dovoliť pokojne aj inštaláciu do väčšej miestnosti. Ak ale bývate v paneláku, susedia vás nebudú mať radi. Špeciálne dunivé zvuky a explózie rozvibrujú steny aj nábytok, takže treba hlasitosť značne krotiť.

Ovládacia konzola má len veľmi obmedzené možnosti nastavovania zvuku. Môžete len veľmi obmedzene upravovať hlasitosť, prepínať medzi vstupmi a prepínať tri zvukové módy – stereo, 5+1 a surround, pri ktorom sa z bežnej stereo nahrávky vytvorí 4.1 zvuk. Treba však povedať, že ide o značne skreslený zvuk a nie je to príliš vhodný režim na hudbu.

Verdikt?

Osobne príliš nepreferujem milión reproduktorov v priestore. Skôr uprednostním kvalitu pred kvantitou, takže v mojom prípade beriem radšej veľké stereo ako malý 5+1 systém. Logitech sa mi však celkom páčil a v stredne veľkej miestnosti v mojej pracovni hral veľmi slušne. Priestorový zvuk v hrách má svoje čaro a prídete mu rýchlo na chuť aj pri filmoch. Obzvlášť keď si pustíte filmy typu Starwars, kde cez vás budú lietať laserové strely a výbuchy, alebo keď si pustíte naozaj dobrý a dobre ozvučený horor. Ak sú v nahrávke rôzne podprahové zvuky, tak sa aj dos… Hovorím z vlastnej skúsenosti! Keď vám pri filme z ničoho nič prebehne mráz po chrbte len kvôli dobre namixovanému zvuku, máte pocit, akoby na vás siahla smrť a keď sa o pár sekúnd na to nečakane vrúti príšera do obrazu s masívnymi zvukovými ruchmi zo všetkých strán…

Pochopil som skrátka, že sú filmy, ktoré si treba pozrieť cez deň a ak sa pre ne napriek tomu rozhodnete v noci, tak len na nejakom lacnom menej kvalitnom ozvučení. Inak si sami privodíte infarktové stavy. Nuž ale má to certifikát THX, tak to kino musí nejak znieť, no nie?

Z906-ka určite patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Ako majiteľ dosluhujúcich Z-5500 som hľadal náhradu a po kvalitatívnej stránke sú tam oproti predchodcovi drobné rezervy, no za danú sumu asi lepšiu zostavu aj tak nenájdete. Z906 je skrátka zo naj, čo za túto cenu nájdete v obchodoch.

Technické parametre:

Device Type: 5.1 Speakers

Power Rating (RMS): 500 Watt (Total Power)

Effects: 2.1 (Stereo), 4.1 (Stereo X2), Stereo 3D (Matrix mode)

Digital Formats: Dolby Digital, DTS, PCM

Sound Pressure Level: (SPL Max) >110 dBC

Frequency Response: 35 Hz – 20 kHz

Signal-to-Noise Ratio: (SNR) A weighted: >95 dB

Input Impedance: 8,000 Ohms for analog, 75 Ohms for Digital Coax

Audio Controls: Control Pod, Mute, Effects Control, Volume control (independent), Power On/Off (Independent), Input Selector, Channel Volume Controls, Bass

Indicator Lights: (LED) Amber LEDs indicate Power, volume level,active speakers, effects, input, decoder (on/off)

Input Source: RCA, Optical, Coaxial, 6 Channel direct (3.5mm), Analog Stereo (3.5mm)

Output Source: N/A

Cable Length: AC 2m (6.5 ft), DSub 1.8m (6ft), speaker cable (3x 4.6m) (15ft), speaker cable 2×7.62m (25ft)

Remote Control: Yes, Battery Size AAA, Battery Quantity 3