Mac mini

Mysleli ste si, že extrémne kompaktné počítače začali svoju púť až prednedávnom? Omyl, počítačové systémy malých rozmerov tu boli už dávno predtým, avšak až súčasný trend miniaturizácie rozmerov a minimalizácie spotreby priniesol väčší záujem aj zo strany výrobcov.

Keď pred piatimi rokmi prišiel na trh prvý Mac mini, tak väčšina užívateľov bežných Windows PC nemala o tak kompaktnom riešení ani potuchy. V porovnaní s klasickými desktop počítačmi totiž Mac mini prišiel na tú dobu s prevratným dizajnom, ktorý vo svojej podstate prečkal celú tú dlhú dobu a je základom aj pre najnovší model. Ak ste sa konceptom Mac mini ešte nikdy nestretli, tak bude pravdepodobne pre vás prvý kontakt s ním veľkým prekvapením. Samotné balenie je totiž extrémne malé a skôr pripomína externý disk ako plnohodnotný počítač. Po vybalení sa vám tak v rukách ocitne krabička so štvorcovým pôdorysom (16,5×16,5 cm), výškou len mierne nad 5 cm a hmotnosťou menšou ako 1,5 kg. V balení ešte nájdete napájací adaptér, redukciu na pripojenie monitora pomocou DVI káblu a samozrejmú príručku s inštalačnými médiami operačného systému. Zvyšok (klávesnicu, myš, prípadne diaľkové ovládanie) si už musíte dokúpiť samostatne, avšak v prípade krízy nie je problém použiť aj neautorizované náhrady.

Rozmerom Mac mini sme sa už venovali a tak vás možno bude zaujímať, ako sa dizajnéri popasovali s integráciou konektorov. Vpredu sa nachádza len štrbinová optická mechanika, zvyšok sa nachádza v zadnej časti, dokonca tam nájdete aj tlačidlo na zapnutie prístroja. Okrem neho môžete využiť LAN konektor, FireWire 800, Mini DVI (ku ktorému je štandardne dodávaná redukcia na klasické DVI, avšak bez možnosti použitia rozlíšenia 2560×1600 bodov), Mini DisplayPort, až 5 USB portov a nad nimi zvukový vstup a výstup. Kvôli extrémne kompaktným rozmerom je tak jasné, že sa táto malá hračka nebude dať moc rozšíriť a tak bohatú nádielku konektorov vítame všetkými desiatimi. Nemusíte si tak robiť starosti a váš Mac mini zvládne nielen klávesnicu, ale aj tlačiareň, externý pevný disk, nejaký ten USB kľúč, či webovú kameru. Čo sa týka základnej hardvérovej výbavy, tak tu na vás čaká niekoľko konfigurácií, ktoré sú stavané pre rozdielne pripravené peňaženky a rôzne požiadavky koncového užívateľa.

Na Slovensku sú štandardne dostupné dve konfigurácie založené na novej mobilnej platforme, ktoré si samozrejme môžete na požiadanie a za príplatok rozšíriť. Za 580 Eur si domov odnesiete model vybavený 2,26 GHz procesorom, 2 GB DDR3 pamäti a 160 GB pevným diskom. Za 830 Eur to už bude 2,53 GHz procesor so 4 GB DDR3 pamäti a 320 GB pevným diskom. Ak sa vám to zdá málo, môžete siahnuť po rozšírení konfigurácie v podobe 2,66 GHz CPU a 500 GB pevného disku, čo už z tohto drobčeka robí výkonný prístroj. Ako grafická karta je tu použité integrované riešenie NVIDIA GeForce 9400 s 256 MB zdieľanej pamäti, čo na jednej strane prináša nízku spotrebu a na strane druhej zaujímavý výkon. Hardvérový základ je teda skutočne solídny a na tak malé rozmery vlastne až kráľovský. Pri vyššej konfigurácii sa určite nemusíte obávať ani náročnejších aplikácií a vďaka výkonnej grafickej karte si zahráte aj mierne náročnejšie hry, môžete využívať akcelerovaný Photoshop, OpenCL aplikácie, či pozerať HD video bez výraznejšieho zaťaženia CPU. Pri bezdrôtových technológiách nachádzame dnes už bežné Wi-Fi a Bluetooth, ktorý môžete využiť napríklad na pripojenie Apple Magic Mouse.

Mac mini je tak veľmi zaujímavý prístroj (alebo skôr hračka?), ktorého kúpu je však potrebné si zvážiť, či si skôr uvedomiť, čo by ste nemali očakávať. V tomto prípade nie je toho našťastie mnoho a nespokojní budú pravdepodobne len užívatelia vyžadujúci extrémny procesorový a grafický výkon, či obrovské dátové úložisko. Pre nich je však určená iná kategória Mac produktov, samozrejme v inom prevedení a za iné ceny. Mac mini je však napríklad skvelou voľbou do kancelárie, kde ponúka výkonný základ aj pri aktívnej práci a určite sa nestratí ani v modernej domácnosti. Zvláda totiž aj akceleráciu stredne náročných hier, zaberá málo miesta, vyzerá neskutočne chutne, je veľmi tichý a navyše je jeho spotreba veľmi nízka (pri bežnej práci nepresahuje 30 W), čo má výrazný dopad na financie. Ak by ste si chceli z Mac mini spraviť multimediálne domáce centrum, nie je nič stratené a už v základe poskytuje táto malá skrinka obrovské možnosti. Treba však rátať s dokúpením diaľkového ovládania a optimálne aj externého pevné disku, nakoľko možnosti pre budúci upgrade sú tu kvôli malým rozmerom veľmi malé.

Mac mini

Cena od 580 €
+ dizajn, prevedenie, zaujímavý výkon
Hodnotenie: 9,0