Image

Made in Google

Google má osem rokov. Google, to nie je len samotný vyhľadávač, Google to je široké spektrum produktov, o ktorých možnože ani neviete. Tento článok vám ich predstaví a naučí pár trikov pre prácu s vyhľadávačom.

Článok bol pôvodne publikovaný v časopise PC_Space 01/2006.

Keď sa v marci 1995 stretávajú na Standfordskej univerzite dvaja vysokoškolskí mladíci Sergey Brin a Larry Page určite ešte ani nemajú predstavu, aký úspech dosiahnu o desať rokov neskôr so svojím systémom BackRub, z ktorého sa neskôr, v roku 1998 vykľuje v súčasnosti najpreferovanejší prehliadač Google. Spoločnosť má svoje sídlo v Mountain View v Sillicon Valley, zamestnáva 8000 ľudí, disponuje jedným z najvýkonnejších superpočítačov sveta o výkone cca 250 000 GHz (údaj z apríla 2004), celková hodnota kolosu s názvom Google je 106 miliárd USD, čistý zisk spoločnosti v treťom štvrťroku 2005 vzrástol oproti rovnakému obdobiu roka minulého sedemnásobne, čo predstavuje sumu 381,2 milióna USD. Nebolo by týchto úspechov keby Google ostal len pri poskytovaní svojej primárnej služby – vyhľadávaní informácií na webe. Za tých sedem rokov, čo existuje sa dokázal vypracovať na svetovú špičku vo vyhľadávaní, Google sa však nezameriava len na túto oblasť, ale expanduje aj do iných končín internetu. V tomto článku sa vám pokúsime predstaviť aké projekty za tých sedem rokov vznikli či prešli pod hlavičku Google. Určite budete z ich množstva a zamerania milo prekvapení.
www.google.com
Samotný vyhľadávač textových informácií na internete. Google v súčasnosti indexuje vyše 8 miliárd internetových stránok. Existuje však množstvo typov a trikov ako si vyhľadávanie v Googli uľahčiť. Je v ňom implementovaných množstvo skrytých funkcií, o ktorý ste možno ani nepočuli. Týmto vychytávkam venujeme samotný stĺpec.

Image Search (images.google.com)

Jedno z najstarších rozšírení Googlu, ktoré prišlo na svet v roku 2001. Surferom ponúka vyhľadávanie v obrázkoch podľa vopred určených kritérií – nielen podľa názvu, ale aj formátu, veľkosti či farby.

Image

Google Images: Hľadanie v galérii obrázkov nikdy nebolo také jednoduché a
rýchle.

Google Video (video.google.com)
Táto služba je v dobe písania článku ešte vo fáze beta testovania. Umožňuje vyhľadávať videosúbory po celom internete.

Google Answers (answers.google.com)
Hľadáte odpoveď na otázku, ktorú vám ešte nik nedokázal zodpovedať? Aj keď sa hovorí, že na webe je všetko, môžete preskočiť dlhé pátranie a využiť výhody tejto služby, ktorá vám dá odpoveď takmer na každú vašu otázku. Listovať môžete medzi tisíckami už položených otázok, ak medzi nimi nenájdete tu svoju, môžete ju položiť sami, tým, že vyplníte formulár na hlavnej stránke. Za odpoveď však musíte ponúknuť finančnú odmenu, minimálne 2 USD, ktorú si medzi sebou rozdelí Google (25 % sumy) a majiteľ odpovede.

Google Groups (groups.google.com)
Na tejto stránke môžete diskutovať na akékoľvek témy s ľuďmi celého sveta. Vďaka zoradeniu tém do skupín sa na stránke určite nestratíte a ľahko nájdete diskusiu, ktorá vás zaujíma. Samozrejmosťou je vytváranie vlastných skupín, delenie podľa jazyka je prítomné taktiež. Služba je vo fáze beta.

Google News (news.google.com)
Stránka monitoruje stovky internetových stránok spravodajského charakteru a na jednom mieste tak ponúka súhrný prehľad o aktuálnom dianí vo svete politiky, ekonomiky, športu, technológií, zábavy a podobne. Celá činnosť služby je automatizovaná a program denne vyberá desiatky správ, z ktorých na webe uverejní prvých 200 znakov s následným odkazom na celý text článku uverejneným na pôvodnom serveri. V novinkách sa vďaka možnosti vyhľadávania nestratíte, vzhľad hlavnej stránky si je možné
navyše upraviť podľa vlastných predstáv.

Image

Google Earth

Google Maps a Google Earth (maps.google.com; earth.google.com)
Jedna z najlepších vecičiek made in Google. Nikdy ste nevideli Eiffelovú vežu v Paríži, grécku Akropolu, rímske Koloseum či americký Grand Canyon? Googlovske mapy vaše cestovateľské chúťky určite uspokoja, pretože vďaka nim môžete navštíviť tie najúžasnejšie miesta našej Zemi v priebehu pár minút. K dispozícií sú detailné satelitné snímky mnohých lokalít, niektoré dokonca s presnosťou na 15 metrov. Detailne si tak môžete pozrieť mnohé veľkomestá či historické pamiatky, do spomínaných detailov je spracovaná aj pomerne veľká časť Slovenska vrátane Bratislavy. Najdetailnejšie mapy však nájdete v prostredí Afriky, kde narazíte na mapy s rozlíšením až 1 meter (!!!), niektoré lokality sú doplnené o nádherné fotografie National Geographic, s ktorým Google na tomto projekte spolupracuje. Google Maps sa dočkali programovej nadstavby s názvom Google Earth, ktorá rozširuje možnosti služby o ďalšie zaujímavé funkcie, nehovoriac o tom, že programové prostredie má oveľa príjemnejší interface. Google Maps poskytuje aj možnosť vyhľadávania lokálnych informácií, ktoré sú dosiaľ poskytované pre kvarteto krajín USA, Kanada, Japonsko a Veľká Británia. Vďaka nim môžete v spomínaných krajinách veľmi ľahko nájsť požadované ulice či dôležité budovy – napr. štadióny, reštaurácie, bary či benzínové stanice.

Google Books (books.google.com)
Veľmi kontroverzná a pomerne nová služba, od ktorej si Google sľubuje veľa. Spoločnosť si totiž dala za cieľ zdigitalizovať tisícky knižných titulov proti čomu sa ohradili ich vydavatelia, keďže Google takýmto spôsobom porušuje ich autorské práva. V súčasnosti obsahuje zbierka množstvo titulov od známych literárnych klasikov až po diela menej slávnych autorov. Samozrejme, užívateľ nemá k nahliadnutiu celý obsah knihy, len jej časť pozostávajúcu z približne piatich strán. Pri každom titule však nájde záujemca o dané dielo odkaz na internetový obchod, v ktorom si je možné daný titul zakúpiť.

Image

Google Books: „Však věčně bude srdce jímat znova žal Juliin a bolest Romeova.“. Aj vďaka Google.

Google Base (base.google.com)
Veľa očakávaní vkladá Google aj od tejto služby. Prakticky hociktorý návštevník stránky zaregistrovaný na Google.com si tu môže vytvoriť svoju vlastnú databázu informácií, ktoré sú dostupné všetkým návštevníkom stránky base.google.com. Pridávať tu môžete vlastné recenzie na rôzne produkty, kulinárske recepty, vlastné postrehy, dokonca aj inzeráty. Služba je prepojená aj s inými službami Google napr. Frooglom alebo Google Local, takže potenciál tejto služby je naozaj veľký.

Google Blogsearch (blogsearch.google.com)
Keďže Google spolupracuje s mnohými stránkami, ktoré poskytujú vytváranie blogov (čiže akýchsi osobných denníčkov) úplne zdarma a uvedomuje si ich rastúcu popularitu, vyvinul pre čitateľov týchto denníkov samotný vyhľadávač, ktorý prehľadáva len takéto stránky. Medzi výsledkami hľadania sa nestratia ani blogy zo Slovenska.

Blogger (www.blogger.com)
Túto blogerskú službu už nejaký čas vlastní Google a každému záujemcovi na nej ponúka vytvorenie vlastného blogu.

Froogle (froogle.google.com)
Od decembra 2003 ponúka Google svojim zákazníkom aj možnosť vyhľadávania produktov v širokej palete elektronických obchodov (prevádzkovaných predovšetkým Američanmi). Po vyhľadaní vám Froogle ponúkne zoznam e-shopov, v ktorých si môžete daný tovar zakúpiť. Veľmi užitočné je prehľadné porovnanie cien v týchto obchodoch.

Google Catalogs (catalogs.google.com)
Vyhľadávanie v najrôznejších katalógoch a letákoch v elektronickej forme je hlavnou úlohou tejto „gúglovskej“ služby. Aj ona je ešte vždy vo fáze Beta a v súčasnosti obsahuje 6600 katalógov, čo nie je nijak závratné číslo. Rozšíreniu potenciálu tejto služby určite bráni zložitejší postup potrebný pre publikovanie vlastného katalógu na internete. Ten je potrebné zaslať klasickou poštou priamo do USA.

Google Suggest (www.google.com/webhp?complete=1&hl=en)
Google Suggest rozširuje možnosti klasického vyhľadávača o inteligentné hádanie výrazov, ktoré chcete vyhľadať. V praxi to vyzerá asi tak, že pokiaľ napíšete prvé písmená hľadaného výrazu, Google vám automaticky ponúkne možnosti najpopulárnejších pojmov začínajúcich na vami zadané písmena.

Google Translate (google.com/translate)
Neovládate taliančinu, portugalčinu, španielčinu, francúzštinu alebo nebodaj potrebujete preložiť niečo z japončiny či kórejčiny do vám zrozumiteľného jazyka, napr. angličtiny? Potom vám určite pomôže tento prekladač, ktorý celkom verne prekladá z menovaných jazykov do anglického jazyka a naopak. Preložiť dokáže dokonca i internetové stránky.

Google Reader (reader.google.com)
Google Reader je klasická RSS čítačka, ktorá využíva technológie RSS a Atom. Využívanie služby je podmienené registrácii na hlavnej stránke. Následne si môžete cez vyhľadávacie okienko vyhľadať stránky, z ktorých chcete automaticky dostávať aktuálne informácie o nových článkoch (musia, samozrejme, podporovať RSS alebo Atom). Stránku si následne vložíte medzi svoje RSS kanály a internetová RSS čítačka začne načítavať aktuálne správy z vašich obľúbených serverov.

Google Analytics (www.google.com/analytics)
Je až neuveriteľné do koľkých projektov sa ten Google púšťa. Jedným z posledných je služba Google Analytics, služba, ktorá poteší každého prevádzkovateľa webstránky, keďže GA slúži na podrobné monitorovanie návštevnosti. GA je založený na technológii Urchin Web Analytics, ktorú spoločnosť odkúpila v marci 2005. Službu je možné využívať úplne zadarmo, v dobe písania článku je však registrácia nových členov pozastavená z dôvodu obrovského návalu záujemcov v prvých dňoch
spustenia služby.

Image

Google Analytics: Webmastri majú k dispozícii skutočne podrobné a graficky príjemné štatistiky.

Google Talk (talk.google.com)
Spoločnosť sa taktiež vybrala na cestu instant messengerov a vyvinula svoj vlastný s názvom Google Talk, ktorý je akousi konkurenciou pre Skype, v súčasnosti jeden z najpopulárnejších voip instatnt messengerov, čiže messengerov, ktoré dovoľujú telefonovanie prostredníctvom internetu. Aj Google Talk je určený predovšetkým na hlasovú komunikáciu avšak oproti Skypu má jednu nevýhodu, nemôžete s ním telefonovať na pevné linky a mobilné telefóny. Inak ide o rovnako nenáročný messenger, vhodný aj pre pomalšie internetové pripojenia, nemá problém s firewallmi ani prekladačmi IP adries, navyše, jeho veľkosť je minimálna – len 1 MB.

Gmail (www.gmail.com)
Stáva sa už tradíciou, že populárne portály ponúkajúce vyhľadávanie ponúkajú svojim užívateľom možnosť založenia freemailu. Aj Google sa vybral podobnou cestou a od 1. apríla 2004 spustil službu Gmail, ktorá v tej dobe lákala svojou obrovskou kapacitou presahujúcou 2 GB, ktorá sa navyše každým dňom zväčšovala. Práve Gmail odštartoval po celom svete, vrátane Slovenka éru tzv. gigabytových freemailov. Z vlastných skúsenosti môžeme potvrdiť, že sa jedna o kvalitný freemail, ktorý okrem obrovského uložného priestoru ponúka taktiež kvalitný antispamový filter a od decembra 2005 aj antivírusovú kontrolu. Na druhej strane nepoteší absencia podpory HTML správ. Gmail je ešte vždy vo fáze testovania a ešte vždy nie je prístupný širokej verejnosti. Nato, aby ste si mohli vytvoriť schránku na Gmail potrebujete pozvánku, ktorú vám môže zaslať nejaký kamarát, ktorý už má vytvorený účet na tomto e-mailovom serveri.

Image

Gmail: Apropo, viete, že v Nemecku a Spojenom kráľovstve má služba názov Google Mail?

Ďalšie zaujímavé programy od Google: prehľadávač lokálnych diskov Google Desktop 2 (desktop.google.com), obrázkový editor Picasa (picasa.google.com).


Tipy a triky pre Google

Vedeli ste, že Google:

  • má v sebe zabudovanú kalkulačku, pomocou ktorej vypočítate bežné počtové operácie, ale aj tie zložitejšie ako napr. faktoriály? Stačí ak do vyhľadávacieho okienka zadáte príklad a kliknete na hľadať. Zoznam povolených operátorov nájdete tu: http://www.google.sk/intl/sk/help/calculator.html
  • dokáže prepočítavať meny jednotlivých krajín do iných mien podľa aktuálnych kurzových lístkov? Ak chcete napr. vedieť koľko slovenských korún dostanete v zmenárni za 10 britských libier napíšte do vyhľadávača „10 GBP in SKK“.
  • dokáže definovať každé slovo? Do panela hľadania napíšte príkaz „define POŽADOVANÝ VÝRAZ V NIEKTOROM ZO SVETOVÝCH JAZYKOV“.
  • okrem tlačidla Vyhľadať obsahuje taktiež tlačidlo I’m feeling lucky (cítim sa šťastne)? Jeho úlohou je automaticky vyhľadať a otvoriť stránky, ktorých telo obsahuje hľadaný výraz.
  • je schopný okamžite poskytnúť aktuálnu predpoveď počasia pre krajiny celého sveta? Napr. podrobnú predpoveď pre Bratislavu získate hľadaním výrazu „weather Bratislava, Slovakia“. Následne už stačí kliknúť na stránku, ktorá je prvá v poradí.
  • Okrem HTML stránok hľadá informácie taktiež v 12 ďalších formátoch súborov? V PDF, DOC, XLS, TXT, RTF, SWF, PPT, PS, WPS a ďalších. Pokiaľ si, želáte, aby Google prehľadával iba súbory formátu PDF napíšte za hľadaný výraz príkaz „filetype:pdf“. Nezabúdajte, že Google dokáže spomínané formáty otvoriť aj vo formáte HTML čím môžete predísť mnohým nepríjemnostiam.
  • dokáže odstrániť z nájdených stránok tie s nevhodným obsahom? Stačí ak za hľadaný výraz napíšete „safesearch: VÝRAZ, KTORÝ NESMIE BYŤ OBSIAHNUTÝ NA STRÁNKE (napr. sex)“.

{moscomment}