Image

Majestátny elegán Avance X001

V seriáli zameranom na predstavovanie atraktívnych počítačových skriniek pre konečných spotrebiteľov sme sa rozhodli vďaka jeho obľúbenosti pokračovať.

Tento krát sme si na mušku zobrali zaujímavú netuctovú skrinku, ktorá sa okrem výnimočne dobrej ceny vyznačuje aj nadpriemerným spracovaním a netradičným umiestnením všetkých komponentov.

Image
 
Väčšina z nás má v hlave stále zakorenený názor, že case, ktorý sa pohybuje pod, respektíve jemne nad magickou cenovou hranicou fialovej tisíckorunáčky musí byť automaticky lacný črep, ktorý nemá čím zaujať. Spomedzi sortimentu viacerých veľkoskladov v kategórii „lacné“ nás zaujala X001 od spoločnosti Avance, ktorá už svojim vzhľadom evokuje rešpekt a majestátnosť drahších kolegov. V ponuke ju je možné nájsť v dvoch vyhotoveniach, a to s a bez zdroja. Nám sa do rúk dostal práve ten druhý typ. Pri rozbalení zo štandardnej hnedej krabice na nás spopod polystyrénu vykuklo čierne "čudo." Poďme sa teda pozrieť, čím je také zaujímavé.
 
Takmer serverová skrinka

Konštrukcia jej prednej časti obsahuje zaujímavý samo zasúvateľný kryt s čiernou kovovou sieťovanou štruktúrou, ktorý v nás vyvolával pocit, že sa nám do rúk dostal serverový case. Prachový filter sa výrobca bohužiaľ rozhodol neintegrovať medzi prednú vetraciu šachtu, a tak si s prípadným záujmom môžete skrinku spredu vylepšiť vzdušným papierovým filtrom (hrubší filter by mohol zabraňovať zasúvaniu vrchnej krycej časti).  Na vrchu sa nachádza tlačidlo „Power,“ obkľúčené otvárateľným panelom, pod ktorým sa nachádzajú dva USB porty, dva konektory pre repro a mikrofón a dve ledky indikujúce činnosť harddisku a I/O.
 
Image

Prvotná demontáž bočnice bola troška ťažkopádna, pretože šróbiky na zadnej pravej strane sú obohatené o umelohmotné západky, ktoré okrem šróbov uzamkýnajú skrinku a u oboch je potrebné nájsť správnu polohu pre „open.“ Navyše práve pravá bočnica je tá, ktorá je ako jediná sprístupnená odmontovaniu. Ľavá strana je spolu s vrchným plechom napevno zanitovaná do konštrukcie.

Image
Takmer samozrejmosťou je už dnes aspoň jeden bočný vetrací otvor. Táto skrinka ich však má tri. Jeden slúži na prívod studeného vzduchu k procesoru, druhý na odvod teplého vzduchu z komponentov a tretí je zakrytý plastom, pravdepodobne kvôli lepšej cirkulácii vzduchu pomocou windtunelu.
 
Image
Po prvom otvorení X001 by pravdepodobne neinformovaný kupca zostal mierne zaskočený a s pocitom bezradnosti, pretože takmer všetko je otočené „na hlavu.“ Hlavným dôvodom prečo je tomu tak je efektívnejší odvod tepla z tepelne najčinnejších komponentov ako je napríklad procesor. Vo vnútri skrinky sa (našťastie) ligocú šróbiky, ktoré ešte stále nebývajú u lacných skriniek samozrejmosťou. Pre prvotnú montáž základnej dosky (ktorá je mimochodom takisto otočená o 180 stupňov) je nutná troška nepohodlná demontáž zaujímavo riešeného plastového windtunelu, ktorý je prichytený o kôš na prídavné disky a  zadný 12 centimetrový ventilátor. Presne tak, X001 vám vyjde v ústrety ak používate aj viac ako jeden disk. Pod  košom na 4 disky sa nachádzajú malé otvory na lepšie vetranie odspodu skrinky. Ak však máte podlahové kúrenie tak ako ja, tak teplotu takýmto spôsobom veľmi neznížite, práve naopak. Ideálne je preto pridať dodatočný ventilátor aj do tejto časti skrinky.
 
Image

Pri montáži disku a DVD mechaniky do vrchných 3.5 a 5.25“ pozícií možno troška zaskočí ich uchytenie, ktoré tentoraz nie je realizované duálnym spôsobom, ale len jednostranne, čo na prvý pohľad pôsobí troška „neomáchane“ a aj nebezpečne. Výrobca však myslel aj na podobné obavy a preto pod každý prídavný komponent tradične umiestnil drážky, ktoré ho udržia v stabilnej a pri aktivite hlavne nerezonujúcej polohe. Horšie je na tom vylamovanie hliníkových záslepiek, pri ktorých, aspoň v našom prípade, tiekla krv. Takisto aj pri odstraňovaní predných plastových krytiek skrutkovačom to už vyzeralo, že budem ukrátený o jedno oko. Našťastie však nedošlo k vážnejším zraneniam (aj keď som sa k nim miestami až nebezpečne približoval).

Image
 
Prídavné PCI a PCI Express karty sa tentokrát nedožadujú dodatočného priskrutkovania na miesta kde sa pôvodne nachádzali záslepky, pretože dômyselné zovretie plastovými „zverákmi“ je úplne dostačujúce. Takto sú ošetrené naše nervy od zbesilého skrutkovania všetkých prídavných kariet.

Image

Účinnejšie chladenie bez kompromisov

Ak ste pri čítaní tohto článku čakali na nejaké reálne čísla o účinnosti chladenia, tak ste sa dočkali. S našimi novými komponentami (triedy middle-end) sme vyskúšali, „čo to spraví,“ keď demontujeme windtunel. Teplota procesora so štandardne dodávaným boxovaným chladičom sa po pol hodine chodu bez výraznej záťaže vyšplhala na približne 48 stupňov. Použitý zdroj Fortron, ktorý s 12 centimetrovým vetrákom odvádzal teplo z procesora bol ďalším chladiacim prvkom v našej zostave. Po namontovaní windtunela sa teplota znížila o takmer 3 stupne, čo je celkom zaujímavý výsledok. Podotýkam, že veľký 12-centimetrový ventilátor sa na case počas oboch modelových situácií točil. V prípade vypnutého odsávacieho ventilátoru sme prekvapivo nezaznamenali výraznú zmenu teploty.

Image
 
Záver a konštatovanie

Hodnotenie možno zhrnúť do jednej vety: „To čo sme očakávali, to sa takmer do bodky splnilo.“ To, že skrinka sa dá kúpiť naozaj za pár korún nehovorí nič o jej kvalite a vyhotovení. 7mm kvalitné čierne plechy, ktoré sa pod tlakom výraznejšie neprehýbajú sú len veľmi pekným zavŕšením toho čo Avance X001 v skutočnosti ponúka. S otočením dosky a prídavných kariet naopak sa môžeme stretnúť len u veľmi mála výrobcov. To, že takýto nápad priniesla aj menej známa spoločnosť je len dôkazom toho, že kvalitné skrinky sa dajú vyrábať aj lacno a bez väčších kompromisov. Jediné problémy, s ktorými sa môžeme stretnúť je pomerne málo priestoru vo vnútri skrinky za použitia windtunelu, kvôli ktorému je potrebné naplno využiť všetky škáry cez ktoré je možné prepchať káble. Horšie je to takisto s dostupnosťou skrinky, pretože záujem o ňu je stále veľký. Preto ak vás X001 z našej recenzie aspoň troška zaujala, unúvajte sa aspoň popozerať do ponúk internetových obchodov, či práve tam na vás jedna nečaká.
 
Zapožičal: ATComp, www.atcomp.sk
Cena s DPH: 1293 Sk
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] cena
[+] vyhotovenie
[+] zaujímavé riešenie chladenia
[+] uchytenie PCI/e kariet
[+] tichý 12 cm ventilátor
[-] dostupnosť
[-] horšia manipulácia s krytkami
[-] málo miesta pri použití windtunela
 
Midi Avance X001
Technická špecifikácia: Podporované formáty: ATX, microATX * Rozmery (ŠxHxV): 198×520×430 mm * Hmotnosť: 5 kg
{moscomment}