MOH 2010: Smer Afganistan

Hráči vojenských hier tento rok určite netrpezlivo očakávali vydanie  pokračovania herného titulu Medal of Honor. Splnili sa ich očakávania?


Nový Medal of Honor 2010 vás prenesie do Afganistanu, v ktorom už 9 rokov bojujú americké jednotky a ich spojenci proti hnutiu Taliban. Ide tak o prvý diel, ktorý opúšťa bojové pole druhej svetovej vojny. Teraz sa určite do mysle natíska otázka, či vývojári boli schopní dej hry rozšíriť tak, aby bol tak akčný ako aj bohatý. Spomeňme si napríklad na prvého zástupcu tejto rodiny s podtitulom Allied Assault. Na hráča v ňom čakali misie v severnej Afrike, Nórsku, ale aj legendárne vylodenie v Normandii. V úlohe vojaka ste teda zavítali do všemožných kútov a prostredí a dej hry ponúkal rôzne zážitky. MOH 2010 je v tomto aj podobný, ale na druhej strane ani veľmi nie. Prečo?

Ďalšie zaujímavé články si môžete prečítať v tlačenom vydaní časopisu PCSPACE, ktorý si môžete predplatiť aj pomocou webového formulára na www.pcspace.sk/predplatne

V hre sa chopíte roly bežného vojaka, ale aj príslušníka elitnej jednotky Tier 1, ktorá plní úlohy s najvyššou dôležitosťou. Zastrieľate si z úlohy snipera, klasického pešiaka, ale zasadnete aj do kokpitu vrtulníka s nažhavenými raketami. Čo sa týka života a výzbroje vojaka, tieto aspekty hry sú riešené tak, že nemusíte hľadať lekárničky, resp. náboje. Jednoducho prežijete, ak neschytáte veľkú dávku a ak vám dochádzajú náboje, poprosíte spolubojovníka, aby doplnil vaše zásoby. Vašou prvou úlohou je zabezpečenie prostredia pre založenie hlavného stanu. Po jeho postavení plníte misie a váš osud záleží predovšetkým na veliteľovi sediacom v kancelárii v USA. Jeho komunikáciu s vašim nadriadeným môžete sledovať vo videách medzi misiami. Ten sa nakoniec nezhodne s veliteľom sediacim v hlavnom stane a vtedy sa začína akcia zameraná na vyslobodenie zajatých vojakov.

Počas nasadenia zavítate nielen medzi sídla vo vyprahnutej krajine, ale aj do blúdivých jaskýň a zasnežených kopcov. Scenérie krajín zvládli programátori veľmi dobre, no stále je to len Afganistan a tak vás už nič iné nemôže prekvapiť. Pri plnení misií, keď už si myslíte, že ste narazili na väčšiu prekážku, príde okamih, keď váš kolega zavolá leteckú podporu a je po probléme. Aj čo sa týka samotného preliezania prekážok, si musíte pripadať ako „loser“, pretože vždy ste ten, kto potrebuje podať ruku alebo stupáka. Jediná vec, ktorá je na vás je vykopnutie dverí. Podľa môjho osobného názoru nie je veľmi šťastne riešená skutočnosť, že v prípadoch ako výbuch bomby alebo zostrelenie helikoptéry, vás kolegovia odtiahnu a za chvíľu pokračujete akoby sa nič nestalo.

Samozrejme nechýba multiplayer. Tomu sa podarilo rozpútať vlnu kritiky, pretože ponúkal možnosť zahrať si aj za stranu Talibanu. Pre televíziu Fox News matka jedného padlého vojaka zdôraznila: „Vojna nie je hra, nedáva zmysel a nejde ju nijako rešpektovať.“ Po masívnom negatívnom ohlase sa napokon tvorcovia rozhodli premenovať nepriateľov na Oposing Force, čo môžeme preložiť ako opozičné sily.