Menej výnosné drogy a čoraz výnosnejší kyber zločin.

 

 

 

Viete, čo je najväčším nepriateľom vášho počítača? Stále si myslíte, že je to vírus? Ak má všetko fungovať tak, ako má, a chcete chrániť „len“ váš počítač a jeho správnu funkcionalitu, tak máte pravdu.

 

Ak však chcete chrániť aj vaše dáta, kontá, súkromie, peniaze a hlavne deti, vírus nie je tým najhorším, čoho sa treba obávať. Dnešní počítačoví útočníci váš počítač nechcú pokaziť či znehodnotiť vaše dáta. Práve naopak, potrebujú, aby váš počítač fungoval a vaše dáta zostali nedotknuté, lebo len tie nepoškodené majú svoju cenu. Cieľom záškodníka je, dostať do vášho počítača softvér, ktorý im vaše dáta sprístupní. Atraktívnymi sú vaše firemné informácie, kontakty, ale i rodinné fotky a videá. Vaše heslá, PIN kódy a prihlasovacie údaje do internet bankingu sú priam zlatou baňou. Pýtate sa, ako sa k vám takýto softvér môže dostať? Jednoducho. Sami si ho nainštalujete. Zoznámte sa s MALWARE.

 

 

Začnime však pekne poporiadku.

Mnohí vravia, že ochranu predsa majú, dokonca zadarmo, stiahnutú z internetu. Všimnite si však Gusta. Je oblečený v „zaručene“ zimnom oblečení. Má šál, čiapku, rukavice, dokonca aj hrubé ponožky, stále si však myslíte že je chránený pred nástrahami zimy? Rovnako „vybavený“ môže byť aj váš počítač či mobil. Mnohí ste ho určite vybavili „zaručene“ ochrannými prvkami, máte predsa antivírusový program. To, či „zaručene“ ochráni váš počítač, však zostáva otázkou.

 

Nešťastne slávne sú aj antivírusové programy, ktoré sa za ostatné obdobie rozrástli ako huby po daždi. Ponúknu vám detekciu zadarmo. Dokonca nájdu vírus vo vašom počítači. Podrobne vás oboznámia s problémami, ktoré vás čakajú, ak ich varovanie budete ignorovať. Nakoniec vám ponúknu riešenie a vy si nainštalujete akúsi pliagu, alebo si „len“ kúpite produkt, ktorý nemá žiadnu hodnotu. Nebezpečné je aj to, že stránky falošných antivírusov sa veľmi nápadne podobajú na tie od renomovaných výrobcov.

 

Prečo teda riskujeme? Lebo je to zadarmo.

Pozrime sa na vec z pohľadu peňazí. Úplne nová verzia kompletnej ochrany počítača ESET Smart Security 5 stojí cca. 75 € na dva roky, čo je 37,5 € na rok. Alebo, ak chcete, 3,13 € na mesiac či 10 centov na deň. Stojí vám 10 centov za tie problémy? Uznajte, riešiť v tomto prípade nelegálne verzie alebo alternatívy „ZADARMO“ naozaj nie je namieste.

 

A pritom ESET Smart Security 5 je to najnovšie a najmodernejšie, čo dnešná doba ponúka. Rodičovská kontrola? Áno.

Len vy si určíte, aký obsah vaše dieťa uvidí na internete. A zároveň dokážete predísť nežiadanej inštalácii škodlivého kódu. Povolenia a zákazy môžete prispôsobovať veku dieťaťa.

Eliminácia najnovších hrozieb? Áno.

A to v zlomku sekundy, skôr, ako preniknú k vám. Vďaka proaktívnej ochrane, ako aj technológií ESET Live Grid, ktorá využíva prvky Cloudu .

Ochrana médií? Áno.

Automatická kontrola všetkých USB kľúčov a DVD-čiek je samozrejmosťou, ale nezabráni krádeži vašich dát v nestráženej chvíli. Preto môžete povoliť vkladanie len vlastných nosičov.

Herný režim? Áno.

Hrajte sa nerušene. Už vás nebudú rušiť náročné systémové úlohy a informačné správy budú odložené na neskôr, keď odložíte váš virtuálny samopal, volant či hokejku.

Takto môžeme pokračovať ešte veľmi dlho. Vylepšená detekcia, inteligentný Firewall, Antispam, pokročilá kontrola systému, rýchly štart…

 

Odborníci však i cez to všetko varujú: „Najúčinnejšou ochranou je prevencia, čiže samotná obozretnosť používateľa.“ Preto sa vráťme na začiatok k otázke, ako sa môže taký MALWARE dostať do počítača? Kliknutím na „áno“.

 

Áno, chcem si nainštalovať túto aplikáciu. Pozor aj na tie od vašich známych. Nemusia totiž tušiť, že vám nejakú aplikáciu poslali.

Áno, teším sa, že moja e-mailová adresa vyhrala osemcifernú sumu €. Preto odpoviem, zavolám a urobím všetko, čo mi poviete.

Áno, chcem si pozrieť toto video, žiaľ, chýba mi potrebný kodek alebo prehrávač, tak si ho nainštalujem.

Áno, jasne, že pomôžem synovcovi, bratovi prezidenta Tramtárie s prevodom vysokej sumy peňazí, veď dostanem tučnú odmenu.

Áno, chcem si kúpiť túto vec, už dlho po nej túžim. Tu je môj PIN, číslo karty, heslo…

 

 

Niekoľko miliónov krát „áno“ robí z počítačovej kriminality jeden z najlukratívnejších biznisov na svete. Podľa odborníkov dosahuje vyššie zisky ako obchod s drogami. A má stále výhodnejšie podmienky a potenciál na to, aby rástol. Ohrození nie sme len prostredníctvom počítačov, ale aj mobilných telefónov, ktorých počet je nepomerne vyšší. Preto, kúpte si niečo poriadne. Riziko je omnoho vyššie ako investícia. Ak máte viac ako jeden počítač a mobilný telefón, vhodnou alternatívou je siahnuť po balíku. ESET Family Security Pack ochráni tri počítače a tri mobilné telefóny len za 69,90 € na 18 mesiacov. Čiže cca. 4 centy na deň na jedno zariadenie + mobilný telefón.