Microsoft Office Web Apps

Microsoft intenzívne pracuje na online verzii svojho kancelárskeho balíčka Office.

Virtuálna vojna medzi spoločnosťami Microsoft a Google pokračuje. Bojuje sa na poli prehliadačov (Chrome vs. Internet Explorer), operačných systémov  (Chrome OS vs. Windows), vyhľadávačov (Google vs. Bing) a aj iných webových aplikácií. Medzi nimi nájdeme aj nástroje na prácu s  dokumentmi. Keďže Microsoft chcel jednoznačne zostať konkurencie schopný, musel vytvoriť protiváhu aj v tomto segmente. Proti Google Docs vyslal Office Web Applications. Firma však tvrdí, že sa porovnávať s Google nechce. Síce priniesla programy určené na zdieľanie už dávnejšie (SharePoint, Groove), ale do roviny, kedy má bežný používateľ otvorené dvere k množstvu funkcionalít cez jedno rozhranie, sa dostáva až teraz.

Image
Office Web Apps sú ako „technický náhľad“ dostupné cez službu SkyDrive, čo je online odkladací priestor s kapacitou až 25 GB. Ten je dostupný prostredníctvom balíka služieb Windows Live (potrebujete mať vytvorené tzv. Windows Live ID). V budúcnosti sa však k aplikáciám dostanete oveľa jednoduchšie. Domáci používateľ využije svoje Live ID, zatiaľ čo firemná sféra bude so službou prepojená v rámci vlastnej siete. Cieľom projektu je umožniť ľuďom pracovať so svojimi, no v prípade potreby aj inými, dokumentmi z ktoréhokoľvek počítača na Zemi, samozrejme, s internetovým pripojením.

Image
Aj keď kompletný balík Office disponuje množstvom programov, do online prostredia sa dostali len Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Zatiaľ bol pre verejnosť zverejnený len tzv. technický náhľad. Už z názvu je teda jasné, že nie sú dostupné všetky funkcie. Word a OneNote ako editor nepracujú zatiaľ vôbec. Rozhranie je totožné s desktopovými verziami, takže nie je potrebné zvykať si na niečo nové. Používateľ tak získava priestor pre textové dokumenty, tabuľky, prezentácie a poznámky. Výrobca odporúča pre efektívnejšiu prácu nainštalovať doplnok Silverlight, ktorý je momentálne v tretej línii.

Image
Online „okresané“ verzie nám zatiaľ len ponúkajú malú časť z funkcionalít, ktoré sa objavia vo finálnej podobe. V prípade tabuľkového procesora napríklad chýba možnosť pracovať s grafmi. K dispozícii je len možnosť formátovať bunky (text, písmo, farba, orámovanie,…). Nechýbajú ale funkcie a možnosť zoradenia dát v bunkách. Podobne je na tom aj PowerPoint. Dokumenty sú ukladané priamo na server a z neho si ich môžete stiahnuť samostatne alebo ako jeden archív vo formáte ZIP. Používateľ môže ľahko definovať zdieľanie adresárov, takže sa nemusíte obávať, že si vaše súkromné dokumenty prečíta aj niekto ďalší. Nevýhodou je, že súbor, ktorý si chcete otvoriť online, musíte najprv postupne skopírovať na server a až potom otvoriť. Na druhej strane z online prostredia sa jediným kliknutím prepnete do desktopovej aplikácie.

Image
Vydanie Office Web Apps okomentoval Michael Schultz, riaditeľ marketingu pre Microsoft Office Services, takto: „Našou misiou je prostredníctvom blížiaceho sa vydania produktu Microsoft Office 2010 priniesť významný zážitok z produktivity. Aplikácie boli vylepšené podľa potrieb dneška, ale aj budúcnosti. Office Web Apps sú kľúčovou súčasťou našej vízie pre Office 2010.“ Prostredia programov budú prepojené a zdieľanie dokumentov bude o to jednoduchšie. Cieľom fázy „technical preview“ je získať odozvu zo strany používateľov, na základe ktorej bude postavená beta verzia. Finálna verzia je naplánovaná na budúci rok.
{moscomment}