Microsoft Zune HD

Myslíte si, že MP3 prehrávače už dávno narazili na mŕtvy bod a ich vývoj je prakticky v slepej uličke? Nevešajte hlavu, nám sa totiž v rukách ocitol model, pri ktorom väčšina konkurencie bledne závisťou.

Pre Microsoft nebol prvý vstup na pole MP3 prehrávačov úplne ukážkový, avšak zo svojich prvotných chýb sa poučil a jeho najnovší produkt sa tak teší skutočne zaslúženej pozornosti. Takto výrazný posun vpred je skutočne zaujímavý, nakoľko v dnešnej dobe nie je až také jednoduché zaujať v tejto cenovej kategórii prehrávačov. Ako sa to teda Microsoftu podarilo?

Prvou potrebnou ingredienciou je dizajn a kvalita samotného prevedenia. Až na zadný hliníkový kryt a stredový rám sa celý prístroj síce skladá z plastu, avšak akonáhle sa vám ocitne v ruke, bude vám to jedno. Povrchová úprava je totiž na špičkovej úrovni, jednotlivé časti k sebe dokonalo lícujú a aj celková odolnosť dopadla na výbornú. Nemusíte sa tak obávať nechceného spadnutia – nám sa vďaka našej nešikovnosti podarilo spraviť menší crash test, ktorý dopadol skutočne na výbornú. Nejaké tie pády a drsnejšie otrasy nemali vplyv nielen na funkčnosť, ale ani na konštrukciu a prekvapivo sa nám nepodarilo na tele prístroja zanechať ani jednu jazvu.

Žiadne výhrady nemáme rovnako k dizajnu – nenájdeme tu žiadne „úlety“, ale skôr solídne odvedenú prácu. Zune HD tak na nikoho nekričí, čo určite oceníme skôr ako nejaký extravagantný výstrelok. Ako už býva pri top modeloch zvykom, nenájdeme tu množstvo tlačidiel a všetko sa tak točí okolo dotykového OLED displeja s uhlopriečkou 3,3“ a rozlíšením 480×272 bodov. Jeho obrovskou výhodou je špičkové podanie farieb, jasný obraz a čo je hlavné, čierna je skutočne čierna. Tak dobrý displej si doslova žiada poriadny obsah a v prípade Zune HD mu to je na 100% dopriate. Pochvalu si totiž zaslúži prítomné užívateľské rozhranie, ktoré ťaží z dynamickosti prevedenia, pričom vďaka prítomnosti akcelerometra jemne reaguje aj na vaše nepatrné pohyby. Navigácia v menu prístroja je veľmi intuitívna a už po chvíľkovom oboznamovaní sa máte o všetkom dokonalý prehľad. Reakcie na dotyk sú presné a počas celej doby testovania sa nám nestalo, že by systém zle rozpoznal naše požiadavky.

Kvalita prevedenia a štýlový vzhľad je vec jedna, avšak bez adekvátne kvalitnej reprodukcie zvuku by bol Zune HD stratený. Žiadne obavy však nie sú namieste – zvuk je krištáľovo čistý, je tu potrebná dynamika a s kvalitnými slúchadlami si dokonalo vychutnáte prakticky akýkoľvek hudobný štýl. Nebojíme sa tak povedať, že sa jedná o jeden z aktuálne najlepšie „znejúcich“ MP3 prehrávačov na trhu. V dnešnej dobe multimédií by to však na celkové víťazstvo určite nestačilo a okrem hudby vás tu preto čaká ohromné množstvo zábavy. Vďaka prítomnosti čipu NVIDIA TEGRA je tu totiž obrovský výkonnostný potenciál, prinášajúci do tejto kategórie prehrávačov nevídané možnosti. Prehrávať video si síce môžete aj na konkurenčných modeloch, avšak na možnosť prepojenia s LCD / PDP televízorom pomocou HDMI kábla len tak ľahko nenarazíte.

Čerešničkou na multimediálnej torte je však možnosť prehrávania videa v HD Ready rozlíšení 720p, pričom na jedno nabitie si vychutnáte až skoro 9 hodín filmov. Ďalšou chuťovkou sú aplikácie, ktoré si môžete spolu s multimediálnym obsahom kúpiť z on-line obchodu a napríklad za mesačný paušál 15 USD máte k dispozícii prakticky všetku dostupnú hudbu. Poslednou zastávkou sú hry, pri ktorých sa pripravte na špičkovú grafiku, plne porovnateľnú s hernou konzolou Sony PSP. Vďaka použitiu výkonnej platformy NVIDIA TEGRA sa tak môžete tešiť na množstvo graficky dokonalo zvládnutých hier, pri ktorých môžete na ovládanie využiť nielen dotykovú obrazovku, ale aj prítomný akcelerometer.

Zune HD nás nijak nesklamal a už chápeme, prečo pri svojom uvedení na trh spôsobil taký obrovský rozruch. Jeho silnou zbraňou je nielen vynikajúce spracovanie, ale hlavne špičková reprodukcia zvuku, prehrávanie videa v rozlíšení 720p, vynikajúci displej a obrovský výkon použitej hardvérovej platformy NVIDIA TEGRA. Jedinou nevýhodou sa tak stáva nedostupnosť na európskom trhu, čo sa však dúfame veľmi rýchlo zmení.

Zapožičal: NVIDIA, www.nvidia.com
Cena s DPH: orientačne od 220 USD

Zune HD
Kapacita: 16 alebo 32 GB* Displej: 3,3“, 480×272, dotykový * Formáty: MP3, WMA, AAC, WMV, H.264, JPG * Komunikácia: Wi-Fi 802.11 b/g * Rádio: Áno, RDS, HD Radio * Výdrž: 33 h audio, 8,5 h video* Rozmery: 52,7×102,1×8,9 mm * Hmotnosť: 74 g

NVIDIA TEGRA

O tom, že spoločnosť NVIDIA má výrazne väčšie ambície ako len vývoj grafických jadier, je nám známe už dlhšiu dobu. Svoje portfólio tak rozširuje o ďalší reálne uvedený produkt – NVIDIA TEGRA. Jedná sa o takzvaný SOC (system-on-a-chip), určený pre extrémne kompaktné mobilné zariadenia. Jeho hlavnou zbraňou je kombinácia zaujímavého výkonu a extrémne nízkej spotreby, vďaka čomu zažil svoju premiéru práve v Zune HD. V prípade tohto prístroja sa totiž dajú vynikajúco demonštrovať možnosti celej platformy – od prehrávania zvuku, HD videa až po výkon grafickej časti v 3D hrách. Zune HD samozrejme nebude len jediným zástupcom založeným na SOC NVIDIA TEGRA – so svojim modelom príde napríklad aj Samsung, ktorý rozšíri svoju obľúbenú sériu MP3 prehrávačov. Zatiaľ veľmi nekomentovaná (zo strany samotnej NVIDIE) je aj správa, podľa ktorej by sa TEGRA mala objaviť v novej verzii konzoly Nintendo DS. Jej sa však dočkáme  najskôr o rok a presiaknutých informácií je len skutočné minimum.

Pred koncom roka sa však CEO spoločnosti NVIDIA Jen-Hsun Huang objavil s tablet zariadením, ktoré sme až dovtedy nemohli nikde vidieť. Jednalo sa o zariadenie spoločnosti ICD (Innovative Converged Devices) s modelovým označením Vega. Jeho základom je SOC TEGA T650, skladajúca sa z procesoru ARM11 MP na frekvencii 650 MHz a grafickej časti GeForce. Tá podporuje OpenGL ES 2.0 a pýši sa aj programovateľným pixel a vertex shaderom. Vďaka silnému zameraniu na podporu videa dokáže tento prístroj bez problémov prehrávať video aj v HD kvalite, čo sa obdobným prístrojom založeným na platforme Intel ATOM môže len snívať.  S ARM  procesorom si síce nemôžeme užiť plnohodnotný operačný systém Windows, avšak stále je možné použiť upravený Windows CE a práve nastupujúci Google Android. Tento rok sa tak môžeme tešiť na skutočne zaujímavé „notebooky“, pýšiace sa extrémne nízkou hmotnosťou, dotykovým ovládaním, nízkou spotrebou a skvelými multimediálnymi schopnosťami. Oficiálne predstavenie prvých modelov prebehne tento mesiac na výstave CES a v predaji by sa mali objaviť ešte v prvej polovici roku 2010.