Mikro hi-fi systém LG FA166

 

LG FA166, recenzia V redakcii máme mikro hi-fi systém LG FA166, ktorý nás hneď po rozbalení milo prekvapil. Ak rozmýšľate nad kúpou pekného, funkčného a dobre znejúceho mikrosystému do kancelárie alebo bytu za prijateľnú, prípadne iba mierne nadsadenú cenu, čítajte recenziu.

Unboxing a zapojenie
Na vybalenie z krabice stačí jeden človek – práve táto maličkosť je pre výrobcov výzvou, častokrát sa stretávame s veľmi nevhodným riešením uloženia väčšieho systému do krabice. LG FA166 vybalíte v priebehu troch minút vrátane zapojenia a prvého spustenia. V balení nájdete všetku potrebnú kabeláž aj s manuálom a diaľkovým ovládačom. Zapojenie mikrosystému zvládne aj vaša sekretárka, ktorú máte v kancelárii iba na to, aby sa usmievala na klientov.
Predný panel s neviditeľnými tlačidlami
Predná strana centrály systému je pokrytá imitáciou lešteného hliníka. Efekt odrazu svetla sústreďujúceho sa do stredu plochy je pekný, naznačuje vyššiu cenu zariadenia a v modernom interiéri nepôsobí rušivo. Vo vypnutom stave je vidno iba dočervena podsvietenú ikonu on/off v ľavom hornom rohu, ktorá je zároveň hlavným vypínačom. Stačí po ňom prejsť prstom a predný panel sa rozžiari desiatimi senzorovými tlačidlami a displejom. Na oficiálnych produktových fotografiách od LG sa zdá, že je displej súčasťou prednej lesklej plochy, v skutočnosti je však vidno celkom výrazné oddelenie.
CD, RADIO, PORTABLE & MP3
To sú štyri režimi, v ktorých mikrosystém pracuje. V režime CD číta hudbu z optického disku, ktorý sa do centrály systému vsunie cez štrbinu bez veka, ktorá je umiestnená na hornej stene. Osobne mám obavy, či sa snímač disku po čase nezanesie prachom – na lesklom čiernom povrchu súpravy je totiž prach vidieť mimoriadne zreteľne už po jednom dni od rozloženia. Popravde, kým som si v kancelárii nerozložil tento systém, ani som netušil koľko prachu okolo mňa lieta.

Režim RADIO prehráva FM stanice a prijíma RDS informácie. Ladenie je maximálne jednoduché a user-friendly, stačí používať senzorové tlačidlá – zdvojené šípky vľavo a vpravo. V krabici sa nachádza medená anténa s klasickým konektrom, ktorý pripojíte k centrále systému odzadu. Režim PORTABLE si vyžaduje prepojenie zariadenia (notebooku, mobilu, mp3 prehrávača a iných) cez kábel s 3.5 mm konektormi na oboch koncoch. Tento kábel je v balení a je dlhý asi 1,8 metra.

Do centrály systému ho pripojíte vpredu po odklopení spodného krytu, po ktorým sa nachádza aj USB slot, druhý 3.5 mm konektor a niekoľko tlačidiel s pevnými funkciami. Spomenutý USB slot slúži na pripojenie USB kľúča. Po jeho pripojení a nastavení módu USB sa na displeji zobrazí slovo SEARCH, počas tejto doby systém vyhľadáva na disku mp3 skladby. Keď som pripojil 4 GB kľúč, vyhľadávanie prebehlo v priebehu pár sekúnd, na 400 GB disk som si počkal asi dve minúty. Všetky nájdené skladby sa zoradia do zoznamu s číslovaním 001, 002, 003 …, pričom nie je na displeji viditeľný názov skladby ani súboru. Je to zlá správa najmä vtedy, ak máte na disku tisíce skladieb.

Mikrosystém si pamätá posledne aktívny režim. Spúšťanie systému si vyžiada o niekoľko sekúnd viac, než je bežné, najprv sa rozvieti jednofarebný inverzný displej so senzorovými tlačidlami na prednom panely, o nejaké tri-štyri sekundy je FM rádio alebo PORTABLE režim pripravený hrať. Na načítanie USB disku alebo CD nosiča si počkáte ešte dlhšie.
Zvuková kulisa je ok
Dva satelity k centrále obsahujú dokopy osem otvorov pre reproduktory, z čoho dva sa tvária ako subwoofre. Výkon týchto dvoch satelitov je dobrý, pri výrazne hlbších tónoch však začínajú pri hlasitosti vyššej ako úroveň 10 jemne praskať. Maximálna úroveň hlasitosti je 40, ani raz som sa k tejto hodnote však nedopracoval, hlasitosť je už na dvadsiatke ohromná a ozvučila by snáď aj amfiteáter.
Zhodnotenie LG FA166
Cena mikrosystému FA166 sa v čase zverejnenia tohto článku pohybuje na úrovni od 146,93 € (obchodny-dom.sk) až po 221,76 € (talkive.sk), to podľa Heureka.sk.  V českých e-shopoch je pritom dostupný už od 134,30 € po prepočte z Kč. V predaji aj FB166, ktorý má zabudovaný dok pre prenosné zariadenia od Apple – iPhone, iPod a iPad- a optickú čítačku Blu-ray diskov. Cena FB166 však začína na úrovni 169,64 €. Stále je to však pomerne vysoká cena za mikrosystém, ktorý má isté rezervy – napríklad dlhé spúšťanie, vibrovanie reproduktorov pri vážnej hudbe a vyššej hlasitosti a chytanie prachu na lesklé povrchy. Je však vybavený CD čítačkou, slotom pre USB kľúč, ekvalizér s pevnými predvoľbami obsahuje dostatok možností pre optimálne nastavenie zvuku a dizajn zariadenia je rozhodne krajší, než ostatné lacnejšie riešenia. Mňa LG FA166 vskutku oslovil a po niekoľkotýždňovom každodennom využívaní budem len s nevôľou prechádzať na môj vlastný, ani nie o moc starší mikrosystém od iného výrobcu.