Mimoriadna rýchlosť, obrí zoom, FULL HD videozáznam a kvalitné ostré snímky – to je Lumix FZ150

 

 

 

Nový digitálny fotoaparát Panasonic Lumix FZ150 je zárukou, že pri fotografovaní či natáčaní nepremeškáte ani jedinú príležitosť na pôsobivý záber. Je úplne jedno, či sa zaujímavá scéna odohráva vo vašej bezprostrednej blízkosti alebo stovky metrov ďaleko – objektív s 24x optickým zoomom bez problémov zvládne oboje. Taktiež vôbec nevadí, že sa objekt vášho záujmu rýchlo pohybuje – bleskurýchle sekvenčné snímanie nového Lumixu ho dostihne, nech sa snaží akokoľvek. Keď k tomu pripočítate skvelý videozáznam v FULL HD rozlíšení 1080p  a možnosť 3D fotografovania, je jasné, že sa jedná o skutočne univerzálny model, ktorý nesklame v žiadnej situácii.

 

 

Kompaktný ultrazoom je vybavený snímačom MOS s rozlíšením 12,1 megapixela   a novým obrazovým procesorom Venus Engine, ktorého prednosťou je predovšetkým rýchle spracovanie obrazu. Vďaka tomu Lumix FZ150 ocenia najmä milovníci športu a akčných záberov – rýchlosť sekvenčného snímania totiž robí 5,5 snímky za sekundu v plnom rozlíšení a s automatickým zaostrovaním počas sekvencie, čo v tejto kategórii naozaj nie bežné. A pokiaľ automatické zaostrovanie nepotrebujete, stúpne frekvencia až na 12 obr/s – toľko často neponúkajú ani profesionálne zrkadlovky.

 

 

Ďalšou unikátnou vlastnosťou je 24x rozsah zoomu, ktorý zodpovedá 25-600 mm pri klasickom fotoaparáte. Najkratšie ohnisko tak ponúka mimoriadne široký uhol, čo ocenia najmä milovníci rozsiahlych krajinárskych záberov a fotografií architektúry. Široké ohnisko však príde vhod aj pri skupinových fotografiách  a fotografovaní v interiéri, kde fotograf nemá kam cúvať, aby sa mu do záberu vošli všetci. Na druhej strane slúži Lumix FZ150 ako teleobjektív schopný priblížiť na dosah ruky aj vzdialené objekty takmer neviditeľné okom. Keby po tomto rozsahu zatúžil majiteľ zrkadlovky, musí vynaložiť stotisícové čiastky. Samozrejmosťou je výkonný optický stabilizátor, umožňujúci fotografovať z ruky s dlhým ohniskom bez obáv z rozostrenia obrazu vplyvom chvenia fotoaparátu.

 

 

Okrem fotografovania poslúži Lumix FZ150 aj ako plnohodnotná videokamera s rozlíšením Full-HD (1 920 x 1 080 bodov). Záznam sa natáča rýchlosťou 50 snímok za sekundu (PAL), resp. 60 obr/s (NSTC) a ukladá sa vo formáte AVCHD Progressive. Progresívny formát, v ktorom nedochádza k žiadnej interpolácii obrazu, znamená podstatne lepšie prekreslenie rýchleho pohybu bez šumu, rozostrenia a digitálnych artefaktov obvyklých pri bežných fotoaparátoch. Aj touto vlastnosťou poteší Lumix FZ150 najmä milovníkov rýchlych akčných záberov. Počas natáčania sa môže využívať plný rozsah 24x zoomu. Samozrejmosťou je stereo zvuk a funkcia Wind Cut pre elimináciu nežiaduceho šumenia vetra.

 

 

Videozáznam sa dá uložiť tiež vo formáte MP4, ktorý je vhodný nie len pre stolové počítače a notebooky, ale tiež pre celý rad vreckových mobilných zariadení (telefóny, MP4 prehrávače, tablety). K dispozícii je FULL HD rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov s dátovým tokom 20 Mb/s, tzv. malé HD 1 280 x 720 (10 Mb/s) a 640 x 480 (4 Mb/s) – všetky s frekvenciou 25 snímok za sekundu.

 

Veľmi žiadanou novinkou je aj špeciálny režim umožňujúci tvorbu 3D fotografií – užívateľ urobí sériu záberov podľa inštrukcií na displeji, fotoaparát z nich sám vyberie najlepšiu verziu pre pravé aj ľavé oko a tie automaticky spojí do jednej trojrozmernej snímky. K 3D fotografovaniu teda nie je potrebná žiadna špeciálna predsádka ani iné príslušenstvo, stačí aktivovať príslušný režim a môžete fotiť.

 

 

Fotoaparát je vybavený obľúbeným režimom inteligentnej automatiky iA, vďaka ktorému môžu skvelé snímky aj videozáznamy urobiť aj úplní začiatočníci, bez toho, aby pritom museli prenikať do zložitých tajov fotografického umenia. Inteligentné senzory Lumixu FZ150 vyhodnocujú svetelné podmienky aj fotografovaný motív a optimálne nastavia všetky potrebné hodnoty. Skúsenejší užívatelia potom majú k dispozícii bežné poloautomatické aj manuálne expozičné režimy a môžu si všetky parametre nastaviť tak, ako potrebujú.

 

Panasonic Lumix DMC-FZ150 je na slovenskom trhu v predaji za odporúčanú cenu približne 449 Eur.