Image

Mini počítač ASUS Essentio ES 5000

Aj vy ste prepadli fenoménu Eee PC a obzeráte sa po jeho desktopovej verzii, ktorá zvládne aj niečo viac ako len bežné surfovanie po internete?


ASUS Essentio ES by sme mohli bez problémov zaradiť k desktopovej verzii obľúbeného Eee PC, avšak prvý pohľad klame a v tomto prístroji sa toho skrýva niečo viac. Dizajnovo nijak nevybočuje zo súčasného trendu extrémne kompaktných stolových počítačov a je z neho cítiť snahu o dosiahnutie pocitu luxusu – spracovanie je tak vynikajúce, použité diely kvalitné a povrchová úprava veľmi dobrá. V balení je navyše prítomné pomerne slušné príslušenstvo, pri ktorom musíme pochváliť klávesnicu s veľmi nízkym zdvihom, na ktorej sa naozaj dobre písalo.
 
Image
 
Čím sa však ASUS Essentio ES 5000 líši od svojej konkurencie? Na prvý pohľad je tu všetko po starom – výkonnostne podpriemerný (z hľadiska náročného používateľa) Intel Celeron pracujúci na frekvencii 1,2 GHz a základná doska s čipsetom série Intel 945 – nič čo by sme už pred tým nevideli. Avšak sila tohto prístroja sa skrýva v jeho grafickej karte, ktorou je ATI Radeon HD 3650. Kombinácia pomalého CPU a zaujímavej grafickej karty je skutočne nezvyčajná a nás samozrejme zaujímalo, ak bude vo výsledku vyzerať ich vzájomná spolupráca. Pre bežné aplikácie predstavuje samotný procesor dobrý základ, ktorý navyše nemá žiadny zásadný problém ani s prítomným operačným systémom Windows Vista. Grafická karta je už však iná káva a ponúka toho podstatne viac ako konkurenčné integrované alternatívy – neuberá si z operačnej pamäti (má 256 MB rýchlej GDDR3), jej výkon je niekoľkonásobne vyšší, podporuje grafické API DirectX10.1 a hlavne zvláda akceleráciu videa vo vysokom rozlíšení.
 
Image
 
Pri HD videu sa nachvíľu zastavíme, nakoľko je potrebné upozorniť na niekoľko limitov. Kvôli použitému procesoru (jeden z najpomalších jednojadrových modelov) si samozrejme nevychutnáte naplno Blu-ray filmy v plnom HD rozlíšení, avšak väčšinu filmov v rozlíšení 720p sa nám podarilo prehrať bez problémov. Taktiež očakávať zvládnutie tých najnovších hier nie je na mieste a treba sa uspokojiť len so staršími titulmi – 4626 bodov v benchmarku 3DMark05 hovorí za všetko a procesor sa aj tu ukazuje ako jednoznačne limitujúci faktor. Výrobca tak mohol pokojne ušetriť zopár korún osadením mierne pomalšej grafickej karty Radeon HD 3450, ktorá by určite podala adekvátny výkon. Avšak v porovnaní s často používanou Intel GMA 950 je Radeon HD 3650 skutočným kráľom a celkový herný výkon je až niekoľkonásobne vyšší. Zvyšná hardvérová výbava je nadpriemerná a okrem 500 GB pevného disku a IR prijímača je tu prítomné bezdrôtové rozhranie Wi-Fi 802.11 g/n a HDMI výstup na grafickej karte.   
 
Image
 
ASUS tak ponúka ďalšie zaujímavé riešenie pre domácu zábavu, ktoré vybočuje z radu konkurenčných produktov. Je zabalené v dizajnovo vydarenom prevedení vhodnom aj do luxusnejších priestorov, je tiché, má nízku spotrebu a poteší aj sviatočných hráčov počítačových hier. Multimediálne schopnosti sú výborné, avšak pri 1080p videu sme narazili na výkonnostné limity prístroja. ASUS nezabudol ani na doplnkovú softvérovú výbavu, v ktorej sa nachádza aj šikovná utilita na správu prístroja, umožňujúca prepínanie medzi viacerými režimami výkonu.
 
Zapožičal: ASUS, www.asus.cz
Cena s DPH (vrátane OS): 11 990 Sk (398 €)
Záruka: 24 mesiacov
 
+ rozmery, dizajn
+ grafická karta
 
ASUS Essentio ES 5000
Technická špecifikácia: Procesor: Intel Celeron C220, 1200 MHz, 512 kB L2, 533 MHz FSB * Čipset: Intel 945GC * Grafický adaptér: ATI Radeon HD 3650 256 MB GDDR3  * Pamäť: 2× 1024 MB DDR2, 667 MHz * Pevný disk: Seagate 500 GB S-ATA, 7200 RPM * Modem / LAN / Wi-Fi / FireWire / Bluetooth / USB 2.0 / D-SUB / HDMI: – / ÁNO / ÁNO / – / – / 4 / ÁNO / ÁNO * Rozmery (Š×H×V): 26,7×19,7×6,8 cm * Hmotnosť: 2,65 kg * Operačný systém: Windows Vista Home Premium
 
Hodnotenie: 8,0
{moscomment}