Mobilný Sandy Bridge

Druhá generácia mobilných procesorov rodiny Intel Core konečne dorazila na trh. Úspešne pokračuje v ťažení za ešte väčším podielom na trhu a na konkurenciu sa pozerá z ešte väčšej diaľky.

Situácia na trhu mobilných procesorov je aktuálne pre spoločnosť Intel viac než len ružová.  Ak sa pozrieme na ponuku notebookov, tak prakticky v každej triede sme svedkami jasnej nadvlády spoločnosti Intel. Pre netbooky je stále pseudonymom ATOM, stredná trieda je plná modelov Core i3/i5 a pre High-end to je jednoznačne Core i7. Spoločnosti AMD sa darí jedine v kategórii lacnejších notebookov a nezmenila to ani posledná generácia viacjadrových modelov rodiny Phenom. Logicky sú tak očakávania od novej generácie veľké, pričom vrásky na čele sa objavujú nielen AMD, ale aj NVIDII. Nové procesory by sa mali začať postupne objavovať v notebookoch už teraz (najskôr vyššia stredná trieda a High-end), pričom ich podľa značenia jednoducho odhalíte. Stále je to séria Core i3/i5 a i7, z trojčíselného systému sa však prešlo na systém štvorčíselný, začínajúci sa číslom 2. Napríklad aktuálny model Core i5 540M má svojho nástupcu s označením Core i5 2540M, ktorý má aj mierne vyššie pracovné frekvencie jadra a GPU. Dobrou správou je aj skutočne len minimálny rozdiel v cene, čo určite prispeje k rýchlemu rozšíreniu procesorov rodiny Sandy Bridge.

Prvý krát sme sa s technológiou Turbo Boost mohli stretnúť už pred niekoľkými generáciami procesorov, pričom vtedy ešte určite nešlo o technológiu s väčším prínosom. Pridaný výkon bol  minimálny a navyše len v prípade výraznejšieho vyťaženia jedného jadra. Ďalšie generácie už priniesli citeľné navýšenie výkonu, stále tu však boli limity pri vyťažení všetkých jadier. Pri Arrandale sme sa dočkali aj integrovaného grafického jadra pri procesore, ktoré tiež ťažilo z technológie Turbo Boost. Zvýšenie frekvencie však bolo možné len pri CPU alebo pri GPU, nie súčasne. Sandy Bridge po novom ruší aj tieto limity a pri aplikáciách aktívne využívajúcich nielen  procesor, ale aj grafickú kartu, sa zvýšia pracovné frekvencie oboch častí. Umožnilo to prepracovanie vnútornej koncepcie celého čipu a odstránenie zbytočných komunikačných bariér. Dynamicky sa tak môže meniť napájanie jednotlivých komponentov, čo na jednej strane prináša už spomínaný vyšší výkon a na strane druhej aj úsporu energie pri nečinnosti. Po dobe nečinnosti sa dokonca môžu krátkodobo (na pár sekúnd) dostať jednotlivé časti aj nad svoje TDP, čo pomôže napríklad pri štartoch náročných aplikácií či v prípade hier nárazovo potrebujúcich výrazne viac výkonu.

Najväčšia revolúcia v celej architektúre Sandy Bridge je podľa nášho názoru v integrovanej grafickej karte. Množstvo výrobcov notebookov sa totiž snaží nalákať zákazníkov na najnižšie modely dedikovaných grafických kariet, ktoré práve ťažili z veľmi slabých integrovaných riešení Intelu. Dve generácie starý model Intel GMA X4500MHD síce priniesol pomerne dobrú kompatibilitu s hrami a pokročilejšiu akceleráciu videa, ale až nasledujúci model GMA HD predviedol, že aj Intel dokáže vyrobiť zaujímavú grafickú kartu. Sandy Bridge však predstavuje gilotínu pre najnižšie modely dedikovaných grafických kariet hlavne z predchádzajúcich generácií a napríklad GeForce G 310M či Radeon HD 5470 sa stávajú zbytočnými. Ich výkon je totiž veľmi podobný ako pri novej generácii Sandy Bridge, pričom sa Intel nezameral len na samotných hráčov. Po novom tu je komplexná akcelerácia prehrávania videa vo vysokom rozlíšení a podpora digitálneho obrazového výstupu HDMI 1.4a. S ním súvisí aj obľúbené stereoskopické 3D, vďaka čomu si budete môcť bez problémov vychutnať 3D filmy na svojej novej 3D LCD/PDP TV.

S maximálnou integráciou je spojená aj prítomnosť pamäte typu Last level cache (LLC), ktorú zdieľajú rovnako procesorové jadrá, ako aj grafický čip. To má obrovský dopad na výkon (samozrejme, len v určitých situáciách), pričom sa tu odbúravajú predchádzajúce limity tvorené šírkou zbernice a jej energetickou spotrebou. Z LLC pamäte profituje celý čip aj vďaka ich dobre navrhnutému vnútornému prepojeniu, zabezpečujúcemu čo najefektívnejšiu komunikáciu jednotlivých častí.

S novými procesormi prichádzajú aj nové čipové sady, konkrétne UM67 pre low-voltage CPU, HM65, HM67, QS67 pre SF riešenia a nakoniec QM67 určený pre biznis riešenia s podporou Intel vPro. TDP čipsetu sa pohybuje od 3,4 W pri UM57 a QS67 až po 3,9 W. Celkové TDP pre kombináciu úsporného čipsetu a ULV CPU je len mierne nad 20 W, pričom sa tu frekvencia procesora v prípade potreby môže dostať až na 2,7 GHz a grafické jadro až na 1 GHz. To, že sa nám tu konečne zrodil výrobca solídnych integrovaných grafických kariet sa už odzrkadlilo v ponuke NVIDIE. Jej aktuálna rodina GeForce 400M má pri základnom modeli 410M až 48 Stream procesorov, čo je výrazne viac v porovnaní s G 310M a jej 16 SP.

Keď prišiel Intel na trh s novou rodinou procesorov integrujúcich aj grafický čip, spôsobil s tým skutočne zaslúžený rozruch. Po viac-menej nemastných riešeniach integrovaných grafických čipov, ktoré si vyslúžili označenie „zobrazovače“, sme sa totiž dočkali skutočne konkurenčného riešenia zvládajúceho nielen akceleráciu HD videa, ale dokonca sme sa mohli zahrať aj menej náročné počítačové hry. Pozícia AMD a NVIDIE sa v segmente Low-end riešení trošku otriasla, no s príchodom Sandy Bridge sa ocitá v troskách (možno trochu preháňame). Konečne tu už nenachádzame zbernicu QPI, ktorá spájala procesor s grafickou časťou a pamäťovým radičom (tento významný krok má pozitívny vplyv na výkon). Počet Stream procesorov (Execution units) sa síce zvýšil len o polovicu, ale vďaka ich čiastočnému prepracovaniu sme sa dočkali vyššej efektívnosti výpočtov a svoju časť zásluhy tu má aj samotná pracovná frekvencia.

Ponuka nových mobilných procesorov je hneď pri uvedení na trh pomerne široká a vybrať by si mal každý. Dostupné sú rovnako základné modely bez technológie Turbo Boost, ako aj veľmi obľúbená stredná trieda či extrémne riešenia pre tých najnáročnejších.

Skupina energeticky menej náročných procesorov si svoje miesto našla pri notebookoch s lepším faktorom mobility. Tu poskytujú ešte stále vysoký výkon a zároveň umožňujú dlhšiu prevádzku pri práci na batériu.

Okrem zvýšenia výkonu v hrách je hlavnou výhodou nového grafického jadra podpora prehrávania HD videa vrátane nového štandardu pre stereoskopické 3D.

 

Notebook Lenovo Ideapad Y560p – Sandy Bridge v akcii

Po predchádzajúcej teoretickej časti sa dostávame aj k praktickým skúsenostiam s horúcou novinkou – notebookom Lenovo Idapad Y560p. Je teda nová platforma Intel Sandy Bridge naozaj tak dobrá? Naše prvé stretnutie s notebookom založeným na platforme Intel Sandy Bridge nemôže byť iné, ako s výkonným multimediálnym riešením. To by totiž spočiatku mala byť hlavná kategória, kde sa budú nové procesory a čipsety objavovať. Profesionálne riešenia potrebujú obvykle určitý čas na adaptáciu a cenovo orientovaní zákazníci si budú zatiaľ musieť vystačiť s predchádzajúcou (no stále dostatočne výkonnou) generáciou.


Dizajn a spracovanie
Spoločnosť Lenovo svoje primárne profesionálne zameranie úspešne rozšírila o produkty určené pre bežného spotrebiteľa. V jej portfóliu tak okrem riešení určených pre biznis klientelu nájdeme aj netbooky, lacné notebooky a veľmi obľúbené notebooky určené pre hráčov a multimediálnych nadšencov. V našom magazíne sme vám minulý rok priniesli recenziu nesporne zaujímavého modelu Idapad Y560, ktorý sa s určitými obmenami dočkal vynovenia nielen po stránke hardvéru, ale aj dizajnu. Samozrejme, pri konštrukcii netreba očakávať nemožné a niečo ako systém Rollcage je určené len pre profesionálne riešenia. Navyše herné a multimediálne notebooky nie sú určené na časté prenášanie, a tak je výhradné použitie plastov ospravedlniteľné. Použité materiály sú dostatočne pevné, jednotlivé diely presne lícujú, pri zaťažení nevydávajú nepríjemné zvuky a musíme pochváliť aj pevné veko displeja odolávajúce aj mierne silnejším tlakom. Opierky rúk bývajú problematickou časťou pri niektorých výrobcoch, nakoľko pri podcenení vnútornej konštrukcie môžeme naraziť na nepríjemné prehýbanie sa. Lenovo Ideapad Y560p rovnako ako aj jeho predchodca, týmto neduhom, našťastie, netrpí a vy sa môžete venovať aktívnej práci alebo hraniu počítačových hier. Povrchová úprava sa ani tu nevyhla obľúbenému lesklému trendu, ale aspoň veko displeja je voči odtlačkom odolnejšie.

Ergonómia práce
Lenovo Ideapad Y560p sa síce nezaraďuje do kategórie pracovných nástrojov, aj tak by sme však nemali podceňovať ergonómiu práce. Výrobca tu použil klávesnicu, na ktorej sa píše veľmi príjemne, smerové šípky sú čiastočne oddelené od zvyšku kláves a aj prehýbanie je nulové. Na druhú stranu si Lenovo nemohlo odpustiť prehodenie kláves CTRL/FN a aj napriek väčším rozmerom tu nenájdete numerickú časť. Touchpad predstavuje takzvaný zlatý stred, keďže je jeho veľkosť dostačujúca, povrch s príjemným sklzom a podporované je ovládanie dotykom viacerých prstov. Nad klávesnicou sú prítomné stavové diódy informujúce o aktivovaných bezdrôtových technológiách či aktivite pevného disku. Špecialitou je dotyková časť spolupracujúca so softvérom Lenovo SlideNav, pomocou ktorej môžete efektívne spúšťať predvolené aplikácie.

Hardvérová výbava
Konečne sa dostávame k tomu najzaujímavejšiemu – hardvérovej konfigurácii. Platforma Sandy Bridge je tu tvorená čipsetom Intel HM65 a procesorom Core i7-2630QM. Ide o štvorjadrový procesor s možnosťou spracovania až ôsmich vlákien súčasne, čo dáva predpoklad na vynikajúci výkon vo viacvláknových aplikáciách. Základná pracovná frekvencia tu je 2,0 GHz, pričom vďaka technológii Turbo Boost sa môže podľa vyťaženia jednotlivých jadier zvýšiť až na 2,9 GHz pri náročnej jednovláknovej aplikácii. V prípade vyťaženia dvoch jadier je maximom 2,8 GHz a pri štyroch jadrách to je 2,6 GHz. Pre hráčov počítačových hier a na multimediálnu zábavu tu je prítomná dedikovaná grafická karta AMD Mobility Radeon HD 6570 s podporou API DirectX 11. Ide o jadro s kódovým značením Madison vybavené 400 Stream procesormi pracujúcimi na frekvencii 650 MHz, 16 ROP a 20 textúrovacími jednotkami. Pamäť typu GDDR3 má kapacitu 1 GB, pracovnú frekvenciu 1600 MHz a využíva 128-bit širokú pamäťovú zbernicu. Je to teda na 100 % rovnaké riešenie ako v prípade modelu Mobility Radeon HD 5730, keďže sme sa tu nedočkali ani nového video procesoru.

Mobility Radeon HD 6570 síce svojím značením navodzuje dojem použitia novej architektúry, v skutočnosti však ide o premenovaný model Radeon HD 5730. Je tu totiž rovnaká architektúra (5D), 400 Stream procesorov, 650 MHz jadro, GDDR3 pamäte a starší videoprocesor UVD-2.

Zvyšnú hardvérovú výbavu tvorí 750 GB pevný disk (5400 RPM), DVDRW optická mechanika, 4 GB operačnej pamäte typu DDR3 (maximum 8 GB), webová kamera a solídne reproduktory JBL sprevádzané technológiou Dolby Home Theater. Pri portovej výbave na vás čakajú tri USB 2.0 konektory, jeden kombinovaný USB 2.0/eSATA, ExpressCard, analógový D-SUB, digitálny HDMI a chýbať nemôže ani čítačka pamäťových kariet. Prítomný LCD displej má uhlopriečku 15,6“, dobré podanie farieb a priemerné pozorovacie uhly. Škoda však, že výrobca použil panel s klasickým rozlíšením 1366×768 bodov. Na hranie hier plne postačuje (vyrieši to vyhladzovanie hrán), na aktívnejšiu prácu sa však pri takejto uhlopriečke hodí aspoň 1600×900 bodov.

Výkon
Na porovnanie hrubého výkonu si môžeme zobrať cenovo mierne vyššie položený model procesora Core i7-740QM, ktorý nájdete napríklad v o niekoľko strán ďalej recenzovanom notebooku Acer Aspire 8943G. Obidva procesory majú zhodne štyri jadrá, HyperThreading, 6 MB L3 cache pamäť či podobnú maximálnu frekvenciu. Pred porovnaním hodnôt však majte na pamäti použitie rozdielnych grafických kariet – Lenovo s HD 6570 (premenovaná HD 5730) a Acer s HD 5850. Na začiatok sa môžeme pozrieť na benchmark PCMark05. Je to síce starší kúsok aplikácie, ale jeho výpovedná hodnota je stále pomerne dobrá. Bodový rozdiel v pomere 7617 voči 9621 v prospech novinky je vynikajúci a pomerne presne naznačuje, čo môžeme od novej platformy očakávať. Druhou zastávkou je PCMark Vantage, kde staršej platforme na víťazstvo nestačila ani výkonnejšia grafická karta. Najväčšieho rozdielu sme sa však dočkali pri Cinebench R10, kde nový procesor zvíťazil s obrovským náskokom. Posledným meraním výkonu CPU je 3DMark11, konkrétne jeho časť merajúca výkon CPU pri výpočtoch fyziky (používa sa Bullet Engine). Aj v tomto teste bol nárast výkonu vysoký, konkrétne išlo až o vyše 40 %. Kombinácia tak výkonného CPU a slušnej grafickej karty je plne dostačujúca pre natívne rozlíšenie displeja 1366×768 bodov aj s aktivovaným vyhladzovaním hrán. Bez problémov si tak zahráte novšie herné tituly a je tu aj určitá rezerva do budúcna. (Kompletnú tabuľku s výsledkami testov nájdete na konci tohto článku)

Štyri jadrá, osem vlákien a nová architektúra = bezkonkurenčný výkon, ktorý oceníte primárne pri výpočtovo náročných aplikáciách.

Grafická karta AMD Mobility Radeon HD 6570 plne postačuje aj pre náročnejších hráčov. V natívnom rozlíšení displeja 1366×768 bodov by ste nemali naraziť na veľa problémových hier, avšak na horúce DX11 tituly to niekedy jednoducho stačiť nebude.

Záver
Naše prvé stretnutie s platformou Intel Sandy Bridge sa nieslo v skutočne pozitívnom svetle. Výkon je totiž vo všetkých smeroch vynikajúci a na svoje si prídu rovnako hráči počítačových hier, ako aj nároční domáci užívatelia. Samotný notebook je spracovaný pomerne slušne a vo svojej kategórii predstavuje zlatý štandard. Zamrzela nás však absencia numerickej časti klávesnice a tiež by sme pri 15,6“ displeji ocenili vyššie rozlíšenie ako len 768p. Poslednou zastávkou je výdrž pri práci na batériu – skoro štyri a pol hodiny je na kombináciu štvorjadrového procesora a výkonnej grafickej karty slušný výsledok.

Zapožičal: Alza, www.alza.sk
Cena s DPH: 1066 €

Hodnotenie: 9,0

+ Vynikajúci výkon, výdrž na batériu
– Klávesnica bez numerickej časti

Technická špecifikácia:

Procesor: Intel Core i7-2630QM (2,00 až 2,90 GHz pri TB, 6 MB L3) * Čipset: Intel HM65 * Grafický adaptér: AMD Mobility Radeon HD 6570, 1 GB GDDR3 * Displej: 15,6” 1366×768, lesklý povrch * Pamäť: 2×2 GB DDR3, 1333 MHz * Pevný disk: 750 GB, 5400 RPM * LAN, Wi-Fi, BT 2.1, 4×USB 2.0, eSATA, D-SUB, HDMI, CardReader 6in1, WebCam* Kapacita batérie: 4800mAh * Rozmery: 38,5×25,5×3,3 cm * Hmotnosť: 2,7 kg * Operačný systém: Windows 7 Home Professional 64-bit

Po kliknutí sa zobrazí tabuľka v pôvodnej veľkosti