Modding: Vyhodnotenie súťaže

Počas predošlých mesiacov ste mali možnosť zapojiť sa do moddingovej súťaže a mnohí z vás, ktorým nie je dizajn počítača ľahostajný tak aj naozaj urobili. Do našej mailovej schránky prišiel pomerne slušný počet viac, či menej podarených príspevkov. Niektoré z nich boli naozaj nápadité, mnohí z vás sa nebáli rozobrať skrinku do poslednej skrutky, prestriekať ju a zmeniť na nepoznanie, prípadne poskladať celkom vlastný kejs od základov. Spomedzi všetkých návrhov sme vybrali 5 moddingov, ktoré nás zaujali či už prácnosťou, alebo realizáciou samotného nápadu. Viac obrázkov moddingov nájdete aj na našom webe, vyjadriť sa k nim môžete i na našom fóre, www.pcsforum.sk.

 Ďakujeme sponzorom súťaže za podporu: 
1.modding – Frederik Autner

Najviac sa nám páčil naozaj štýlovo prerobený, a pôvodne lacno vyzerajúci kejs, akých bolo pred pár rokmi na trhu množstvo. Výmena prednej a zadnej steny skrinky, doplnenie hliníkových trubíc a upustenie od pravouhlých línii dodalo skrinke nádych elegancie, modrá farba zasa pridala dizajnu potrebnú iskru. Lesklé lakovanie pôsobí luxusne, na vzhľade sa výraznou mierou podpísalo i otvorenie nasávacieho ventilátora a vlastnoručne vyrobený regulátor otáčok ventilátora. Výborná práca, skrinka je zmenená takmer na nespoznanie. Autorovi zasielame moddingový balíček, ktorý obsahuje chladič Zalman CNPS 9700 LED, UV trubice Akasa, ventilátor CoolerMaster a odhlučňovaciu penu Nexus. Za venovanie produktov do súťaže ďakujeme spoločnosti Alza.

„Z pôvodnej case som odstránil všetky plasty, zostala mi iba konštrukcia a bočnice. Kompletne som vyrobil predný a zadný panel a vyrezal otvor do bočnice. Na výrobu predného a zadného panelu som použil MDF dosku hrúbky 8 mm. Vpredu sa nachádza 12cm LED ventilátor ktorý ale v najbližšej dobe plánujem vymeniť pretože je hlučný. Power LED a reset LED som použil modrej farby. Ďalej som vyrobil regulačný panel na všetky fany v case. Na výrobu som použil 5 prepínačov, ktoré ovládajú fany spôsobom: ON – plný výkon(12V), OFF, ON – regulované napätie pomocou rezistoru. Nad každým prepínačom je aj kontrolka (LED), ktorá buď svieti, alebo ak je fan vypnutý tak nesvieti. Ďalej sa na prednom panely nachádzajú 4 otvory za ktorými sa skrýva HDD, ktorý som zavesil na 2 gumičky. Ako mriežku som použil tuningovú mriežku na autá. Celá case je lakovaná čiernou metalízou a konštrukcia je lakovaná čiernou matnou. Bočnice, vrch a spodok case sú vytlmene asfaltovými pásmi. Predný a zadný panel sú spojene hliníkovými trubkami priemeru 10 mm. 

Gigabyte MA790XT-UD4P, AMD Phenom II X3 720BE, NVIDIA GTS 250 1Gb – Gigabyte, 450W Corsair, 2GB Kingston Hyper-X 1600“
 


2. modding – Peter Klema
Multimediálne PC od základov? Útle skrinky máme radi a toto riešenie nás skutočne veľmi zaujalo. Rozmerovo úsporná škatuľka autorom nazvaná ako NTC (No Touch Cube) azda nejaký ten dotyk vydrží, jej rozmery sú 210×170×190 mm. Bez väčších problémov sa do nej vmestili všetky potrebné komponenty. Autorovi posielame grafickú kartu NVIDIA 8800GT, za jej poskytnutie do súťaže ďakujeme spoločnosti ASUS.
„Pri návrhu som vychádzal z rozmerov použitých komponentov, hlavne MB, PSU a TV karty. Z vrchného dielu klasickej starej miditower skrinky, ktorá mala pekné zaoblenia som po rozrezaní vyrobil obidve bočnice. Zadný panel je zo starého rádia (je z 1 mm hliníka a je potiahnutý plastom s imitáciou kože). Spodok skrinky som vyrobil z časti zadnej steny starej case, ktorú som rozobral. Ostal len rámik, ktorý som prekryl 6 mm plexisklom, takže zospodu vidno celú základnú dosku. Všetky tieto plechové časti boli nastriekané bielou perleťou pre luxusnejší vzhľad. Pokračoval som výrobou držiaka na 2 x 2,5 palcové HDD, Slim DVD mechaniku, celý som ho zlepil z tvrdeného plexiskla a je priskrutkovaný k prednej časti case zvnútra. Z dôvodu málo miesta okolo diskov som upravil kabeláž zdroja, nepotrebné vetvy odstránil, SATA napájania skrátil. Ako prednú stranu som použil tvrdený polystyrén používaný na výrobu reklám, je v ňom len 3mm otvor pre CD/DVD disky, pretože mechanika je slot-in. Nástrek som zvolil polomatný čierny, nanášaním viacerých vrstiev laku som docielil kožený vzhľad. Počítač sa zapína bezdotykovo, preto nie sú vpredu žiadne gombíky. Použil som magnetické spínače umiestnené za predným panelom, PC sa zapína priložením usb kľúča s magnetkou. Vrchná strana je tak isto vyrezaná z tvrdeného polystyrénu, je to skôr rámik nalakovaný na čierno a kvôli vetraniu potiahnutý priestupnou látkou.
Skrinku som vyrábal s prestávkami viac ako pol roka, práce trvali spolu asi týždeň. Na výrobu a úpravu som používal len základné náradie. Vyrobil som aj mini lcd monitor, obal je vyrobený z plexiskla, rám a podstavec z bambusového dreva.“3. modding – Tomáš Neuschl
 
Zelený počítač? Tak tento zoofilný kúsok ide ešte ďalej. Tento upravený bigtower sa stal domovom pre hlodavca, konkrétne pre myš. A to je už počítačová myš v tom pravom slova zmysle. Priestor pre 5,35“ zariadenia vystriedal plexi-box s „obývacou izbou“ z ktorej vedú schodíky ku koliesku v ktorom môže myška skúšať svoj „polling“. Originálny nápad využitia plexiskla oceňujeme rovnakým materiálom – plexi skrinkou, ktorú do našej súťaže venovala spoločnosť Sunbeamtech.

„Rozmýšľal som ako začať a keď som na nič poddajné neprišiel, tak som si povedal, že poviem pravdu. Na počiatku bolo pivo. Ako isto všetci, plnoletí, viete, pivečko po pracovnej dobe je balzam na dušu. Keď som mal dušu zabalzamovanú ako Lenin telo, vtedy ma napadla myšlienka spraviť modding tohto charakteru. Síce tam ešte nemám živú myš, ale apartmán má hotový. Je celý z plexi. Ako spojovací materiál som použil silikón a pre istotu som to poistil plastovou páskou. Keby sa myška nudila, môže si skočiť o poschodie nižšie, kde sa nachádza superrýchle slovenské kolo (niečo podobné ako ruské kolo, len toto je pre myš).

Myškin „bejvák“ je vlastne strážnica, taká ako mal Kroupa vo filme „Marečku, podejte mi pero“, lebo ak sa jej niečo nezdá na komponentoch počítača, ktorý má ako na dlani, hneď mi podáva hlásenie o stave. Dobre ona vie, že je to slabší stroj od AMD, ale v spojitosti s firmou ASUS je to presne to, čo potrebuje: ASUS čipset 690G mATX, Athlon X2 5200+, ASUS Radeon HD3450 256MB, RAM 2GB, HDD WD 360GB.“
4. modding – Tomáš Hudek
Thermaltake WingRS je obľúbenou skrinkou nižšieho segmentu. Samozrejme, má svoje muchy, no tie vidíme veľmi pekne eliminované v tomto moddingu. Rozobraté a prestriekané šasi, upravený celkový dizajn i chladenie vrátane detailov ako zavesenie pevného disku a uloženie voľnej kabeláže. Štýlová oranžovo čierna kombinácia doplnená riedkym pletivom dodáva dizajnu šmrnc a punc originality. Autora odmieňame myšou Razer Diamondback 3G, ktorú venoval Progamingshop.sk a chladiacou podložkou pod notebook od Arctic Cooling.

“Šasi som očistil a odmastil, naniesol lesklú oranžovú farbu sprejom, farbu som nechal vytvrdnúť na slnku. Po par návrhoch som sa rozhodol doň spraviť dva otvory po bokoch, podlepoval som časť predného panelu, aby som nepoškodil farbu. Vznikli mi dva otvory ktoré som sa rozhodol vyplniť ťahokovom, ktorý som vytvaroval tak aby presne zapadol a dotvoril prednú časť. Ďalej mi prekážala modrá informačná LED dióda, ktorú som vymenil za červenú. Potom som sa pustil do zadného otvoru, ktorý som nanovo prebrúsil a zväčšil na priemer 120 mm, vložil ochranu mriežku, ktorú som v otvore zatmelil a vyhladil tak ako keby tam patrila. Ďalej som potreboval spraviť priestor za výstuhou pre káble zo zdroja. Tú som narezal,  poohýbal a trošku pretmelil, čím som získal dostatočný priestor. Na vyplnenie voľných miest na zadnom paneli pod základnou doskou je použitý ťahokov, ktorý som upravil presne tak aby tam sadol, doň som vycvakal a opiloval otvory pre káble. Pôvodnú šachtu pevných diskov som odstránil, kúpil som 4x L profily ktoré som prinitoval k spodku skrinky, uchytenie disku mám cez gumičky a vďaka tomu sa neprenášanú žiadne vibrácie do šasi.

Tým sa moja práca skončila a mohol som do skrinky vložiť komponenty: CPU: AMD Athlon 64 X2 5400+BE +chladič AC Freezer 64 PRO, MB: GIGABYTE MA790X-DS4, RAM: 2x2GB DDR2-800MHz Kingston CL5, VGA: ATI Sapphire HD4850 512MB DDR3 2xDVI dual slot+ chladič AC Accelero S1 Rev.2+ 2×120 fan AC, HDD: 320GB Samsung SpinPoint F1 16MB SATAII/ 300 3RZ, PSU: Enermax PRO 82+ 525W. Celá práca na druhom mode mi zabrala necelé tri týždne a s výsledkom som spokojný, aj keď vždy je čo vylepšovať.”
 5. modding – Martin Majeský a Marek Bedlek
Modding inšpirovaný seriálom Stargate predstavuje okrem dobrého rezania a brúsenia i jemnú modelovaciu prácu. Autor sa vyhral aj s podsvietením jednotlivých detailov, celok tak pôsobí detailnejšie a získava na väčšej plasticitie. Dôkladnú modelársku prácu je vidieť nielen na čelnej maske, ale predovšetkým na bočnici, stvárnenej podľa hviezdnej brány, detailne podsvietenej LED diódami. Z celkom obyčajnej skrine sa tak podarilo vyrobiť naozaj podarený kúsok. Modding odmeňujeme chladičom Titan Skalli, ventilátorom Thermaltake a sadou UV reaktívnych farieb AC Ryan.

“Úprava začala len výrobou ,,čiernej diery“ z dôvodu chladenia horúceho a padajúceho disku v dosť uzavretej skrini http://www.majesky.eu/albumy/mod_ciernadiera/. Keď sa výsledok páčil verejnosti aj majiteľovi bedne, rozhodli sme sa pre kompletnú úpravu (ale nie prestavbu). Začal som zalepením prednej záslepky na 3,5″ mechaniku, na jej miesto dopredu išlo logo SGC, ako inak, podsvietené. Vyrobene bolo z novodurovej rúry a balzy. Z balzy som robil všetku modelársku prácu z vonku. Nasledovalo rezanie plechov, výroba brány z tvrdeného polystyrénu, obloženie tenkou balzou a vyrezávanie chevronov http://www.majesky.eu/albumy/mod_stargate/pages/2006_10_09.htm. Panel DHD na vrchu skrine som vyrobil z kovu, novodurových rúr správnych priemerov a obruč okolo zase z balzy. Zatniaktel (tak nejako sa tuším volá zbraň zo stargate) ktorý je na druhej bočnici je vyrobený ako inak, z balzy 🙂 . Balzové výrobky som po jemnom obrúsení nastriekal tvrdým tmelom, aby sa mohli lakovať a boli hladké. Celá skriňa dostala čierny matný lak a na niektoré časti som ručne maľoval detaily ako napríklad tu a tu. Výsledok mojej vyše ročnej práce je vidieť tu: http://www.majesky.eu/albumy/mod_stargate/pages/2007_12_23%20(2).htm.