Image

„Morská opica“ od Mozilla útočí

Z dielní spoločnosti Mozilla vychádzajú v takmer pravidelných intervaloch nové a vylepšené softvérové riešenia.

Obľubu si spoločnosť získala nielen svojimi konkurencieschopnými produktmi, ale vždy sa snaží pridať aj niečo viac. Príkladom toho sú komplexné softvérové riešenia pre spektrum internetových užívateľov, ktorých éra sa začala písať s príchodom balíka Mozilla Suite, ktorý vo svojom tajomne konzervatívnom rúchu prinášal plnohodnotný internetový prehliadač Firefox, správu e-mailových kont v integrovanom riešení odvodzujúcom sa od Thunderbirdu ako aj prítomnosť takzvaných "kecálkov," akými bol (a aj stále je) IRC klient.

Výrobca sa však po určitej dobe rozhodol ukončiť vývoj Mozilla Suite, z čoho zostal zronený nejeden jej fanúšik. Na silnejúci nátlak verejnosti bola preto na svetlo sveta vypustená nová verzia, ktorej meno je tentoraz vytvorené spojením dvoch, inak "nezlučiteľných" živlov – SeaMonkey.

Image

Čím viac, tým lepšie?
Tak ako samotná inštalácia programu napovedá, je možné zvoliť si množstvo inštalovaných súčastí. Ak má niekto záujem len o prehliadač, nie je dôvod siahať po takomto komplexnom balíku, nakoľko prehliadač samotný neobsahuje takmer žiadne výnimočné vlastnosti, ktorými by mohol zamiešať karty v porovaní s kolegom Firefoxom, ba dokonca možno hovoriť aj o akomsi handycape v podobe malého množstva rozšírení s priamou podporou v SeaMonkey. Preto rozšíreniachtiví užívatelia sa musia mnohokrát uchýliť k pokusným testovaniam firefoxových pluginov, ktoré nie vždy môžu skončiť s úspechom. Každopádne integrované riešenia v podobe mailového klienta, IRC klienta, adresáru alebo editora webových stránok potešia každého "klienta," ktorému záleží na spotrebovaní relatívne menšieho množstva pamäte.

Image

Image

Tak ako sa stupňuje sofistikovanosť internetových útokov či už formou spamu alebo otravných vyskakovacích pop-up okien, zvyšujú tvorcovia SeaMonkey dôraz na bezpečnosť a ochranu proti podobným "nešvárom." Príkladom je antispamový filter v poštovom klientovi, ktorý disponuje najrozmanitejšími nastaveniami.

Image

Nové vlastnosti – nové neduhy
Súčasná verzia 1.0.4 je oproti Mozilla Suite obohatená hneď o niekoľko nových atraktívnych prvkov. Snáď najzaujímavejším z nich je rozšírená a bohatá správa záložiek, na ktorú sa dá veľmi rýchlo zvyknúť. Pri väčšom počte otvorených stránok na jednom paneli, poteší možnosť ich presúvania do ľubovolného poradia, ako aj náhľady na ne, ktoré boli v predchádzajúcich verziách Mozilla Suite dostupné len vo forme prídavného rozšírenia.

Image

Aby sme nezostali nič dlžní, musím skonštatovať, že pekne vyzerajúce logo morskej opice so sebou prinieslo aj zopár nedostatkov. Snáď najvýraznejším z nich, ktorý privádza určite nielen mňa do šialenstva je permanentná nestabilnosť aktuálnej (ale aj predchádzajúcej) verzie. Každý si snáď vie predstaviť, že pri práci s prehliadačom, na ktorom máte otvorených niekoľko stránok naraz, zrovna nepoteší neavizované samovoľné vypnutie sa. Potom už zostáva len pouvažovať nad tým, či ste sa kvôli integrovaniu niektorých atraktívnych prvkov ochotný adaptovať sa na takéto nehostinné prostredie.

Image

Ďalšie nepríjemné prekvapenie, ktoré určite zastihlo viacerých aktívnych používateľov SeaMonkey, sa niekoľkokrát prejavilo pri prehrávaní internetových videí, používajúcich doplnok Adobe Flash Player, v podobe "zamrznutia" a zamedzenia práce s prehliadačom, ktorý dokonca aj po vypnutí stále beží na pozadí, a je ho potrebné manuálne vypnúť v správcovi úloh. Nakoniec nám zostáva podotknúť, že doplnok, ktorý si raz nainštalujete vám pridá nejednu vrásku na čele v prípade jeho neskoršieho odstránenia, pretože verzia 1.0.4 stále nedisponuje odinštalátorom rozšírení. Napriek všetkému však veríme, že tvorcovia si podobných nedostatkov povšimnú a v novej verzii 1.0.5 sa im zďaleka vyhnú.

[+] Komplexnosť
[+] Staré známe konzervatívne prostredie
[+] Množstvo jazykových lokalizácií
[+] Zvýšená bezpečnosť
[+] Náhľady stránok na paneli

[–] Menší počet priamych rozšírení
[–] Nemožnosť jednoducho odinštalovať rozšírenia
[–] Nedoladenosť a nestabilita

Download: www.mozilla.org/projects/seamonkey/ 
Veľkosť inštalačného balíka: 13,6 MB
Veľkosť nainštalovaného programu: 37,5 MB

{moscomment}