MSI 890GXM-G65 s novým čipsetom AMD

Po uvedení osmičkovej rady čipových sád AMD sa na trhu postupne objavujú základné dosky prichystané pre aktuálnu, i budúcu ponuku procesorov Phenom a Athlon. Z návrhu novej 890GX ťaží i nenápadná doska 890GXM-G65 od MSI. Napriek svojim malým rozmerom výbavou patrí medzi tie zaujímavejšie, a rozhodne má čo svojmu potenciálnemu majiteľovi ponúknuť.

Dizajn dosiek MSI sa za posledný rok výrazne zmenil, rovnako ako aj kvalita prevedenia a nájdeme na nich niektoré vlastnosti, ktoré sú v danej kategórii celkom unikátne. Z obalov sa vytratili príšery najhorších nočných snov a i dizajn samotného chladenia, rozloženia a farebného stvárnenia prvkov dosiek je uhladený a pôsobí príjemným dojmom aj v nižších cenových segmentoch. Ani 890GXM-G65 nie je výnimkou, predstavuje kompaktnú dosku formátu micro-ATX, na ktorú sa detailne pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

V balení nájdete len tradičnú výbavu, ktorá pozostáva z krycieho plechu I/O portov, S-ATA dátových a napájacieho kábla, P-ATA kábla a inštalačného CD s ovládačmi. Layout dosky je v poriadku, pri dlhšej grafickej karte však môžete mať problém pri otváraní zámkov na slotoch pre pamäťové moduly. Do štyroch slotov sa vmestí dovedna 16 GB operačnej pamäte, podporované sú DDR3 moduly v dual-channel zapojení s frekvenciami 800 – 1333 MHz, pri pretaktovaní však výrobca udáva frekvenciu až po 2133 MHz. Doska nemala problém s našimi testovacími 2000 MHz Goodram, ktoré však boli nastavené na 1600 MHz pri CL9. Zaujímavosťou je štvorpinový konektor pre napájanie CPU, osempinový by mohol dodať vyššiu stabilitu pri pretaktovaní procesorov s vyšším TDP. Napájanie je 4+1 fázové s aktívnym prepínaním fáz. Tie sú reprezentované štvoricou LED, ktoré sa rozsvecujú v závislosti od aktivity napájania. Chladenie je jednoduché no dobre spĺňa svoj účel, nový čipset sa výraznejšie nehreje ani pri plnom výkone integrovanej grafiky. 

Prítomné sú dva PCI-Express ×16 sloty, doska tak podporuje aj ATI CrossFireX, avšak v tomto prípade budú mať obe karty po osem liniek. Ďalšie možnosti rozšírenia ponúka PCI-Express ×1 a jeden PCI slot, čo je dobrá kombinácia pre všetky typy rozširovacích kariet a radičov. Pod PCI slotom na spodnom okraji dosky sa nachádzajú dva nenápadné mikroprepínače, označené ako OCSWITCH. Zmenou ich polohy je možné zvýšiť základnú frekvenciu o 10, 15, alebo 20 % v reálnom čase bez potreby vstúpiť do BIOS alebo reštartovať zostavu.

Posledným prírastkom do rodiny čipových sád AMD bola 785-ka, ktorá sa stala veľmi rýchlo obľúbenou medzi množstvom používateľov nových základných dosiek s podporou Phenom II a Athlon II procesorov a DDR3 pamätí. Okrem dobrej výbavy a v bežnej praxi celkom dostatočného potenciálu pretaktovania  poskytoval tento severný mostík aj pomerne výkonná integrovaná grafika Radeon HD 4200 postavená na jadre RV620. To má 40 shaderov, 4 ROP a 4 textúrovacie jednotky a frekvenciu jadra 500 MHz. Integrovaná grafika vždy padne vhod, navyše, jej výkon sa dal ovplyvniť z hľadiska výrobcu dosky pridaním Sideport pamäte, kedy IGP nemuselo primárne využívať operačnú pamäť a z hľadiska používateľa aj veľmi jednoduchým zvýšením frekvencie jadra. 

Ako generačný nástupca prichádza na trh AMD 890GX, v skratke by sa dalo povedať, že je to vylepšená 785G. Jej fyzické parametre sú rovnaké, výrobný proces ostal na 55 nm, severný mostík sa zmenil iba v detailoch. Integrovaná grafika sa volá Radeon HD 4290, a oproti svojmu predchodcovi má o 200 MHz vyšší takt jadra a podporuje DX 10.1. Vďaka UVD 2 nemá grafika problém s akceleráciou HD videa a postprocessingu videa nižšej obrazovej kvality, pridaná je podpora HDMI 1.3. Počet PCI-Express liniek sa nezmenil, i tu ostávame pri čísle 26, pre grafiky je vyčlenených šestnásť; pri CrossFireX zapojení si karty budú musieť podeliť po osem liniek. I tu je možnosť použitia Sideport pamäte na rozhodnutí výrobcu, používané by pri tom mali byť 128 a 64 MB DDR3 čipy s frekvenciou 1333 MHz, v MSI siahli po 128 MB. Na doskách sa stretneme so všetkým aktuálnymi obrazovými výstupmi, okrem D-SUB, DVI nebude chýbať ani HDMI a DisplayPort. Výkon IGP je možné použiť pre zvýšenie FPS pri zapojenom dedikovanom Radeone HD 5450, takže znovu čiastočné vzkriesenie Hybrid CrossFire. Prírastok výkonu pri oboch kartách oproti samotnému Radenou je podľa AMD zhruba 25 %. 

Veľkými zmenami však prešiel južný mostík, po doposiaľ najvyššej SB 750 prichádza SB 850. K severnému mostíku sa pripája štyrmi PCI-Express linkami druhej generácie, vďaka čomu sa zdvojnásobila priepustnosť tohto prepojenia. Zväčšil sa i počet podporovaných USB portov, ktorých je po novom štrnásť, USB 3.0 bude naďalej riešené radičmi tretej strany. Pribudlo rozhranie GPP, k nemu pripojené radiče budú môcť využívať dve PCIe linky súčasne, bez výrazných poklesov výkonu. Pevné disky môžete kombinovať do všetkých dostupných RAID zapojení. Azda najväčšou zmenou je však podpora S-ATA 6 Gbps, južný mostík ich podporuje šesť. Na doske ich je vyvedených päť, šiesty nájdeme v úlohe e-SATA konektora na I/O paneli, ktorý má všetky vlastnosti nového S-ATA III štandardu, takže rýchlosť zbernice si v plnom rozsahu vyskúšate i na externých zariadeniach. P-ATA konektor je pripojený na JMicron JMB368, úlohu sieťovej karty nesie Realtek RTL8111DL.

Portová výbava je veľmi slušná, okrem FireWire na nej nachádzame všetky potrebné rozhrania, vrátane najnovšieho USB 3.0 ( dva modré porty). Svoje miesto si našiel i kombinovaný PS/2 port pre klávesnicu alebo myš, štvorica USB 2.0 portov, analógový a optický výstup integrovanej zvukovej karty, e-SATA  a konektor pre sieťový adaptér. Z integrovanej grafickej karty dostanete na monitor obraz troma spôsobmi, digitálne cez DVI a HDMI (1.3), aj cez analógový D-SUB. Integrovaná zvukovka je postavená na čipe Realtek ALC889, a z hľadiska kvality zvuku i možností konfigurácie reproduktorov (7.1 + 2 reproduktory cez predný výstup na skrini) patrí k nadpriemeru v danej cenovej kategórii základných dosiek.

BIOS sa drží tradícii MSI a ponúka známe rozloženie prvkov. Cell Menu, zamerané na pretaktovanie systému ponúka dobré možnosti pretaktovania pre bežných užívateľov a po novom aj OC Genie Lite. Tlačidlo síce priamo na doske vyvedené nie je no po aktivácii príslušnej položky v BIOS sa systém automaticky pretaktuje, v prípade nášho testovacieho Phenom II X4 810 to bolo slušných 2,95 GHz z pôvodných 2,6 GHz. Taktovať je možné samozrejme aj priamo z prostredia operačného systému pomocou AMD Overdrive, prípadne môžete frekvencie zobrať do vlastných rúk a odladiť systém pomocou BIOS, kde sme sa s výslednou frekvenciou procesora dostali na okrúhlych 3,5 GHz. 

Chýbať nesmie ani možnosť odomykania jadier, ktorú sme vyskúšali na procesore Phenom II X3 720 a naozaj fungovala bezchybne, štvrté jadro bolo k dispozícii pri pôvodnej frekvencii a procesor ostal stabilný aj pri plnom zaťažení. Odomykanie je realizované kódom priamo v BIOS, a tak nepotrebuje žiadny ďalší čip. Odomykanie by malo fungovať aj pri štvorjadrových procesoroch odvodených od šesťjadrových noviniek AMD s dvoma deaktivovanými jadrami. Podľa posledných správ však AMD vydanie týchto štvorjadier odložilo na neurčito. Prítomná je i M-Flash Utility pre jednoduché flashovanie BIOS priamo z USB kľúča, ktorá sa už v strednej triede stáva vhodným štandardom.

MSI však ide ešte ďalej, a tak na všetkých doskách s čipsetmi osmičkovej rady je možné na najnovších BIOS a s pomocou špeciálneho softvéru odomykať jadrá priamo z prostredia operačného systému, čím sa táto možnosť stáva prístupná aj pre tých, ktorí sa nechcú, alebo boja vstúpiť do BIOS.

Výkon integrovanej grafiky je veľmi zaujímavý a stačí aj na občasné hranie v menších rozlíšeniach a pri patrične nastavenej úrovni detailov. Akcelerácia HD videa bola bez problémov, vyťaženie procesora sa pohybovalo v hodnotách do 7%. Po pridaní dedikovanej grafiky máte možnosť postaviť na MSI 890GXM-G65 výkonnú hernú mašinu, ktorú vďaka malému formátu dosky dokážete zaobaliť aj do malej kompaktnej skrine typu gaming cube, alebo minitoweru, a s dobrým prietokom vzduchu a chladičom procesora sa nemusíte uspokojovať so základnými frekvenciami systému. Doska ponúka bohatú portovú výbavu vrátane nových USB a S-ATA štandardov, vďaka čomu budete pripravený aj do budúcnosti a nemusíte sa obmedzovať pri neskoršom upgrade. Plusom je veľmi priaznivo orientovaná cena, ktorá môže pritiahnuť mnoho záujemcov o zostavu postavenú na novej platforme AMD.

Zapožičal: MSI, http://cz.msi.com
Cena s DPH: 117,08 €
+ dobrá cena, výbava, OC Genie
Hodnotenie: 9,2

MSI 890GXM-G65
Formát: micro ATX * Podpora procesorov: Phenom II, Athlon II, Sempron, socket AM3 * Čipová sada: AMD 890GX + SB850 * Podpora pamätí: 4 x DDR3 800 / 1066 / 1333 / 1600 / 1800 / 2133 MHz, max. 16 GB * Sloty: 2 × PCI-E ×16, 1 × PCI-E ×1, PCI * Konektory P-ATA / SATA 300 / SAS / eSATA: 1 / 5 / 0 / 1 * USB / USB 3.0 / IEEE 1394 / Audio / LAN / WiFi: 12 / 2 / 0 / 8-kanálová s optickým S/PDIF / 1 / 0 *