MSI Eclipse SLI

Doska MSI Eclipse SLI stojí na vrchole ponukového radu výrobcu, pričom základ si zobrala z modelu X58 Platinum a pridala množstvo užitočných vychytávok.


Chrbtovou kosťou dosky je to najvýkonnejšie čo momentálny segment desktop PC ponúka, čipová sada Intel X58 s južným mostíkom ICH10R. Tým je zaručená podpora pre výkonné štvorjadrá Intel Core i7 pre socket LGA 1366. O chladenie čipsetu a napäťových regulátorov sa starajú medené pasívy s vysokými rebrami. Chladič severného mostíka je spojený s tým na južnom prostredníctvom dvojice krátkych heat-pipe trubíc.
 
Image
 
Do šiestich pamäťových slotov vmestíte dovedna 24 GB DDR3 pamätí, samozrejme s podporou zapojenia do Triple-channel a maximálnou frekvenciou 1600 MHz (samozrejme oficiálne). Doska je formátu ATX a disponuje veľmi čistým layoutom, okolie pätice procesora je priestranné a schopné pojať aj väčšie chladiče a ani dlhé grafické karty s dvojslotovým chladením nebudú kolidovať s ostatnými komponentmi dosky. Použitý čipset podporuje multi-GPU zapojenie obidvoch výrobcov, vychutnať si tak môžete grafickú parádu s ATI CrossFireX i NVIDIA SLI. Dohromady sú k dispozícii tri PCI-Express x16 sloty v dostatočnej vzdialenosti od seba, medzery vypĺňa dvojica PCI-E x1 a dva PCI 2.2 sloty.
 
Image
 
Hardvérová výbava MSI Eclipse  SLI je ozaj bohatá, zo škatule vyberieme peknú nádielku kabeláže a doplnkov. Už pri vybalení zaujme externá zvuková karta, ktorá je určená do PCI-E x1 slotu a nesie na sebe čip SoundBlaster X-Fi Xtreme s podporou EAX 5.0. Zaujímavou je funkcia MSI Green, ktorá má za úlohu šetriť elektrickú energiu. Na hardvérovej úrovni je reprezentovaná malou škatuľkou, ktorú pripojíte medzi zdroj a základnú dosku. O samotnú správu funkcie sa stará softvér GreenPower Center, s detailnými možnosťami nastavení napätí jednotlivých komponentov, či dokonca počtom fáz aktívnych pri napájaní procesora, IOH a pamäťových modulov.
 
Image
 
Veľmi užitočným je plne grafický OLED displej, zobrazujúci priebeh bootovania nazvaný D-LED 2. Displej sa pripája priamo na dosku do konektoru, ktorý sa nachádza za posledným PCI-Express x16 slotom.  Okrem zobrazovania informácii počas POST systému je možné využiť ho aj na sledovanie jedného teplotného senzora, ktorý sa dá umiestniť na niektorý z komponentov systému. Škoda len, že displej sa nedá vyviesť mimo priestoru dosky. Napäťové zaťaženie je indikované aj signalizačnými diódami, ktoré sa nachádzajú pri danom komponente.
 
Image
 
Možnosti BIOS sú nadpriemerné a nejednému užívateľovi sa z nich ľahko zakrúti hlava. Nechýba užitočná funkcia Memory-Z, ktorá umožňuje detailne zobraziť všetky tajomstvá nainštalovaných pamäťových modulov. Doska podporuje aj priame flashovanie a zálohu BIOS cez USB kľúč. Bohatá je ponuka v Cell Menu, kde si na svoje prídu užívatelia nespokojní so základným taktom procesora. Eclipse je na tom výborne s možnosťami nastavenia parametrov pamätí, pracovných frekvencií a napätí jednotlivých komponentov, nechýba ani automatické pretaktovanie D.O.T. v rozsahu 1-20 %.
 
Image
 
Pre pohodlnejšie pretaktovanie je k dispozícii utilita OverclockingCenter, prehľadná a obsažná.  Pri zvyšovaní frekvencie testovacieho Intel Core i7 965 EX (násobič však bolo potrebné meniť priamo cez BIOS) podávala doska dobré výkony a nemala problém ustáť navýšenie až k hranici 3,9 GHz. Tak ako sme si pri najvyššej triede dosiek MSI zvykli, zvyšovanie základnej frekvencie je možné aj priamo pomocou prepínača na dolnom okraji dosky.
 
Image
 
O uľahčenie taktovania sa okrem D-LED 2 pričinia aj tlačidlá Power a Reset vyvedené na PCB dosky, tlačidlo pre reset BIOS je dokonca priamo na zadnom paneli dosky. Pevných diskov si užijete viac ako dosť, okrem šiestich zahnutých SATA portov, ktorými disponuje mostík ICH10R doska nesie aj čip Jmicron JMB322 pre ďalšie 4 zariadenia a čip Jmicron JMB362 pre dva eSATA porty na zadnom paneli. Na ňom sa nachádza aj osem USB portov, dva PS/2 porty, dva gigabitové sieťové adaptéry, IEEE1394 a tlačidlo pre reset BIOS.
 
Image
 
MSI Eclipse SLI ponúka naozaj výkonné riešenie prepchaté technológiami pre detailnú správu a diagnostiku dosky. S doplnkovým balíčkom softvérových utilít tak máte v rukách plnú kontrolu a výborné možnosti pretaktovania systému. Luxusná výbava sa samozrejme prejavila na výslednej cene, ktorá je azda jediným mínusom tohto podareného produktu.
 
Zapožičal: AGEM, www.agem.sk
Cena s DPH: 316,28 € (9 528 Sk)
Záruka: 36 mesiacov
 
+ HW výbava, možnosti správy systému, layout
– cena
 
MSI Eclipse SLI
Technická špecifikácia: Formát: ATX * Podpora procesorov: Intel Core i7, Core i7 Extreme; Socket 1366 LGA * Čipová sada: Intel X58 Express / ICH10R * QPI: do 6,4 GT/s * Podpora pamätí: 6× DDR3 1066/1333/1600 MHz, max. 24 GB * Sloty: 3× PCI-E ×16, 2× PCI-E ×1, 2× PCI 2.2 * Konektory P-ATA/SATA 300/eSATA: 1/10/2 * USB/IEEE 1394/Audio/LAN/Wi-Fi: 12/2/8-kanálová s optickým S/PDIF/2/0 *
 
Hodnotenie: 9,3
{moscomment}