MSI H57M-ED65: Vysoký výkon na malom formáte


Malé základné dosky formátu mATX sú vo väčšine prípadov doménou lacných kancelárskych zostáv v malých skrinkách či kompaktných HTPC počítačov. O tom, že existuje aj výnimka potvrdzujúca pravidlo nás presvedčila novinka od MSI.

Časy pestrofarebných dosiek od MSI sú už našťastie za nami, nové modely vyzerajú naozaj dobre a aj H57M-ED65 prichádza v dizajne hodnom kvalitného produktu. A že ním naozaj je nás presviedča už na pohľad kvalita prevedenia, na celej doske sú použité tuhé kondenzátory, masívne chladiče nájdeme aj na mosfetoch, plusom je aj samotná výbava. V balení nájdeme pomerne slušné príslušenstvo vrátane M-konektorov.

Layout všetkých komponentov je v poriadku, a určite nebude dochádzať ku fyzickým kolíziám hardvéru. Trochu netypicky sú zvolené sloty pre rozširovacie karty, vzhľadom na formát a prítomnosť dvojice PCI-Express ×16 slotov sa na dosku už nevmestilo nič iné ako dvojica PCI-Express ×1. Toto riešenie nemusí byť veľmi výhodné pre staviteľov HTPC počítačov, ktorí už v zálohe majú TV Tuner, prípadne zvukovú kartu do PCI. Pri stavbe nového systému však na trhu existuje dostatok kariet pre PCI-E ×1, aj keď výber budete mať o čosi zúžený.

 

Doska sa spolieha na jednu z posledných noviniek od Intel, čipovú sadu H57 Express. Tá je podobne ako H55 riešená ako single-čip a vylepšuje ju o podporu RAID zapojenia pevných diskov. Okrem periférii a portovej výbavy sprostredkúva i trojicu obrazových výstupov DVI, HDMI a DisplayPort, ktoré nájdeme na zadnom paneli dosky.

Do štyroch slotov je možné vpratať pamäťové moduly s celkovou kapacitou do 16 GB, primárne kanály sú označené čiernou farbou. Sloty majú od seba dostatočný odstup, a tak ani pri plnom obsadení nemusí dochádzať k prehrievaniu osadených modulov. Doska si poradí s DDR3-kami s frekvenciou do 1333 MHz, pri pretaktovaní sa však nemusíte báť použiť ani výkonnejšie varianty do 2133 MHz. Bez zvyšovania základnej frekvencie sa s frekvenciou pamätí hrnúť dopredu nebudete, v BIOS je možné nastaviť iba tri voľby deličky pre i5 a štyri pre i7. Možnosti BIOS sú na tak malú dosku veľmi dobré, meniť napätie komponentov je možné vo veľmi slušnom rozmedzí, v prípade procesora až do 2,1 V, s vodným chladením sa môžete poriadne do dosky oprieť. Široké sú i možnosti nastavovania všetkých frekvencií, plody svojho počínania sa dajú uložiť do šiestich profilov. Napravo vedľa zámkov slotov sú umiestnené diódy signalizujúce aktívne napájacie fázy procesora. Funkciu APS (Active Phase Switching) prepínania fáz v reálnom čase tak môžete pozorovať doslova na vlastné oči.

V pravom dolnom rohu dosky je na očakávanom mieste prítomná štvorica zalomených S-ATA konektorov, ktoré obsluhuje južný mostík a štvorica USB headerov. Zvyšné tri S-ATA porty a paralelný port má na starosti čip JMicron JMB363, podpora pre S-ATA 6 Gb/s a USB 3.0 na tejto doske chýba.

O chladenie čipovej sady sa stará jediný nízky pasívny chladič s obdĺžnikovým pôdorysom, vzhľadom na svoj tvar a nízke TDP čipu sa teplota jeho povrchu prehupla cez hranicu 40°C len za pomoci nad ním hrejúceho testovacieho Radeonu.

Na mosfetoch sedia dva masívne pasívy, spojené jednou heat-pipe trubicou, ktorú MSI vďaka hrúbke 8 mm označuje ako SuperPipe. A že chladenie funguje naozaj dobre svedčí fakt, že aj tu sa držala teplota počas plnej záťaže procesora na rozumných 40°C.

Už v úvode sme spomínali dvojicu PCI-Express ×16 slotov, pri osadení druhej grafiky si však výrazne skomplikujete prístup k tlačidlám vyvedeným pri okraji dosky. Pre prídavné karty a radiče (trebárs pre S-ATA 6 Gb/s, ktoré doska priamo nepodporuje) je pripravená dvojica PCI-Express ×1 gen2 slotov. ATI CrossFireX si však vychutnáte jedine s procesormi i7-870, i7-860 a i5-750. V multi-GPU zapojení dostanú obe karty po osem liniek.

Na spodnom okraji dosky je vyvedené tlačidlo pre zapnutie zostavy a reset CMOS, a dve tlačidlá pre priame zvyšovanie či znižovanie základnej systémovej frekvencie s krokom po 1 MHz. Azda najlákavejšou funkciou, ktorá je jedinečná pre dosky MSI je však OC Genie. Nová generácia automatizovaného pretaktovania procesora posúva frekvenčný strop na vyššiu úroveň aj pre používateľa, ktorý sa vo vodách overclockingu vôbec neorientuje. Celý postup je viac ako jednoduchý, počítač stačí vypnúť, zatlačiť tlačidlo OC Genie a je to. Pri najbližšom štarte si doska sama nakonfiguruje jednotlivé komponenty a pretaktuje ich. A to nie len posunutím systémovej zbernice o pár megaherzov. OC Genie dokáže automaticky nastaviť aj multiplikátor procesora či napätie jadier, i deličku pamäťových modulov. Jedná sa tak o priame hardvérové taktovanie, ktoré má na starosti špeciálny čip priamo na PCB dosky. Pretaktovanie je tak skutočne záležitosťou niekoľkých sekúnd no najlepšie na tom je, že naozaj efektívne funguje.

Portová výbava dosky počíta aj so staršou klávesnicou a myšou pre PS/2 port. Štyri konektory; DVI, HDMI, DisplayPort a D-SUB zabrali miesto pre vyvedenie ďalších rozhraní, preto tu nájdeme len štvoricu USB portov. Škoda, že v balení sa nenachádza bracket pre dvojicu USB portov do PCI záslepky. Rozmanitú výbavu uzatvára FireWire, e-SATA, optický a analógové výstupy zvukovej karty a konektor gigabitového sieťového adaptéru.

Z hľadiska softvérovej výbavy sa tešiť môžete okrem prehľadného a dobre riešeného MSI Control Center aj na Winki – jednoduchý operačný systém, ktorý sa dá zaviesť ešte pred spustením Windows a do niekoľkých sekúnd sa môžete pripojiť na web, zálohovať dáta, editovať dokumenty a využiť výhod IM. 

V priamom porovnaní s referenčnou doskou od Intel hrá H57M-ED65 trochu vyššiu ligu. Samozrejme aj z hľadiska ceny. Za necelých 150 € dostanete dobre vybavenú základnú dosku, ktorú by bolo hriechom osadiť inam ako do kockatej skrinky typu Thermaltake LanBox, doplniť štvorjadrový Lynnfield a najnovší Radeon. Bez problémov si poradí ako solídny základ výkonného herného počítača, vďaka OC Genie máte navyše stále schovanú celkom slušnú porciu megaherzov v prípade že by výkon procesora nebol dostatočný. V prípade použitia v prostredí HTPC oceníte s procesorom Core i3 a Core i5 s integrovaným grafickým jadrom nízku spotrebu a zahrievanie čipovej sady.

Zapožičal: MSI, http://cz.msi.com
Cena s DPH: 144,59 €

[+] OC Genie, výbava, chladenie, nízka spotreba, BIOS
[-] vyššia cena, chýba PCI

Hodnotenie: 9,5

MSI H57M-ED65

Formát: mATX * Podpora procesorov: Intel Core i7, Core i5, Core i3; Socket 1156 LGA * Čipová sada: Intel H57 * Podpora pamätí: 4 x DDR3 1333 / 1600 / do 2133 MHz, max. 16 GB * Sloty: 2× PCI-E ×16, 2× PCI-E ×1 * Konektory P-ATA / SATA 300 / SAS / eSATA: 1 / 7 / 0 / 1 * USB / IEEE 1394 / Audio / LAN / WiFi: 14 / 2 / 8-kanálová / 1 / – *