MSI P55-GD65

Nový rad základných dosiek s čipovou sadou P55 pre procesory Lynnfield od MSI prichádza v oku lahodiacom dizajne, ktorý sa ani zďaleka nepodobá na kolotočiarske modely s čipsetmi P35 a P45. Layout všetkých komponentov je v poriadku, a určite nebude dochádzať ku kolíziám komponentov. Podpora NVIDIA SLI i ATI CrossFireX je zabezpečená dvojicou PCI-Express ×16 slotov, ktoré spoločne využívajú 16 liniek poskytovaných priamo procesorom.

 Samotný čipset Intel P55 poskytuje ďalšie linky pre jeden ×4 a dva ×1 sloty. Na doske nájdete dovedna sedem S-ATA portov, a na zadnom paneli dosky i jeden USB-eSATA kombo port – pre pripojenie externého e-SATA disku tak nebudete potrebovať dodatočné napájanie. Šikovnou utlitou, ktorá prichádza ako odpoveď na Express Gate je Winki. Tento systém založený na Linuxe umožňuje okamžite po spustení počítača prístup na internet, editáciu dokumentov cez OpenOffice, chatovanie či prezeranie obrázkov. Systém stačí nainštalovať na pevný disk, alebo voľný USB kľúč.

 
Image
Portová výbava: Na pohľad poskromnejšia, no ponúka všetko, čo by sme mohli v mainstreame potrebovať. A to vrátane napájaného e-SATA portu a dvoch sieťových adaptérov.

 
Azda najlákavejšou novinkou MSI P55-GD65 je OC Genie. Nová generácia automatizovaného pretaktovania procesora posúva frekvenčný strop na vyššiu úroveň aj pre používateľa, ktorý sa vo vodách overclockingu vôbec neorientuje. Celý postup je viac ako jednoduchý, počítač stačí vypnúť, zatlačiť tlačidlo OC Genie a je to. Pri najbližšom štarte si doska sama nakonfiguruje jednotlivé komponenty a pretaktuje ich. A to nie len posunutím systémovej zbernice o pár megaherzov. OC Genie dokáže automaticky nastaviť aj multiplikátor procesora či napätie jadier, i deličku pamäťových modulov. Jedná sa tak o priame hardvérové taktovanie, ktoré má na starosti špeciálny čip priamo na PCB dosky.

 
Image
Instantné pretaktovanie: Vďaka OC Genie je taktovanie záležitosťou jediného pohybu prsta. A naozaj veľmi dobre funguje.

 
Pretaktovanie je tak skutočne záležitosťou niekoľkých sekúnd no najlepšie na tom je, že naozaj efektívne funguje. Náš testovací Core i7-870, štandardne bežiaci na 2,93 GHz doska vytlačila na 3,61 GHz, s aktivovaným Turbo Boostom až na 4 GHz pre dve jadrá. FSB sa zdvihla zo 133 na 190 MHz, multiplikátor procesora sa posunul smerom nadol o dva stupne, zmenila sa i pamäťová delička a napätie procesora poskočilo až na 1,4 V. Systém po tomto „instantnom pretaktovaní“ bežal celkom stabilne, nárast výkonu sa prejavil najmä v aplikáciách, ktoré pracujú s jedným jadrom – dobrá správa pre náruživých hráčov.
 
Image

 
Pre používateľov, ktorí sa radi hrajú s frekvenciami je pripravený i Direct OC; dvojica tlačidiel pre úpravu rýchlosti systémovej zbernice v reálnom čase s krokmi po 1 MHz. Pre vyšší herný či aplikačný výkon môžete jednoducho frekvenciu navýšiť, ak vysoký výkon nepotrebujete, procesor dokážete ľahko podtaktovať. Obe spomínané funkcie samozrejme fungujú aj synchrónne, úspech automatiky OC Genie viete dvojicou tlačidiel ďalej vylepšiť. A do tretice, ak máte radšej softvérové riešenia, vylepšený MSI Control Center ponúka široké možnosti taktovania priamo z prostredia operačného systému.
 
Image
 
Taktovanie cez BIOS je však vždy najlepšie riešenie, nám sa podarilo zdvihnúť frekvenciu systémovej zbernice na 216 MHz, čo v konečnom dôsledku pre procesor znamenalo pokorenie hranice 4,1 GHz. Vedľa pamäťových slotov sa nachádzajú výstupy pre pripojenie voltmetra, na ktorých môžete priamo merať napätie jadra procesora, pamäťových modulov a ďalších súčastí systému. O stabilitu a zároveň úsporu energie pri nečinnosti procesora sa stará šesť DrMOS napájacích fáz, chladených dvoma pasívmi, ktoré sú spojené 8 mm hrubou heat-pipe trubicou. Aktivitu fáz indikuje šesť LED diód, na ktorých na vlastné oči vidíte ich prepínanie a aktivitu v reálnom čase.

 
Image
Napájanie: GD65 si vystačí so šiestimi fázami, ich aktivita je reprezentovaná šiestimi LED diódami. Aktuálne napätie sa dá zmerať aj priamo obyčajným voltmetrom.

 
MSI P55-GD65 je naozaj veľmi dobre vybavená základná doska pre nové procesory Intel Core i5 a Core i7, a navyše za veľmi priaznivú cenu. Ak plánujete prechod na čipset P55 a nechce sa vám tráviť hodiny ladením BIOS, určite oceníte výhody a funkčnosť OC Genie, ktorá z nového procesora vytlačí bezpečné maximum. Za naozaj vynikajúci pomer ceny a výkonu a slušnú dávku inovácii si doska od nás odnáša hneď dva redakčné tipy.

Zapožičal: MSI, http://cz.msi.com
Cena s DPH: 140,20 €
Záruka: 36 mesiacov
 
[+] OC Genie, pomer ceny a výkonu

 
MSI P55-GD65
Formát: ATX * Podpora procesorov: Intel Core i7, Core i5; Socket 1156 LGA * Čipová sada: Intel P55 * Podpora pamätí: 4 x DDR3 1333 / 1600 / do 2133 MHz, max. 16 GB * Sloty: 2× PCI-E ×16 (8/8), 1× PCI-E ×4, 2× PCI-E ×1, 2× PCI * Konektory P-ATA / SATA 300 / SAS / eSATA: 1 / 7 / 0 / 1 * USB / IEEE 1394 / Audio / LAN / WiFi: 14 / 2 / 8-kanálová s optickým S/PDIF, RCA / 2 / 0 *