Multimediálny prehrávač ASUS O!Play HD2

V nedávno skončenej súťaži so spoločnosťou ASUS ste mohli vyhrať multimediálny prehrávač ASUS O!Play HD2. Dnešná recenzia vám tento produkt predstaví detailnejšie. Multimediálne prehrávače bez vlastného úložného média sú síce lacnejšie, ale vzhľadom na jednoduchší prístup k uloženým multimediálnym súborom je výhodnejšie kúpiť si taký prehrávač, do ktorého sa dá namontovať 3,5 alebo 2,5 palcový pevný disk.

Asustek v novej verzii prehrávača O!Play ponúka možnosť inštalovania pevného disku a ako prvý prístroj tohto druhu ponúka aj USB 3.0 rozhranie na rýchle nahrávanie súborov z PC na interný disk. Samozrejme túto výhodu využijete len vtedy ak máte notebook alebo počítač s týmto novým portom. Ak USB 3.0 nemáte, na rýchly prenos môžete použiť aj kombinovaný USB 2.0/eSATA port na čelnej strane prístroja. Výhoda vlastného úložného priestoru je aj v tom, že O!Play HD2 možno používať aj ako sieťové úložisko (NAS).

Pri inštalácii pevného disku treba použiť špeciálnu kovovú podložku, aby mal pevný disk lepšie chladenie. Teplo z krabičky odvádza malý 2,5 centimetrový ventilátor, čo je asi jediná súčiastka, ktorá vám môže spôsobiť problémy. Väčšinou sa totiž tieto malé vrtuľky po čase stanú veľmi hlučnými. Samozrejme počas nášho krátkeho testu bol ventilátor nehlučný, ale keďže sme dostali prístroj bez pevného disku, asi nebolo treba aktívne chladiť vnútorné priestory. Podpora prehrávaných video a audio formátov je prakticky kompletná od klasických MPEG2 (AVI/VOB) cez MPEG4 (AVO/Xvid), až po M2TS (Blu-ray), MKV (H.264), rmvb, ISO a IFO súborov s možnosťou navigovania v DVD menu.

Prehrávač O!Play HD2 používa na zobrazenie internetového obsahu prehliadač Opera, ktorý dokáže sprístupniť aj on-line vysielanie viac ako 20 tisíc rádiových a viac ako sto televíznych staníc, zobrazuje burzové správy, počasie pre vybrané mesto a obrázky zo serverov Picasa a Flickr. Správy o počasí sú dostupné aj pre osem slovenských miest. Prehrávač zvládne všetky bežne používané video formáty a dokáže preniesť aj nekomprimovaný 7.1 kanálový zvuk HD fi lmov. Pomocou technológie DLNA je schopný komunikovať aj s ostatným multimediálnym hardvérom v domácnosti. Keďže komunikácia je obojsmerná, prehrávač s DLNA funkciou môžete používať ako zdroj aj ako prijímač multimédií.

Zaujímavá funkcia, s ktorou sa bežne nestretnete, je možnosť ovládania prehrávača pomocou iPhone či iPod. Zabudovaná čítačka pamäťových kariet príde vhod hlavne vtedy, ak ste vášnivým fotografom, alebo chcete videá z digitálnej videokamery prezentovať na veľkoplošnej obrazovke. Na prednom paneli sú priamo dostupné sloty pre CompactFlash (CF), SecureDigital (SD/MMC) a Memory Stick (MS/MS DUO) karty. Aby sa do prehrávača dali ľahko pripojiť prenosné úložné zariadenia, sú na čelnom paneli aj dva USB konektory z ktorých jeden je kombinovaný aj s eSATA portom. Keďže eSATA má vždy externé napájanie, umiestnenie druhého USB portu na predný panel je viac ako rozumné riešenie.

ASUS O!Play HD2 sa dodáva v úhľadnej krabici kufríkového typu, v ktorej nájdete okrem prehrávača aj manuál, CD, analógový a HDMI kábel a všetky potrebné doplnky potrebné k montáži pevného disku. Keďže užívateľské rozhranie je plne lokalizované aj do slovenčiny, s nastavením prístroja nebude mať nikto problémy, v prípade pripojenia do počítačovej siete sa automatická konfigurácia DHCP podarí väčšinou na prvý krát.

Zapožičal: ASUS, www.asus.com
Cena s DPH: cca 130 €

Hodnotenie: 9,2

+ dizajn, USB 3.0 čítačka, 7.1 TrueHD zvuk, DLNA
– starší Realtek 1073 procesor, ventilátor

Technická špecifikácia:

USB: USB Flash drive / USB external HDD * File systém: FAT16/32,NTFS,HFS/HFS+,EXT3 * Prípojné body: USB 2.0 ×2, USB 2.0/eSATA combo ×1 , USB 3.0 host ×1, 10/100 Ethernet ×1 * Video Interface: HDMI connector ×1, kompozit, komponent * Audio: Optický (S/PDIF) ×1, koax ×1 * Čítačka: CF/SD/MMC/MS/MS Duo * Podporované audio formáty: MP3, WAV, AAC, OGG, FLAC, AIFF, Dolby Digital AC3, Dolby Digital Plus, DTS Digital Surround, Tag ID3, Dolby True HD (Passthrough), Dolby True HD (downmix) * Video: MPEG1/2/4,RM/RMVB,VC-1,H.264 (.trp, .mp4, .mov, .xvid, .avi, .divx, .asf, .wmv, .mkv, .rm, .rmvb, .flv, .ts, .m2ts, .dat, .mpg, .vob, .mts, .iso, .ifo) * Foto: JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF * Tituľky: SRT, SUB, SMI, SSA, TXT(SRT), TXT