Image

MyMiniCity: Vlastné virtuálne mesto

Na MyMiniCity existujú len 2 typy reakcií. Buď ho po prvom letmom pohľade odmietnete a budete to celé považovať za nezmysel, alebo sa vám okamžite zapáči.


V tom druhom  prípade ale pozor! Hra je prudko návyková a hrozí veľmi rýchla cesta k závislosti! On-line hier je na internete obrovské množstvo, no tých naozaj úspešných je iba zopár. MyMiniCity sa medzi nich dostalo veľmi rýchlo. Úspech spočíva v jednoduchosti a najmä veľkej chytľavosti hry.

Image
 
JEDNODUCHOSŤ je základným znakom MyMiniCity. Na vytvorenie vlastného mesta nepotrebujete sťahovať žiadnu inštalačku, ani nijaké iné súbory na disk počítača. Nevyžaduje sa dokonca ani nijaká registrácia v žiadnom formulári. Všetko, čo potrebujete, je na stránke www.myminicity.com kliknúť na červený gombík Build my city, zadať názov vášho mesta, a vybrať krajinu, v ktorej bude mesto umiestnené. (Vyberať sa dá z reálne existujúcich štátov na zemeguli, jednoduchým kliknutím.) Celý proces tvorby mesta nezaberie ani minútu (pokiaľ nebudete dlho rozmýšľať nad názvom). Po vytvorení mesta preň získate webovú adresu v tvare: http://nazovmesta.myminicity.com.  Ďalší spôsob, ako sa do hry zapojiť, je vybrať si z už existujúcich miest. Napríklad to, v ktorom bývate. Čím viac hráčov mesto podporuje, tým je väčšia šanca na jeho úspech.
 
Image
Princíp fungovania je veľmi jasný a jednoduchý. Po načítaní adresy vášho mesta vidíte pred sebou jeho vizuálnu podobu.  Kliknutím na „joystickový gombík“ v pravom dolnom rohu mesta sa po meste posúvame, aby sme si mohli prehliadnuť celú jeho plochu.  Každým otvorením adresy vášho mesta, do mesta pribudne 1 nový obyvateľ. O každej zmene informuje prehľadná tabuľka. Aby to nebola súťaž v klikaní na myšku, môžete pridať vždy iba jedného obyvateľa za deň (od polnoci do polnoci). Toto obmedzenie sa kontroluje vždy podľa IP adresy počítača, z ktorého na stránku pristupujete. Takže ak máte v práci, alebo v susedstve, na rovnakej sieti ďalší počítač, jeho kliknutie už nepomôže. Po dosiahnutí určitého počtu obyvateľov získavate možnosť (neskôr aj nutnosť) mesto nerozširovať iba o obyvateľov, ale aj o továrne, cesty, policajné stanice, parky a obchody. Každé mesto má zobrazenú v tabuľke štatistiku, ktorá obsahuje počet obyvateľov, nezamestnanosť, transport, kriminalitu, znečistenie a stav mestských financií. Hneď ako sa nejaká z týchto možnosti objaví (po dosiahnutí patričného počtu obyvateľov) sa zjaví aj nový link na pridávanie iných záležitostí, ako sú iba obyvatelia.
 
Ak za adresu svojho mestečka pripojíte /tra , pribudne cesta, ak /ind, pribudne továreň, atď. Pre každé mesto je dôležité, aby všetky spomínané štatistiky boli priaznivé. V prípade, že sa v meste vyskytuje nezamestnanosť, obyvatelia začnú odchádzať za prácou do iných miest, a mesto stráca. (Nie je to však nič dramatické, obyčajne odíde maximálne 1 obyvateľ denne…) Ak je vysoká kriminalita, vandali zdemolujú cesty. Ak postavíte fabriky, aby ste znížili nezamestnanosť, je nutné postaviť aj parky, aby sa zabránilo znečisteniu mesta. Takže všetky tieto odkazy budete nútení po čase začať pravidelne používať. Žiadne kliknutie nie je zbytočné, všetky sa zarátavajú. Napríklad ak ste pridali továreň, ale mesto malo 0% nezamestnanosť, továreň ostane započítaná, a potrvá dlhší čas, kým sa znova problém s nezamestnanosťou objaví.  Ovládanie je veľmi jasné a intuitívne. Všetky princípy fungovania tejto hry vám budú veľmi rýchlo zrejmé bez akýchkoľvek návodov a popisov.

Image
 
CHYTĽAVOSŤ hry je jej jasnou a výraznou črtou. Či už súperíte s kamarátom, ktorého mestečko bude úspešnejšie, alebo ste sa pridali k veľkým mestám, túžite, aby to vaše mesto bolo lepšie ako iné. Samozrejme, zo začiatku vás poteší každý nový obyvateľ, a možno dobrý pocit z vytvárania virtuálneho mesta, no neskôr býva hlavnou náplňou hry súťaživosť s inými mestami. To vás môže viesť k obťažovaniu všetkých možných kamarátov a kolegov, aby klikali na odkazy s vašim mestom a uchyľovaniu sa k rôznym iným podobným riešeniam uspokojovania potrieb rozvoja svojho virtuálneho mestečka. Tradičná rivalita „derby“ miest, Trnava-Bratislava, Prešov-Košice a pod., sa prirodzene preniesla aj na pôdu MiniCity, a tak sa objavil ďalší vďačný priestor na lokálpatriotistické boje. Iným spôsobom zveľaďovania mesta, je vzájomná spolupráca s inými mestečkami na MiniCity. Každé mesto obsahuje odkazovač, kam môžete napísať svoj odkaz. A práve tieto sú často plné odkazov typu: pridávam ti továreň pre tvoje mesto A, pridaj aj ty mne obyvateľa pre moje mesto B. Takáto stratégia je celkom úspešná.
 
TIP: Pred kliknutím na adresu svojho mesta často nemusíte vedieť, čo je práve potrebné pre mesto pridať. Po otvorení adresy mesta s príponou /XML sa vám zobrazí aktuálna štatistika bez toho, aby bolo kliknutie zarátané. Tak budete vidieť, či je nejaká nezamestnanosť a treba pridať továreň, alebo kriminalita a treba pridať políciu, alebo je všetko v poriadku a bude najlepšie pridať obyvateľa a hneď tak môžete aj urobiť.
 
ÚSPECH I KONTROVERZNOSŤ. Za menej ako 3 mesiace fungovania si hra získala viac ako milión používateľov na internete, ktorí do virtuálnych miest umiestnili už takmer 50 miliónov obyvateľov. Toto číslo však neustále veľmi prudko rastie. Navyše existuje ešte aj pôvodná, francúzska verzia hry. Iba na Slovensku existuje zaregistrovaných viac ako 2500 mestečiek s viac ako 50 obyvateľmi (teda viac-menej aktívnymi hráčmi) a ďalšími tisíckami pasívnych, alebo začínajúcich hráčov.  Za hrou stoja Francúzi z Motion-Twin, firmy, ktorá sa živí on-line hrami. Potešiteľné je, že zatiaľ nie je MiniCity plné rôznych reklamných bannerov, pop-up okien a podobnej hávede, ale drží si celkom slušný a prehľadný design. Obsahuje len reklamy na ďalšie (už platené) on-line hry od tejto firmy, no forma tejto reklamy je akceptovateľná a nepôsobí nejakým nepríjemným rušivým dojmom.
 
Image

Negatívnym javom je rozmáhanie spamov po všetkých možných internetových fórach, ktoré sa doslova zaplnili množstvom odkazov na rôzne virtuálne mestečká z MyMiniCity. Servery MyMiniCity sú niekedy vyťažené tak, že nejakú dobu (obyčajne pár sekúnd, ale bolo to už aj pár hodín) nie sú schopné spracovávať požiadavky klientov a tak sem-tam dochádza k výpadkom databázy a krátkej nefunkčnosti MyMiniCity, no zatiaľ to nebýva až tak hrozné a zrejme dochádza na strane autorov aj k posilňovaniu kapacít serverov. Ďalším hroziacim negatívom je fakt, že hra nemá stanovené nejaké jasné pravidlá, či a ako sa bude ďalej vyvíjať, a autori ju môžu kedykoľvek upraviť, alebo využiť jej úspech dodatočným pridaním reklám vo väčšej miere. To však nie sú nijaké argumenty pre závislého hráča, a preto všetkých vyzývam, klikajte na moje mesto, prosím, potrebujem to!!! 🙂
 
[+] jednoduchosť, bez nutnej registrácie, hrateľnosť
[] možná závislosť na hre, hrozí, že sa stanete aktívnym spamerom

>Neprehliadnite na PCSPACE.sk
Second Life: Veríte na druhý život?
{moscomment}