Nakupujte bezpečne

 

 

Je obdobie, kedy mnohí z nás už usilovne nakupujú darčeky. Čoraz viac ľudí používa na tento účel internetové obchody. So spoločnosťou AVG sme pripravili niekoľko tipov, ako sa vyvarovať zbytočným chybám, ktoré nás môžu stáť nielen peniaze. Internet priniesol ľuďom pozitíva i negatíva. K výhodám určite patria internetové obchody, vďaka ktorým nemusíme „vytiahnuť päty z domu“ a stresovať sa v obchodoch, ale stačí si sadnúť do pohodlného kresla za počítač a v pokoji prezerať tovar online.

Mnohokrát okrem toho, že šetríme náš čas, sa nám podarí ušetriť aj „obsah“ peňaženiek. Podľa prieskumu uskutočneného v Českej republike bude až polovica zákazníkov nakupovať aspoň časť darčekov prostredníctvom internetu.

Ten so sebou nesie aj hrozbu v podobe krádeže osobných údajov. Až 87% respondentov si neuvedomuje toto riziko a to napriek tomu, že sa na tento fakt upozorňuje pomerne často. Osvedčeným spôsobom, ako sa tejto situácii vyhnúť, je využiť služby renomovaných a známych predajcov. Môže sa ale stať, že u nich nenájdeme všetko, a vtedy hľadáme v iných „vodách“. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako nakupovať bezpečne bez toho, aby ste nehazardovali so svojimi dátami.

Internetové obchody používajú bezpečnostný protokol, preto ak skontrolujete riadok Adresa vo vašom internetovom prehliadači, mal by obsahovať URL adresu, ktorá začína „https“. Aktuálne verzie prehliadačov na tento fakt upozorňujú aj vďaka ikone bezpečnostného zámku, ktorá je umiestnená spoločne s URL alebo dole, v stavovom riadku. Bežné stránky začínajú „http“. Ak si nie ste istý legitimitou stránku, pokúste sa získať informácie napríklad prostredníctvom webového vyhľadávača, ktorým môžete nájsť skúsenosti iných používateľov.

Používajte denne aktualizovaný bezpečnostný softvér. Dnes už okrem antivírusu je potrebný minimálne firewall. Dostupné sú aj ďalšie aplikácie, ktoré pracujú na iných úrovniach, ako napríklad kontrola činnosti iných programov alebo analýza webových stránok ešte predtým, ako sa na ne dostanete. Mnoho používateľov PC si myslí, že antivírusy sú už zbytočnosťou. Pre väčšinu však stále platí, že „hrdinstvo“ sa môže vypomstiť. Nikdy totiž neviete, či na práve prezeranú nezaútočili hackeri. O tomto stave pritom nemusí vedieť ani administrátor stránky. Stačí, keď si na počítač nainštalujete špionážny softvér z nevinných stránok, a ten bude neskôr zbierať a odosielať informácie cenné pre zločinecké gangy.

Ešte predtým, ako budete nakupovať, vytvorte si nový emailový účet výhradne na tento účel. Používateľské meno a heslo, samozrejme, zvoľte iné, ako používate pre ostatné účty. Heslu venujte samostatnú pozornosť. Mnohí stále ignorujú rady odborníkov, ktorí odporúčajú zvoliť kombináciu veľkých a malých písmen spoločne s číslicami, prípadne aj symbolmi. Veľa používateľov stále používa postupnosti čísiel, mená osôb, dátumy narodenia a pod. Dôležité je tiež používať rôzne heslá pre rôzne účty. Vďaka samostatnému kontu získate prehľad o všetkých transakciách na jednom mieste bez toho, aby ste museli filtrovať ostatný obsah emailovej schránky.