Návrat z minulosti: Trackball sa vrátil

Trackball sa po viac ako desiatich rokoch vrátil v novej a teda hóóódne vylepšenej verzii. Ak neviete o čo ide, pravdepodobne patríte k mladšej „optickej“ generácii, ktorá s týmto zariadením zatiaľ neprišla do kontaktu. Stručne si preto predstavíme o čo ide…

Trackball je alternatíva pre počítačovú myš. Na rozdiel od myši s ním však nebeháte po stole, ale točíte pomocou palca veľkou guľôčkou, ktorá pohybuje kurzorom po obrazovke. Vaša ruka tak ostáva relatívne v pokoji, pretože palec pri pohybe napína len minimum svalov a pritom dokážete stále veľmi presne navigovať kurzor po obrazovke.

Pre človeka, ktorý drží trackball po prvýkrát v rukách to chce trochu cvik, no nezvyká sa naň dlho. Nutkanie tlačiť ruku po stole vyprchá po pár sekundách a ovládanie je veľmi intuitívne, takže za nejakú minútu už viete čo a ako. Ostatne aj na klasickú myšku ste si museli zvykať, no už si to nik nepamätá.

Trackball bol veľmi populárny v prehistorických dobách, ale potom ho tak nejak prevalcovali myši. Definitívny klinec do rakve zatĺkli optické snímače, ktoré umožnili vyrábať myši spoľahlivejšie a s väčšou citlivosťou. Ostala len relatívne malú skupinka ľudí, ktorí na trackball nedali dopustiť. Z ich výrobcov ostal asi ako jediný Logitech, ktorý mal veľmi dlho v ponuke dva drôtové USB modely – jeden pre ovládanie palcom a druhý pre kurzor ovládaný ukazovákom. Spoznali ste ich podľa červenej guľôčky, ktorej pohyb bol mimochodom už snímaný optickým senzorom. Guľou ste otáčali mechanicky, ale jej pohyb snímali optické senzory, čiže pohyb bol presný a spoľahlivý.

Pred asi 10 rokmi Logitech predstavil ešte model M570 s modrou guľôčkou ovládanou palcom, ktorý bol len miernou inováciou predošlého modelu. Priniesol lepšiu spoľahlivosť (presnosť) vďaka novým snímačom a odstrihol sa od káblov, pretože Logitech na komunikáciu použil svoju Unifying technológiu. Trackball M570 však má relatívne malé rozlíšenie a pre moderné PC je už trochu zastaralý. Ak chcete prejsť z jedného rohu do druhého, tak musíte guľôčkou točiť a točiť a točiť…

Logitech MX Ergo je nový trackball pre dnešný svet. Je veľmi ťažké ho zrovnávať s niečím, pretože jednoducho nemá konkurenciu. Ide o bezdrôtový trackball s rozlišovacou schopnosťou pre dnešný svet, ktorý má veľmi príjemný dizajn, perfektnú odozvu, vylepšenú ergonómiu, duálnu konektivitu pre dve zariadenia a predĺženú výdrž pri práci na batérie. Tie sú mimochodom pri novom modeli dobíjacie, pričom platí čo u tradičných myší Logitech – vydržia veľmi dlho a v krízovej situácii vám aj minútové dobitie umožní niekoľko hodín plnohodnotnej práce.

MX Ergo patrí do rodiny MX, čo je prémiový dizajnový rad myší, resp. PC periférií (pretože dnes už sem patrí aj jedna klávesnica a jeden model reproduktorov) Logitech. Má špeciálny podstavec (základňu), ktorý umožňuje pracovať v dvoch polohách. Vďaka magnetickému zámku sa dá veľmi ľahko zmeniť náklon o približne 20°. V prvej polohe máte ruku zo zápästím orientovanú podobne ako pri držaní klasickej myši a v druhej je pootočené mierne doprava, čo má znížiť celkovú námahu končatiny pri dlhšom používaní.

Trackball má batériu, ktorá pri plnom nabití má vydržať až štyri mesiace používania. Počas môjho testovania sa mi ju nepodarilo vybiť, takže predpokladám, že v tomto smere sa dá výrobcovi veriť. Navyše tvrdí, že nabíjanie po dobu jednej minúty zabezpečí dostatok energie na celý deň práce, čo môžem potvrdiť skúsenosťou z iných zariadení.

Na nastavovanie sa používa aplikácia Option, ktorou je možné meniť citlivosť, ale aj priradiť tlačidlám netradičné funkcie, ako napr. meniť volume pomocou nakláňania kolieska a pod.. Nechýba však ani podpora pre aplikáciu Logitech Flow, ktorá umožňuje jedným kurzorom ovládať naraz dva počítače a dokonca medzi nimi prechádzať plynule kurzorom, kopírovať alebo vkladať obsah, fotografie a dokumenty z jedného do druhého. Funguje to aj pri kombinácii PC s Windows a Apple Mac, takže je to dobrý spôsob prenášania dát z jedného PC do druhého. Musia však byť na rovnakej sieti (alebo wi-fi), pretože na synchronizáciu sa využíva okrem USB/Bluetooth aj sieť.

MX Ergo má, ako je zrejmé aj z fotografie, dve tlačítka pre ovládanie kurzoru myši, koliesko s možnosťou naklápania a dve programovateľné tlačidlá, ktorými sa dajú vyvolávať rôzne funkcie. Nechýba ani prepínač (pri palci), ktorý mení citlivosť senzoru, napr. pri rýchlom presune kurzoru cez niekoľko obrazoviek alebo pre presnejšie ovládanie konkrétneho pixelu na veľkej obrazovke. Citlivosť si nastavíte v obslužnej aplikácii. Prepínač pod kolieskom prepína medzi dvoma počítačmi. Trackball má technológiu easy-switch, ktorá umožňuje pripojiť ho naraz k dvom zariadeniami – či už cez USB prijímač Unifying alebo cez Bluetooth, resp. nejakú kombináciu týchto dvoch rozhraní – a bez nutnosti neustáleho párovania medzi nimi jednoducho prepínať.

Trackball je k zariadeniam možné pripojiť buď cez Bluetooth alebo prijímač Logitech Unifying a vďaka technológii Easy-Switch je možné jednoducho prepínať medzi viacerými spárovanými zariadeniami.

Záver

Prečo by ste mali vôbec uvažovať o MX Ergo? Hlavným lákadlom je minimálna záťaž pri používaní. Ak pracujete s myšou veľa a dlho, pociťujete občas bolesť a sú ľudia, ktorým nepomôže ani výmena niekoľkých modelov, alebo pár dní oddychu. Ruka proste bolí aj keď sa ju snažíte týždeň nezaťažovať alebo používate rôzne bandáže. Bolesť sa vekom zhorší a práve trackball dokáže pomôcť pretože je ruka relatívne v pokoji, aj keď potrebujete pracovať na PC.

Trackball využijete aj v prípadoch keď máte na pracovnom stole nedostatok miesta. Nepotrebujete mať vedľa klávesnice ešte podložku a minimálne priestor veľkosti A4 pre pohyb myšou. Trackball môžete používať aj pri práci napr. na TV v obývačke, pretože sa dá položiť kdekoľvek – aj na koberec, deku, koleno – nepohybuje sa, čiže nie je nutné mať pevný podklad.

Trackball však nie je pre každého. Napr. nie je vôbec vhodný pre hráčov. Nie je to úplná náhrada za myš, ale alternatíva pre myš, podobne ako napr. trackpad. Neposkytne vám tak rýchle reakcie ako moderné myši a špeciálne na viac monitorových PC alebo pre ľudí, čo používajú UHD rozlíšenia nie je „to pravé orechové“. Prescrolovať sa cez veľké množstvo pixelov znamená aj pri zmene

Ja sám mám trackpad veľmi rád, no tiež s ním nepracujem nonstop. Využívam ho skôr ako občasnú náhradu pri bežnej práci s myšou, skôr aby som doprial ruke občas oddych a čas na regeneráciu. Poznám však aj ľudí, ktorí si ho vyskúšali a odvtedy myš nechcú, pretože im trackball pomohol s ich zdravotným problémom.

 

Na základe našich testov sme sa rozhodli udeliť spoločnosti Logitech redakčné ocenenie Zelený tip PC_Space.