Image

Nero Vision 4 – fotky ako na páse

Máte doma rodinnú návštevu alebo kamarátov? Radi by ste sa pochválili svojimi fotkami z dovolenky, chalupy, svadby alebo z inej príležitosti? Vytvorte si prezentáciu v Nero Vision 4…

Máte doma rodinnú návštevu alebo kamarátov? Radi by ste sa pochválili svojimi fotkami z dovolenky, chalupy, svadby alebo z inej príležitosti? Nie je nič jednoduchšie ako si fotky vypáliť na nejaké to CD a tieto potom pomocou DVD prehrávača prehrať na televízore, veď formát JPEG prehrá takmer každý DVD prehrávač.

Problém môže byť azda len v tom, že dnešné fotoaparáty disponujú veľkým rozlíšením a robia fotky s veľkosťou aj niekoľko MB, čo je pre zobrazenie na televízore s oveľa nižším rozlíšením zbytočné a navyše sa ich na bežne CD zmestí potom málo. Problémy by mohli mať aj staršie DVD prehrávače, ktorým by mohlo načítavanie týchto fotiek zabrať vždy niekoľko sekúnd, čím by sa zážitok s pozerania mohol rapídne pokaziť. V takom prípade je najjednoduchšie použiť nejaký program a fotky zmenšiť na odpovedajúcu veľkosť. Ja osobne by som doporučil program IrfanView, ktorý je free a má českú lokalizáciu, vďaka tomu je veľmi prehľadný a zrozumiteľný, pričom samotný program zinterpoluje fotky na vami požadovanú veľkosť a zmestíte ich tak potom na CD mnohonásobne viac a prehrávanie v DVD prehrávači bude rýchle a bezproblémové.

Nie každý sa však uspokojí s takýmto jednoduchým riešením, určite mnohí z vás by chceli svoje naj… fotky prezentovať zaujímavejšie a tak prečo si z nich neurobiť prezentáciu vo forme slideshow?

Keďže program Nero sa teší veľkej obľube užívateľov, tak na čo hľadať nejaké zložité programy na vytváraní prezentácii, keď samotný program obsahuje jednoduché riešenie s veľmi kvalitnými výsledkami. Pre naše účely preto použijeme program Nero Vision 4, ktorý je súčasťou Nera 7 Premium.

Vďaka Nero Vision si potom z vašich fotiek môžete urobiť prezentáciu s prechodmi, hudbou a inými efektmi a navyše si môžete urobiť vlastné menu, ktoré bude jednotlivé prezentácie spúšťať a určite navnadí vašich budúcich divákov.

Tak poďme na to…

Princíp, akým vlastne Nero Vision funguje je v tom, že vaše fotky budú pomocou programu premenené na video vo formáte MPEG, čo vám neskôr umožní vašu prezentáciu prehrať na DVD prehrávači alebo v počítači.

Prvým krokom je samozrejme spustenie Nera Vision, kde po nabehnutí programu vyberieme možnosť Vytvoriť prezentáciu a v následnom okne vyberieme DVD-Video formát, ktorý ponúka najlepšiu kvalitu a najviac miesta pre fotografie.

Image

Začíname robiť prezentáciu

Tento formát sa zdá byť najideálnejší, ponúka rozlíšenie 720 x 576 pixelov a je komprimovaný kodekom MPEG-2 a na DVD sa zmestí veľké množstvo fotografii. Naviac práve tento formát vám umožní robiť animované menu.

Ak však predsalen chcete použiť CD, tak vám program ponúkne aj možnosť formátu Video CD v rozlíšení 352 x 288 pixelov vo formáte MPEG-1, čo je asi kvalita VHS, alebo Video CD (SVCD), ktorý používa kodek MPEG-2 a má rozlíšenie 480 x 576 pixelov. Poslednou možnosťou je MiniDVD, formát, ktorý sa vypaľuje v takej istej kvalite ako DVD, ale iba na CD, takže rátajte s menším priestorom pre vaše dáta a problém s týmto formátom by mohli mať aj niektoré DVD prehrávače.

Teraz je treba vybrať obrázky, ktoré chceme mať v prezentácii a uložiť ich do zoznamu médií. V pravo hore je rámik s názvom Moje mediálne súbory a pod ním modré tlačidlo s lupou a adresárom, kde pri ukázaní naň kurzorom myši vyskočí nápis Prehliadanie médií. Tu si vyberiete fotky pre svoju prezentáciu a uložíte ich do zoznamu médií. Aby ste s nimi mohli začať pracovať musíte ich dostať na filmový pás a to buď pomocou tlačidla Pridať do projektu, alebo jednoduchým pretiahnutím na filmový pás.

Image

Pridanie fotiek na filmový pás

Ak sa vám nepáči poradie obrázkov na spomínanom filmovom páse, tak ho môžete zmeniť jednoduchým preťahovaním obrázkov na iné pozície. Pri prvom pokuse o prezentáciu som si to nevšimol, ale pri druhom pokuse som sa pokúsil na pás pretiahnuť viac ako 100 fotiek, čo však nie je možné, lebo program vás upozorní na limit 99 fotiek pre jeden pás a tak všetky ďalšie fotky budete musieť usporiadať do nového slideshow titulu, na čo Vás program automaticky vyzve.

Pre samotnú úpravu fotografii a slideshow sú určené tlačidlá pod filmovým pásom. Takže začneme z ľavej strany. Prvé dve tlačidlá sú červenej farby a slúžia na mazanie, buď zmažete označené časti prezentácie (stačí kliknúť na fotografiu, prípadne pomocou klávesu CTRL označíte viacej neželaných položiek), alebo zmažete celú prezentáciu. Na pravo od týchto červených tlačidiel sú tlačidla označené modro, my si ich nazveme ,,pracovné“, ktoré budeme používať pre naše úpravy. Medzi prvé ,,pracovné“ tlačidlo patrí tlačidlo s názvom Orezať, takže nie je problém urobiť výrez z fotky a v prezentácii použiť ten, pričom výrez si zachová taký istý pomer strán ako mal obrázok predtým. Ak nechcete pomer zachovať, treba odškrtnúť položku Ponechať Aspekt Rátio. Orezanie funguje na jednoduchom princípe posúvania štyroch bodkočiarkovaných rysiek, ktorými si výrez označíme a potom už iba náš výber potvrdíme.

Image

Jednoduchý nástroj pre výrez s fotografie

Na konkrétnu prácu s fotkami nám slúži ďalšie ,,pracovné“ tlačidlo označené bleskom s názvom Použiť efekty. Funkcie sú schované v niekoľkých podmenu a môžete tu nastaviť položky Jas, Kontrast alebo Gamma, ďalej tu nájdeme položku Filtre, kde okrem jednotlivých filtrov nájdeme aj položky Zaostriť, Zjemniť alebo Solarizovať a nájdeme tu aj nástroje ako negovať, pich a swirl, ktoré však už plnia skôr zábavnú funkciu pre hranie sa s fotkami, čim môžete prezentáciu trocha oživiť. Všetky tieto zmeny, ktoré robíte s fotkami sa robia v okne, kde na ľavo je pôvodná fotografia a v pravo náhľad na fotografiu po vykonaných zmenách. Samotné zmeny sa robia posuvom kurzora po lište pod obrázkom v danom rozmedzí a sú hneď viditeľné v spomínanom náhľade. Ak sme s výsledkom spokojný, tak ho potvrdíme a zmena sa prejaví na filmovom páse. Fotky, ktoré sa fotili na výšku si otočíte pomocou tlačidiel určených na rotáciu. Ak sa vám momentálne obrázok podarilo upraviť do podoby, že ho chcete uchovať je tu tlačidlo s disketkou pre uloženie na disk.

Image

Nástroje sú ľahko dostupné a prehľadne zobrazené

Máme usporiadané a upravené fotografie, takže medzi ne môžeme vložiť prechody. Jednotlivé prechodové efekty nájdete v záložke vedľa záložky Zobraziť obrázky, kde sme si vyberali obrázky do zoznamu médií. Prechody sú rozdelené do štyroch kategórii, takže je len na vás aký prechod si vyberiete, či vám bude vyhovovať jednoduchý prechodový efekt, alebo využijete nejakú 3D variantu. Pamätajte ale, že niekedy aj jednoduchšie riešenie môže vyzerať v konečnom dôsledku lepšie. Nami vybraný prechod jednoducho potiahneme myšou medzi dva obrázky kde ho chceme nastaviť. Ak chceme vybraný prechod použiť medzi všetkými obrázkami, klikneme naň pravým tlačidlom a vyberieme v ponuke Použiť zvolené prechody na všetky prechodové polia, ak chceme vyplniť len prázdne miesta prechodov, klikneme na Použiť zvolené prechody na prázdne prechodové polia, ktoré sa automaticky vyplnia. Ďalej sa samozrejme dajú prechody kopírovať a vystrihnúť, či jednotlivo, alebo kompletne mazať.

Ako nastaviť dobu po ktorú obrázok a prechod uvidíme na obrazovke? Na to nám poslúži tlačidlo so stopkami pod filmovým pásom, kde si tieto hodnoty nastavíme. Štandardná preddefinovaná doba je 4 sekundy pre obrázok a 1,33 sekundy pre prechod. Táto doba je na môj vkus dosť krátka, ale koľko ľudí, toľko chutí, nič však nie je jednoduchšie ako túto dobu zmeniť a keďže už máme obrázky a prechody vložené, zaškrtneme voľbu Použiť na existujúce obrázky. Ak chceme u nejakého obrázku zmeniť dobu zobrazenia, klikneme na obrázok pravým tlačidlom a zmeníme túto dobu cez Vlastnosti. Položka Vlastnosti obsahuje aj možnosť doplniť obrázok textom a to, či už v hlavičke, alebo päte obrázku. Zvoliť si môžeme farbu, veľkosť a typ písma.

Ak chcete umocniť zážitok z pozerania prezentácie hudbou, môžete tak jednoducho urobiť, pretože Nero Vision podporuje aj hudobné formáty a to napr. MP3, MP4, WMA alebo WAW. Hudobný súbor pridáte tak isto ako obrázok do Zoznamu médií a odtiaľ ho presuniete do záložky so Zvukovými stopami, čo záložka hneď vedľa záložky s obrázkami použitými v prezentácii. Postupnosť prehrávania bude presne, podľa toho ako si skladby zoradíte, ale ak by ste chceli nejakú skladbu skrátiť, tak to musíte urobiť skôr ako ju do Nero Vision pridáte v nejakom vhodnom programe. Ja osobne som použil program Gold Wave. Ak máte k počítaču pripojený mikrofón, môžete prezentáciu okoreniť nejakým komentárom a to pomocou tlačidla s označeným mikrofónikom a názvom Nahrať zvuk.

Ak sme skončili so svojou prezentáciou, treba ju samozrejme uložiť a klikneme tlačidlo Ďalej, kde vyskočí okno, v ktorom vašu urobenú prezentáciu vidíte ako Názov 1. Ak chcete vytvoriť ďalšiu prezentáciu, kliknite v pravo na Vytvoriť prezentáciu a pokračujete tým istým spôsobom ako prvý krát. Táto prezentácia bude potom uložená do zoznamu hneď za tú prvú pod menom Názov 2. Takýchto prezentácii môžete urobiť koľko chcete, ste obmedzený iba kapacitou média, pričom veľkosť miesta, ktoré doteraz jednotlivé slideshow zaberajú vám ukazuje modrý pás na spodku okna. Ak chcete disk vybaviť aj svojim vlastným menu, tak určite neplňte disk po okraj a nechajte si miesto.

Image

Náhľad na vaše hotové prezentácie

Ak si chcete kvôli prehľadnosti, alebo aby ste zaujali, vytvoriť menu, kliknite na Ďalej a dostaneme sa k oknu, v ktorom si to menu upravíte podľa vlastných predstáv. Kliknite na Upraviť ponuku a môžete začať upravovať Vzhľad, čiže rozmiestnenie tlačidiel odkazujúcich na jednotlivé prezentácie, pričom tieto si môžete myšou ľubovoľne umiestniť na ploche menu. Ak máte prezentácii veľa, môžete ich rozmiestniť na viacej stránok. Ďalej si môžete pridať obrázok v kolónke Pozadie a nemusíte ostať iba pri obrázku, pretože je možnosť pridať si aj video a samozrejme ku všetkému môžete pridať aj zvukový súbor. Kolónka Tlačidlá vám dá na výber množstvo variant pre tlačidla k jednotlivým titulom a pomocou funkcie Tieň im môžete dať tretí rozmer. Nadpis celého menu zmeníte pomocou Text Hlavička/Päta a nechýba možnosť zmeniť si aj druh písma. Text pod tlačidlami zmeníte dvojklikom na príslušné tlačidlo, kde sa otvorí okno s vlastnosťami. Ak si chcete všetku túto prácu ušetriť, použite jedno z pripravených menu.

Prezentáciu máme hotovú aj vrátane menu a kliknutím na Ďalej sa dostaneme do okna Náhľad, kde si pomocou virtuálneho ovládača vyskúšame ako bude prezentácia vyzerať a na odskúšanie Menu tu je tlačidlo Náhľad animácie menu, ktoré za niekoľko sekúnd vygeneruje a predvedie vami urobené dielko. Ak sme s výsledkom spokojný, môžeme prejsť k samotnému vypáleniu média.

Image

Ukážka hotového menu s virtuálnym ovládačom

Pri troške cviku si tak pomocou Nero Vision môžete urobiť zo svojich fotiek skvelé prezentácie, ktorými sa môžete pochváliť kamarátom alebo rodine a vďaka možnosti urobiť si aj vlastné menu, bude každá jedná vaša prezentácia výnimočná a vaša.

{moscomment}