Stručná recenzia imidžovej Nokie X7

Nokia X7, recenzia, pcspace, 3digital.skNokia X7 je netradičný smartfón s dosluhujúcim operačným systémom Symbian, netradičným štýlovaním krytov a pevným konštrukčným spracovaním.

Nokia X7 zhora

Nie je ako na obrázkoch
Nokia X7 je v skutočnosti trocha iná, než sa zdá na oficiálnych produktových fotografiách. Na nich vyzerá byť veľmi extravagantná, v skutočnosti pôsobí ako elegantný, pevný a triezvo nadizajnovaný smartfón. Oceňujem predovšetkým tuhé konštrukčné spracovanie, telefón v ruke pôsobí mocne a zdá sa, že ani po viacerých pádoch na chodník by sa nemal výrazne poškodiť. Kryty mobilu sú vyrobené z tvrdých lesklých plastov a hliníka.

Zlé riešenie slotov microSD a SIM
Nenazvem to inak, ako zlé riešenie. Je to síce pevné, ale náročné na obsluhu. Keď som chcel na mobile vymeniť SIM alebo microSD pamäťovú kartu, musel som vybrať výmennú platformu z boku telefónu, nasunúť na ňu kartu a zasunúť to celé späť. Mechanizmus kladie výrazný odpor pri vysúvaní aj zasúvaní.

Nokia X7 s AMOLED displejom a 8 Mpx fotoaparátom s dual LED bleskom

Dotykový displej zobrazuje dobre, používa sa horšie
Displej má rozlíšenie 640 x 360 bodov, uhlopriečku štyri palce a pracuje s technológiou AMOLED. Táto technológia zobrazovania je jednou z najlepších, aké dnešný trh a technologický pokrok ponúkajú a preto je obraz na Nokii X7 dobrý doma i vonku počas slnečného dňa. Ovládanie jemným dotykom nie je v prípade Symbianu Anna spracované tak dobre, ako v prípade iOS alebo Androidu, v Nokii stále nevedia vytvoriť optimálnu interakciu. V prípade Symbianu Anna mi vadí, že pri snahe o rolovanie ponuky sa vždy označí položka, ktorú som pri rolovaní „zachytil“ prstom. V prípade novšieho Symbianu Belle je to zas opačný problém, že kým sa rolovanie menu úplne nezastaví, nie je možné položku označiť vôbec. Riešenie tohto problému je však možné očakávať s aktualizáciou softvéru na vyššiu verziu. Displej je pokrytý ochrannou vrstvou Gorilla Glass.

Fotoaparát a kamera sú nadpriemernej kvality
Snímač má rozlíšenie 8 Mpx (3264 x 2448 bodov) a dokáže zaznamenať HD video v rozlíšení 1280 x 720 bodov (720p). Dnešné telefóny s HD záznamom nie sú úplnými náhradami digitálnych videokamier, sú skôr len alternatívou, doplnkom. Len dvaja výrobcovia, Nokia a Sony Ericsson, môžu tvrdiť, že ich HD video sa dá porovnávať s kvalitným záznamom. Nokia teraz získava ďalšie pozitívne body v tom, že dokáže „doostriť“ scénu aj po zoomovaní počas záznamu. Kvalita fotografií aj videa je dobrá, ale fixné ohnisko je v niektorých prípadoch skrátka nepraktické. Automatické i manuálne zaostrovanie chýba. Spúšť fotoaparátu je umiestnená na skosenej hrane, čo je značne nepraktické, navyše je toto jednopolohové tlačidlo zdvihnuté iba málo a nie je dobre hmatateľné.

Výkon je dostatočný aj na hranie náročných hier
Procesor s taktom 680 MHz a RAM pamäť vo veľkosti 256 MB sú dostatočné hodnoty na to, aby hry a náročnejšie aplikácie bežali v prostrední Symbianu plynulo a bez zasekávania sa. Ak by som však mal výkonové parametre Nokie X7 porovnávať s inými telefónmi rovnakej cenovej kategórie, musel by som Nokiu skritizovať. Za 350 eur je už možné získať viac.

Bezplatná navigácia Ovi Maps (Nokia Maps)

Bezplatná navigácia ako dôvod ku kúpe
Keby som mal hľadať jednu funkciu, prečo si Nokiu X7 kúpiť, asi by som (okrem samotného telefonovania a správy SMS) glorifikoval bezplatnú navigáciu Ovi Maps – alebo moderne Nokia Maps. Hneď, ako telefón vybalíte z krabice, je schopný vás navigovať v rámci Slovenska bezplatne, kvalitne a spoľahlivo. X7 vám napovie aj do akého jazdného pruhu by ste sa mali zaradiť, aké sú maximálne povolené rýchlosti atď. A čo je najpodstatnejšie – funguje aj offline, teda bez pripojenia na internet, čo nespoľahlivá navigácia od Google nedokáže. Ak by som bol profesionálny vodič, asi by som sa na Nokia Mapy tak veľmi nespoliehal, ale pre bežného používateľa je to vynikajúce riešenie. Je nutné spomenúť aj to, že Nokia Mapy vedia navigovať aj chodcov, resp. turistov, ktorí sa spoliehajú na vlastné nohy.

Pre technicky zdatných
Nokia X7 je vybavená modernými technológiami komunikácie počnúc základným 2G, cez podporu 3G sietí HSPA. Na krátku vzdialenosť je dostupný Bluetooth 3, microUSB 2.0 (On-the-go), Wi-fi, ktorému však chýba funkcia prenosného hot-spotu a DLNA.
A-GPS funkcia je použiteľná so spomenutými Nokia Mapami v slovenčine, menej využívanou funkciou je FM rádio s RDS. V základnom softvérovom balíku sa nachádza okrem navigačného softvéru aj podpora pre prehliadanie dokumentov, balík organizačných funkcií, dobrý internetový prehliadač s natívnou podporou Flash Lite 4.0.
Batéria má kapacitu slušných 1200 mAh, tá udrží telefón v prevádzke asi dva dni pri aktívnom používaní.

Nokia X7 v očiach 3DiGiTAL.SK
Nokia X7 predstavuje celkom dobrý pomer cena/ výkon/ vzhľad/ použitie. Pripomínam bezplatnú navigáciu, pekný vzhľad, rokmi doladený kancelársky balík, rozsiahlu podporu multimediálnych formátov a kvalitný displej kombinovaný s dobrou zvukovou kulisou vytváranou dvoma reproduktormi. Ak by som bol postavený pred situáciu, že by som si mal kúpiť mobil v cene od 350 do 450 eur, Nokiu X7 so Symbianom by som pravdepodobne zvažoval ako možnú kúpu pred konkurenciou s platformou Android.