Image

Norton Internet Security 2009 CZ

Ak ste všeobecne považovali bezpečnostné balíky firmy Symantec za pomalé a zaťažujúce systém, najnovšia verzia vám tento názor veľmi rýchlo vyvráti.


Norton Antivirus patril k prvým antivírusovým produktom. Časom vznikol aj komplexný balík Norton Internet Security, ktorý okrem antivírusovej ochrany integroval aj firewall, kontrolu nevyžiadanej pošty, ochranu osobných dát a ďalšie doplnky. Bohužiaľ ako sa rozširovali funkcie, klesala aj rýchlosť a stúpalo zaťaženie systému. Verzie 2005 až 2007 patrili k skutočne pomalým a systém zaťažujúcim bezpečnostným balíkom (Symantec asi stavil na bezpečnosť na úkor rýchlosti), čo sa veľmi často stalo terčom kritiky používateľov. Preto sa vývojári rozhodli urobiť za predchádzajúcimi verziami hrubú čiaru a vytvoriť produkt, ktorý bude nielen bezpečný, ale aj mimoriadne rýchly.
 
Image
 
Tak vznikol Norton Internet Security 2009 (NIS2009), ktorý popri vynikajúcej rýchlosti NIS2009 popri vynikajúcej rýchlosti obsahuje viac ako 300 zlepšení od skenovacieho jadra až po používateľské rozhranie. Obsahuje antivírusovú kontrolu, antispyware, osobný firewall, kontrolu nevyžiadanej pošty, ochranu osobných údajov a zdarma si môžete stiahnuť a doinštalovať aj rodičovský zámok. Inštaluje sa väčšinou len jedenkrát, no predchádzajúce verzie boli za ňu kritizované, pretože niekedy trvala aj pol hodinu. Symantec ju preto úplne prepracoval, čo sa skutočne podarilo – aj na pomalších počítačoch je hotová za niekoľko minút. Program zaberie na disku necelých 100 MB.
Image
 
Norton Internet Security 2009 je optimalizovaný pre čo najnižšie zaťaženie systému, z čoho vyplýva jeho veľmi svižná rýchlosť. V pokojnom stave zaberá v pamäti len okolo 10 MB – pri skenovaní sa objem v pamäti samozrejme zvýši, avšak neprekročí 100 MB. Pri práci na pozadí prideľuje prostriedky dynamicky, takže mimo kontroly je zaťaženie systému aplikáciou bežne okolo 1 až 5 %. Pri skenovaní je to samozrejme oveľa viac (50-80 %), avšak ak začnete pracovať v inej aplikácii, NIS2009 uvoľní časť zabraných prostriedkov (spomalí svoju činnosť).
 
Antivírusová a antispyware ochrana sleduje činnosť systému a blokuje vírusy, spyware, trójske kone a iný škodlivý kód. Výhodou je inteligentné správanie sa, kde program na pozadí automaticky blokuje a lieči množstvo škodlivého kódu bez toho, aby ste museli zasahovať. Technológia SONAR poskytuje ochranu na základe správania, takže je schopná zistiť úplne nové vírusy. Novinkou je technológia Norton Insight, ktorá sa zameriava len na súbory, ktoré sú ohrozené, čím značne zrýchľuje a skracuje preverovanie. Ďalším vylepšením sú úplne nové funkcie pre opravu aj ťažko infikovaných počítačov. Funkcia Pulse Updates váš program aktualizuje každých 5 až 15 minút.
 
Image
 
Inteligentná brána firewall sleduje komunikáciu medzi vaším počítačom a ostatnými počítačmi v internete a chráni pred pokusmi o neoprávnené pripojenie alebo preverovanie portov. Dobrým riešením je Ovládanie dôveryhodnosti. Ide o mapu siete, v ktorej sú vyhľadané pripojené počítače. Pre vybrané počítače potom môžete prideliť plnú dôveru, ochranu alebo obmedzenie. Cez mapu siete môžete ovládať nastavenie NIS2009 na iných počítačoch. Pri kontrole nevyžiadanej pošty sú dostupné štandardné možnosti s priamou podporou MS Outlook a Outlook Express. Ochrana prehliadania web stránok sa integruje priamo do prehliadačov Internet Explorer 6.0 a novší alebo Firefox 2.0 a novší (ten síce ochranu proti phishingu obsahuje, avšak NIS2009 ponúka širšiu databázu). V prípade kontroly rýchlych správ sú podporované klientske programy AOL, Yahoo!, Microsoft a Trillian.
 
Image
 
V súčasnosti patria k veľkým rizikám na internete krádeže identít alebo čísiel kreditných kariet. NIS2009 zabraňuje odosielaniu dôverných informácií (číslo účtu, heslá, PIN, čísla kreditných kariet a podobne) v e-mailoch, rýchlych správach, prílohách vytvorených v aplikáciách MS Office alebo web formulároch bez vášho vedomia. Okrem toho vám umožní vyplňovať web formuláre vami zadanými údajmi, čo nielen ušetrí čas, ale aj chráni pred programami zaznamenávajúcimi stlačené klávesy.
 
NIS2009 ponúka veľmi dobré riešenie ochrany počítača. Zabezpečí systémové oblasti, súbory, dokumenty, elektronickú poštu, skripty na web stránkach, pripojenie do internetu a ochráni vaše osobné údaje. Pracuje v automatickom režime a nekladie bežným používateľom otázky, na ktoré aj tak nevedia odpovedať. Pre jeho výborné funkcie a vynikajúcu rýchlosť sme sa mu rozhodli udeliť Zelený tip redakcie PCSPACE.
 
Zapožičal: Symantec, www.symantec.cz
Cena s DPH: 1505 Sk (49,96 €)
 
[+] rýchlosť a nízke zaťaženie systému, výborný antivírus, mapa siete
 
Hodnotenie: 9,6
{moscomment}