Nové ICQ Lite 1.0: Odľahčené ICQ 6

Hoci je ICQ na Slovensku veľmi populárne, oficiálny klient je mnohými používateľmi vnímaný dosť negatívne, čo ich núti prechádzať na rôzne alternatívy.


Image
 
Najčastejšie ponosy na ICQ 6.5 sa týkajú vysokého zaťaženia systému, množstva reklamy a zbytočných funkcií. Spoločnosť AOL zareagovala na túto situáciu vydaním odľahčenej verzie s podtitulom „Lite“, ktorá je ale predovšetkým určená na ruský trh, kde rekordy láme domáci QIP (Quiet Internet Pager). Bola vydaná práve vtedy, keď prevádzkovateľ ICQ aktualizoval protokol a tak „odstrihol“ QIP 2005 aj QIP Infium od siete ICQ. Jediné, čo postihnutý používateľ na Slovensku dostal, bola správa o nepodporovaní ICQ 5.1 a odporučení stiahnuť si aktuálneho klienta zo stránky ICQ. Vývojári QIP zareagovali pružne a už za pár hodín boli dostupné aktualizované „buildy“.
 
Image
 
Inštalačné súbory oficiálnych klientov ICQ sa veľkosťou veľmi nelíšia. Zatiaľ čo verzia 6.5 má 15,8 MB, Lite „len“ 9,2 MB. Ak chcete ICQ Lite 1.0 vyskúšať a neovládate azbuku, musíte sa najprv cez inštaláciu a nastavenia preklikať „na slepo“, pretože anglický jazyk je možné nastaviť až po inštalácii. Napriek odľahčeniu sa tvorcovia používateľovi snažia vnútiť vyhľadávaciu službu ICQ Search a panel s nástrojmi ICQ Toolbar do internetového prehliadača.
 
Image
 
Úplne nevymizla ani reklama. Nie sú to síce flashové animácie, ale už len jemné textové odkazy písané v ruštine. Farebná schéma používateľského sa za šťastný výber považovať nemôže, pretože pôsobí tak, že bola vybratá pre „nežnejšie pohlavie“. V prípade, že ste si radi zahrali hru alebo poslali kamarátovi veselého smajlíka, musíte sa uspokojiť s tými klasickými. Okresaná bola tiež o funkcie na telefonovanie a videohovory. Čo sa týka využitia operačnej pamäte, Lite verzia používa priemerne polovicu využitej pamäte full verzie, ale s QIP sa stále porovnávať nemôže.
 
Image
 
Staršia verzia QIPu (2005) stráca jedine ošumelejším vzhľadom. Čo sa týka možností nastavenia, tých ponúka QIP viac. Medzi najznámejšie, ktoré v ICQ chýbajú, patria detailnejšie nastavenie ochrany voči kontaktom, ktoré sa nenachádzajú vo vašom kontaktnom liste (Anti-Spam a Anti-Flood), práca so statusmi a kontaktmi. Mínusom môže byť nie úplná kompatibilita pri posielaní súborov cez sieť ICQ.
 
Image
 
Ľudia sú rôzni. Platí to aj pre používateľov komunikátorov. Jedni používajú prvý program, o ktorom počuli, niektorí radi skúšajú niečo nové, iní kladú dôraz na grafické prostredie a pre niektorých je najdôležitejšia kvalita. Bolo by dobré, keby spoločnosť AOL prevádzkujúca sieť ICQ pochopila, že je pre ňu najdôležitejšie to, že si ľudia vytvoria svoje ICQ konto a na komunikáciu so známymi používajú jej sieť a nie to, ktorý program na to využívajú. Mala by pracovať na zlepšovaní technickej stránky siete a vývoj klientov nechať aj na používateľov.
{moscomment}