Nový vyhľadávač Wolfram Alpha

Matematika vo vyhľadávaní? Áno, míľnik 21. storočia.


Pod tajomným menom Wolfram Alpha (Computational knowledge engine – môžeme preložiť ako výpočtový vedomostný motor“) sa skrýva nový druh vyhľadávača. Na prvý pohľad sa podobá na svetoznámy Google, ale výsledky dostávame v podobnej forme ako z Wikipédie. Áno, Wolfram pracuje na báze databázy. Práve to má svoje výhody, ale aj nevýhody. Nevýhodou, samozrejme, je to, že istý čas potrvá, kým sa do nej dostanú aspoň všetky nevyhnutné záznamy a následne ich potrebná aktualizácia. Na druhej strane, informácie, ktoré dostanete, sú overené a pravdivé.
 
Image
 
Vývojári ale vopred hovoria o dlhodobom projekte, ktorý má poskytnúť systematické informácie pre každého. Ich plánom je zozbierať všetky objektívne informácie, implementovať známe modely, metódy a algoritmy a z toho všetkého matematicky analyzovať každý vyhľadávaný výraz. Zámerom je tiež budovať na úspechoch vedy a systematických vedomostí, čím sa dosiahne jedinečný zdroj spoľahlivých informácií. Wolfram Alpha chce priniesť vysokú úroveň zdroja vedomostí čo najširšiemu spektru ľudí. Vygenerované výsledky hľadania majú byť podané v čo najjasnejšej forme. Má ísť o míľnik intelektuálneho úspechu 21. storočia. Už dnes obsahuje vyše 10 biliónov záznamov, vyše 50 tisíc typov algoritmov a modelov.
 
Image
 
Poďme sa teda pozrieť, aké dáta dostaneme, keď vyhľadáme určité typy výrazov. Začneme našou vlasťou, Slovenskom („Slovakia“). Výsledky sú rozdelené do niekoľkých kategórií. Nečakajte ale žiadne dlhé texty ako vo Wikipédii. Všetko je usporiadané do prehľadných tabuliek. V prvej sa nachádzajú najzákladnejšie informácie (názov štátu, občan, internetová doména, telefónna predvoľba, atď.). Nasleduje štátna vlajka, poloha na Zemi a mapa štátu. Nakoniec sa dostávame ku kategóriám, ktoré spĺňajú pojem „výpočtový“. Sú nimi podrobná analýza obyvateľstva (počet, hustota zaľudnenia, priemerný vek, náboženstvá, národnosti atď.), geografia z hľadiska krajov a ekonomika.
 
Image
 
Práve pri ekonomike sa stretávame s nepravdivou informáciou, ktorú si všimne naozaj každý. V kolónke „mena“ je stále uvedená Slovenská koruna. Vidíme teda, že aktuálnosť zozbieraných dát môže byť problémom. Matematika je využívaná naozaj v čo najväčšej miere. Preto boli implementované kurzové lístky a pri informáciách o menách štátov získate aj prepočet k doláru, prípade k vašej domácej mene. To je len malá ukážka toho, čím všetkým tento „zázrak“ disponuje. Nechýbajú kategórie ako šport, farby, dátumy, fyzika atď. Samozrejme, všade je využitá matematika. Ak by ste náhodou nevedeli, akou formou zadávať hľadané výrazy, pozrite si uvedené príklady.
 
Image
 
Revolučnou novinkou je, ako sme už spomínali, aplikovanie matematiky. Tá sa neskrýva len v „motore“, ale vďaka nej dokáže vyhľadávač riešiť aj matematické úlohy. Asi len málokto by čakal, že sa takáto funkcia dostane do „bežnej“ vyhľadávacej služby. Poďme si teda uviesť príklad, ako to funguje. Na to, ako zadávať úlohu, potrebujeme ovládať matematické zápisy v počítačovej forme. Vyskúšame teda hneď zložitejšiu, kvadratickú rovnicu (x^2 – 3x – 108 = 0). Okrem správnych koreňov (-9, 12) dostávame aj ich grafické znázornenie. Aby sme sa presvedčili, či grafy fungujú správne, využijeme exponenciálnu funkciu (f: y = 3^(x+1)). Len pre overenie: Vieme, že pre x = 0, y = 3 a pre x = -1, y = 1. V grafe vidíme, že výsledky sú správne. Samozrejmosťou je ovládanie ďalších typov úloh (goniometria, logaritmy, atď.)
 
Image
 
Čo čakať v budúcnosti? Wolfram Alpha, tak ako ho poznáme dnes, je len na začiatku svojej cesty. Wolfram Alpha je v skutočnosti technológiou, ktorá môže byť aplikovaná v rozličných prostrediach. V blízkej budúcnosti to má byť profesionálna a korporátna verzia, upravená verzia pre interné dáta, mobilné platformy atď. Ide o veľmi vydarený projekt, ktorý naozaj posúva internetové aplikácie nie o krok, ale dobrý skok vpred.
{moscomment}