Nový Pokec

Najznámejší „chat“ na Slovensku, Pokec.sk, sa postupne prezlieka do nového kabátu. V médiách rezonuje jeho podobnosť s Facebookom, ale aký je nový Pokec.sk naživo?


Či už patríte medzi fanúšikov „chatu“ (komunikácia prostredníctvom krátkych správ) alebo nie, určite ste aspoň počuli o Pokeci, najväčšom slovenskom chate, ktorý patrí pod Azet.sk, v súčasnosti najnavštevovanejší portál na Slovensku (1 662 066 RU podľa Mediaresearch – marec 2009), aj keď na „dvojku“, Zoznam.sk, finančne stále stráca. Práve Pokec patrí k najstabilnejším súčastiam „rodiny“, ktorá si udržiava najmä mladých používateľov. Denne na ňom „chatujú“ desaťtisíce ľudí, ktorí majú rôzne ciele. Či už sa chcú s niekým zoznámiť, písať s priateľmi alebo baviť sa s ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy.
Image
V poslednom období „dorazil“ na Slovensko fenomén sociálnych sietí, ktorým momentálne kraľuje zahraničný Facebook. Ten na rozdiel od klasického „chatu“, kde vystupujete pod svojou prezývkou (nickom), používate svoje reálne meno a priezvisko. Pridať do zoznamu priateľov si vás mohli len tí, ktorým ste to povolili a následne ste s nimi mohli nielen komunikovať, ale aj zdieľať svoje myšlienky, obľúbené videá, upozorniť ich na zaujímavú internetovú stránku. V neposlednom rade ste mohli prezentovať svoje záujmy a pripájať sa k skupinám podľa koníčkov či názorov.
Image
Pokec musel, samozrejme, reagovať. Aj keď predseda predstavenstva Milan Dubec v rozhovore pre Živé.sk tvrdí, že chcú byť lepší, či už sa to niekomu páči alebo nie, funkcie spoločenskej siete do Pokecu jednoducho pribudli. Naopak, samotný „chat“ zostal takmer nezmenený. Čoho sa teda široká komunita dočkala a čím si chce Azet udržať základňu a pritiahnuť nových používateľov?
Image
Najviditeľnejšou zmenou je nové používateľské rozhranie, ktorého grafickú schému si môžete vybrať z niekoľkých možností. Prináša podobne ako Facebook hlavnú stránku – Nástenku. Z nej získavate prehľad o tom, čo robia vaši priatelia alebo naopak, dávate najavo svoje myšlienky a pod. Samotný profil (záľuby, charakteristika, kultúra, atď.) zostali nezmenené. Drobným zmenám sa nevyhli Fotoalbumy a Videoalbumy, v ktorých môžete definovať, ktoré fotky, resp. videá, budú zobrazené ako prvé, či staršie alebo novšie. Zmenil sa aj spôsob nahrávania na server, ktoré je riešené cez samostatné okno, takže zatiaľ, čo „uploadujete“ fotku, môžete k ostatným pridávať popisy.
Image
Azet na problematiku identity zareagoval zaujímavým spôsobom. V novom nastavení konta umožnil používateľovi zverejniť svoje pravé meno a priezvisko a to buď všetkým, iba priateľom alebo nikomu. Prieskum, koľko ľudí je ochotných odkryť svoje pravé meno, momentálne prebieha. Odteraz, rovnako ako na Facebooku, aj tu plne ovládnete svoje kontakty. Ak si totiž budete chcieť pridať nového priateľa, ten musí vašu žiadosť schváliť.
Image
To, na čo je Pokec určený primárne – komunikáciu, sa zmenil len čiastočne. Rozhranie „chatu“ je rovnaké, vynovilo sa len okno s Rýchlou poštou (tzv. RP), ktoré si teraz pamätá aktuálne posledný rozhovor, takže sa nestane to, že by ste zabudli, o čom bola reč. Ak začínate konverzáciu, musíte najprv zadať nick a až potom môžete priamo písať správu (toto sa pravdepodobne ešte zmení). V tomto istom okne následne píšete s každým ďalším kontaktom, takže máte všetko pokope. Nezmenilo sa ani rozhranie klasickej Pošty.
Image
Aké sú plány do budúcnosti? V rozhovore Milan Dubec spomenul nové prostredie e-mailu, ktoré je v súčasnosti v porovnaní s konkurenciou zastarané a potrebuje „upgrade“. Rovnako môžeme čakať aj integráciu Pošty do nového šatu. V pláne je aj zvýšená ochrana proti spamu, či už v RP, tak aj elektronickej pošte. Nadhodená bola tiež téma „Diskusných klubov“, o ktorých sa ale nepovedalo nič konkrétne. Uvažuje sa aj o dostupnosti informácií podľa veku, čo znamená, že mladší používateľ si o vás neprečíta toľko, koľko dospelý. Beta verzia by mala byť spustená pre všetkých už tento týždeň.
V článku boli použité informácie z rozhovoru Milana Dubca, predsedu predstavenstva Azet a.s., so šéfredaktorom Živé.sk, Filipom Hankerom.
{moscomment}