NVIDIA Optimus

Notebooky s prepínateľnými grafickými kartami sa síce neradia medzi úplné novinky, avšak spoločnosť NVIDIA prichádza s výrazne prepracovaným konceptom, ktorý má veľkú šancu spôsobiť drobnú revolúciu v podobe dosiahnutia vysnívanej kombinácie výkonu a energetickej nenáročnosti.

Ak by ste si mysleli, že NVIDIA využíva všetky svoje zdroje pri finišujúcich prácach na novej generácii grafických kariet, tak budete možno prekvapení jej aktivitou na poli notebookov. Teraz samozrejme nemáme na mysli uvedenie „novej“ série GeForce 300M, ale niečo oveľa väčšie, čo na prvý pohľad nemusí vyzerať vôbec prevratne. Mnohí užívatelia to navyše môžu zavrhnúť ako absolútne zbytočnú vec, avšak nielen v našom ponímaní sa NVIDIA pustila do niečoho, čo môže (v dobrom slova zmysle) výrazne zasiahnuť do trhu s notebookmi.  Avšak už z minulosti dobre vieme, že revolučné koncepty majú len dva konce – buď sa uchytia alebo zostanú v zabudnutí dejín a my sme skutočne zvedaví, ako dopadne NVIDIA so svojou technológiou Optimus. Poďme však pekne po poriadku – koketovanie NVIDIE s notebookovým trhom nie je totiž žiadna nová vec. Nielen oni si už dávno uvedomili potenciál tohto trhu, ktorý má ako jeden z mála ružové vyhliadky do budúcnosti. Predaje notebookov totiž už v roku 2008 prekonali klasické desktopové počítače  a predpoklady na najbližšie roky tento trend nijak nespochybňujú. Mobilné technológie sú tak skutočne dôležitým prvkom vo firemnej politike a kto sa im už nevenuje nejakú dobu, tak sa pripravuje o potenciálne veľký balík peňazí. Dokonca sa začína čím ďalej tým viac ozývať množstvo hlasov, ktoré predpovedajú skorý zánik klasických desktopových počítačov, vrátane tých herných.

Zlatá cesta

Ak sa pozrieme na aktuálnu ponuku notebookov, narazíme na tri skupiny modelov. Prvú tvoria notebooky s vynikajúcou výdržou práce na batériu, ktoré však zároveň neposkytujú nijak ohromujúci výkon. Je to spôsobené použitým hardvérom, pri ktorom sa kvôli zníženiu spotreby museli použiť energeticky nenáročné komponenty. Na bežnú prácu takýto notebook väčšinou postačuje, avšak v čom zaostáva, sú multimediálne schopnosti a zvládanie náročnejších hier. Výsledkom tak je notebook s výdržou často presahujúcou hranicu ôsmych hodín, pričom si však nezahráte novšie hry a problémové je aj video vo vysokom rozlíšení. Druhú skupinu tvoria výkonné notebooky, pri ktorých sa síce nemusíte obávať ani náročných aplikácií a hier, avšak zároveň sa musíte rozlúčiť so zaujímavým faktorom mobility.  V závislosti od použitého hardvéru sa síce môže výdrž pri práci na batériu dostať aj nad hranicu piatich hodín, avšak v priemere je užívateľ rád aj za hodiny tri. Skombinovať tieto dva diametrálne odlišné svety sa zatiaľ moc nedarí, avšak už sme tu mali niekoľko zaujímavých pokusov. Až do teraz sme tak len mohli snívať o notebooku, ktorý pri práci na batériu poskytne ukážkovú výdrž a v prípade potreby aj vysoký výkon. Sami totiž čakáme na notebook zvládajúci cestu aj za oceán, ktorý sa však zároveň nezľakne ani náročnejších hier a s radosťou sa zahryzne aj do úpravy HD multimédií.

Prvé kroky

Technológia NVIDIA Optimus sa tu samozrejme neobjavila z čistého neba a stavia na základoch predošlých riešení. Prvá lastovička sa totiž objavila už začiatkom roku 2006, pričom sa jednalo o notebook Sony SZ-110B, ktorý ako prvý prinášal možnosť prepínania medzi integrovanou a dedikovanou grafickou kartou. Bohužiaľ toto prepínanie nebolo riešené dynamicky a po každej zmene bol vyžadovaný reštart systému. To samozrejme predstavovalo nepríjemné zdržovanie pri práci a mnoho užívateľov sa na to nakoniec radšej vykašľalo. Táto nepríjemnosť samozrejme nebola zámerom, ale dôsledkom možností vtedajších technológií. Výstup z dedikovanej a aj grafickej karty sa totiž zbiehal do špeciálnych jednotiek, ktoré následne posielali obraz do konkrétneho obrazového výstupu. Bohužiaľ sa jednak tieto jednotky nevedeli dynamicky prepínať a zároveň tu bol aj limit v podobe problematického súžitia dvoch rozdielnych ovládačov. Klasický reštart notebooku bol jednoducho nevyhnutnosťou, čo nakoniec v spojení s vysokými výrobnými nákladmi znamenalo rýchly zánik tejto technológie.

Druhá generácia

Po prvých pokusoch prišla na trh druhá generácia prepínateľných grafických kariet, ktorá znamenala výrazný posun vpred. Odpadol tu totiž tak nenávidený hardvérový reštart notebooku, čím sa táto technológia o ďalší kus priblížila bežnému užívateľovi. Ani toto riešenie však nakoniec nebolo dokonalé a prinieslo so sebou niekoľko problémov a obmedzení. V prvom rade to bola nutnosť použitia firemného čipsetu NVIDIA (v dnešnej dobe neexistujúce riešenie pre rodinu Core i3 / i5) a v druhom rade absencia dynamického prepínania. Reštartovať už síce nebolo potreba celý notebook, ale prepínanie grafických kariet nebolo okamžité a bolo nutné zatvoriť konfliktné aplikácie a zaviesť adekvátny ovládač. Neskôr NVIDIA toto riešenie rozšírila o spoluprácu s integrovanými grafickými kartami Intel, avšak bola to práve nutnosť ručného prepínania, ktorá prekvapivo robila problémy mnohým užívateľom. Je totiž veľmi krátkozraké namýšľať si, že s notebookmi pracujú len špičkoví odborníci majúci všetky technológie plne pod palcom. Spoločnosť NVIDIA si na základe odozvy užívateľov zo zákazníckej podpory dala vypracovať podrobný prieskum medzi vlastníkmi notebooku s prepínateľnou grafickou kartou. Výsledok bol skutočne veľmi zaujímavý a podľa ich slov stál z veľkej časti za vznikom technológie NVIDIA Optimus. Len jedno percento opýtaných respondentov totiž uviedlo, že za celú dobu užívania notebooku v ňom aspoň raz prepli grafickú kartu. Po tejto studenej sprche tak bolo hneď jasné, že ak sa má koncept dvoch grafických kariet udržať, bude musieť prejsť veľkou zmenou a maximálne zjednodušenie ovládania je nevyhnutnosťou.

NVIDIA Optimus

Konečne sa tak dostávame do bodu, v ktorom by sa mali vyriešiť všetky problémy z minulých generácií. Tento zaujímavý koncept tak má konečne šancu na masové rozšírenie a bude predstavovať výrazný konkurenčný benefit. V skratke tak môžeme technológiu NVIDIA Optimus označiť za vyladený predchádzajúci systém HybridPower, ktorý už nepotrebuje žiadny zásah užívateľa – toto je však len veľmi povrchná špecifikácia, ktorá presne neodráža aktuálny stav. Celé riešenie sa totiž kompletne prepracovalo, vďaka čomu sa podarilo odstrániť všetky limity z minulých generácií. Grafické karty tu totiž nefigurujú ako rovnocenné riešenia, ale je tu vždy primárne riešenie, ktoré predstavuje integrovaný grafický čip (napríklad aj na procesore). Dedikovaná grafická karta sa tak nikdy nestane tou hlavnou a po celý čas je takpovediac v pozadí a čaká na svoje využitie.

Pri bežnej práci v systéme sa o grafiku stará integrované grafické jadro, ktorého spotreba je na veľmi nízkej úrovni a dedikovaná grafická karta je úplne vypnutá. V prípade potreby sa však okamžite zapne, spracuje požadovanú operáciu (vykreslenie 3D scény, spracovanie HD videa) a výsledok pošle do frame bufferu. Toto riešenie je spravené tak elegantne, že samotný systém vlastne ani nevie, že dedikovaná grafická karta niečo riešila a výsledný obraz pokladá za prácu integrovanej grafiky. Vďaka tomuto prístupu k spracovaniu požiadaviek odpadá zložité prepájanie obrazových výstupov, čo má za následok aj zníženie nákladov na úpravu základnej dosky (nie je potrebné zvyšovať počet vrstiev PCB). Aby však dedikovaná grafická karta vedela kedy sa má zapnúť, je vyžadovaná prítomnosť profilov pre konkrétny softvér. Nemusíte sa však obávať zložitého nastavovania pre každú jednu aplikáciu – v ovládačoch sa nachádza obrovské množstvo profilov, ku ktorým máte samozrejme plný prístup a môžete si ich upravovať podľa potreby, prípadne si môžete vytvoriť vlastné.

 

 

Podporované platformy

Technológia NVIDIA Optimus bohužiaľ nefunguje na všetkých platformách a je tu aj limit v podobe podpory operačného systému. V tomto prípade je totiž jediným riešením len Windows 7, ktorý nie je zarytým odporcom viacerých ovládačov grafických kariet. Optimus si síce nevychutnáte na Windows XP a Vista, avšak aj tak sú prakticky všetky nové notebooky uvádzané do predaja so systémom Windows 7. Pri procesoroch je podporovaná najnovšia rodina  modelov Core i3 / i5 (Arrandale), Core 2 Duo (Penryn) a ATOM (Pine Trail). Procesory AMD zatiaľ podporované nie sú, pričom ako dôvod je tu uvedené ich malé zastúpenie na trhu (okolo 13%). Pri grafických kartách sú aktuálne použiteľné modely série GeForce 200M, 300M a nová generácia ION a modely založené na mobilnej verzii architektúry Fermi. Samotná príprava notebookov pre použitie technológie NVIDIA Optimus by nemalo byť nijak extrémne zložité a dodatočné náklady by mali byť minimálne. Dobrou správou je aj to, že na prvé notebooky nemusíme vôbec čakať, nakoľko je niekoľko modelov dostupných už v tejto dobe. Hlavným priekopníkom tejto technológie je spoločnosť ASUS, ktorá má v ponuke viacero rozdielnych modelov. Do leta by sa mal počet výrazne rozšíriť a ak pôjde všetko podľa predstáv NVIDIE, bude v tej dobe na výber vyše 50 notebookov vybavených technológiou Optimus. Obsiahnuté by mali byť všetky kategórie od ultraprenosných až po herné a multimediálne riešenia. Ihneď po uvedení tejto technológie sa však vyrojilo niekoľko skeptických hlasov, ktoré označujú Optimus za  úplne zbytočnú vec. Áno, pri jej starších predchodcoch sa dajú karty prepínať ručne, avšak prečo si nezjednodušiť prácu s notebookom? Negatívne ohlasy sú jednoducho krátkozraké a väčšina bežných užívateľov ocení technológiu, ktorá im uľahčí používanie notebooku a prinesie zaujímavý benefit v podobe optimálnej kombinácie vysokého výkonu a výdrže práce na batériu. Navyše ak uzná za vhodné, že Optimus k svojmu životu nepotrebuje, tak si jednoducho kúpi notebook bez neho.

ASUS UL50

Teória je veľmi pekná vec, avšak všetci dobre vieme že to, čo vyzerá na papieri veľmi krásne, nemusí byť v skutočnosti až tak dokonalé. Naša mierna skepsa bola prítomná aj pri technológii NVIDIA Optimus, nakoľko to podľa teoretických informácií vyzeralo na skutočne revolučné riešenie. Navyše si dobre pamätáme na predchádzajúce pokusy s riešením použitia dvoch grafických kariet pre dosiahnutie nízkej spotreby a vysoké výkonu. Ku koncu sa síce táto technológia dostala do použiteľného stavu, avšak stále bola použiteľná len pri technologicky zdatnejších užívateľoch. Na reálnu ochutnávku tejto technológie nám do redakcie dorazil notebook od spoločnosti ASUS s označením UL50Vf, ktorý si „rozpitveme“ trošku podrobnejšie v nasledujúcej časti.

Telo notebooku je tvorené z kombinácie upraveného hliníku a lesklých plastov, čo prináša veľmi dobrú pevnosť a odolnosť aj pri menej šetrnom zaobchádzaní. Netreba však očakávať odolnosť ako pri profesionálnych notebookoch – dobrá pevnosť a odolnosť je tu vzhľadom na danú kategóriu notebooku. Celý notebook je navyše prevedený v čiernej alebo striebornej farbe, čo mu dodáva ten správny „šmrnc“ a zároveň solídny výzor. Pri klávesnici zvolil výrobca takzvaný chiclet systém, pričom samotné klávesy sú rozmerovo plne dostačujúce, je tu numerická časť, veľký Shift a dokonca aj smerové šípky sú plnohodnotné. Klávesnica sa navyše nijak výrazne neprehýba a tak je aj aktívnejšia práca veľmi príjemná. Samotný notebook môžeme označiť za taký hybrid medzi bežným domácim či pracovným notebookom a ultraprenosným riešením. Z toho prvého si odnáša väčšie rozmery, veľký 15,6“ displej a vynikajúcu ergonómiu práce. Z ultraprenosného riešenia je to zase veľmi malá hrúbka (od 1,6 do 2,6 cm) a hlavne perfektná výdrž pri práci na batériu, o ktorej si povieme trošku neskôr.

Hardvérový základ tu tvorí čipset Intel GS45 a CULV procesor Intel Core 2 Duo SU7300, ktorého základná pracovná frekvencia je 1,3 GHz. To bez problémov stačí na bežnú kancelársku prácu, či stredne náročné aplikácie a hry. Nebol by to však ASUS keby nám tu nepripravil malé prekvapenie, ktorým je v tomto prípade technológia Turbo33. Vďaka nej si totiž môžete behom chvíle zvýšiť pracovnú frekvenciu procesora z 1,3 GHz na 1,73 GHz, čo už je na mobilnú platformu solídny kúsok. Po tomto pretaktovaní sa procesor bez problémov vyrovná bežným dvojjadrovým procesorom, avšak samozrejme nie je rozumné používať túto funkciu pri práci na batériu. Nemenej zaujímavo je tu vyriešený problém s grafickým výkonom. V prípade nenáročného využívania je totiž aktívna len integrovaná grafická karta Intel GMA X4500 MHD, pričom tá dedikovaná je úplne vypnutá a jej spotreba je rovná nule. V prípade spustenia aplikácie náročnej na výkon grafickej karty (hry, HD video, GPGPU aplikácia) sa dedikovaný model NVIDIA GeForce G 210M okamžite zapne a preberie na seba úlohu spracovania požiadaviek. Keďže sa výsledný obraz posiela priamo do integrovanej grafickej karty, odpadá tu finančne náročná úprava PCB, či zložité manuálne prepínanie. Dedikovaná grafická karta je vyrobená 40 nm procesom, má 16 Stream procesorov, 4 ROP jednotky a 512 MB GDDR3 pamäte komunikujúcej pomocou 64-bit zbernice. Na aktívne hranie náročných to síce stále nie je, avšak oproti integrovanému riešeniu sa jedná o výrazný posun v pred. Vychutnať si tak môžete prakticky každú hru – nemusíte sa báť problémov s kompatibilitou a pri rozumnom nastavení detailov sa aj pri najnovších tituloch dostanete na plynulé fps.

 

 

Zvyšnú hardvérovú výbavu tvorí dvojica rýchlych DDR3 modulov s celkovou kapacitou 4 GB, 2,5“ pevný disk Seagate s kapacitou 320 GB (dostupné sú však aj modely s kapacitou 250 alebo 500 GB), DVDRW optická mechanika a webová kamera.  Celkovo sa tak jedná o veľmi zaujímavý notebook, ktorý toho ponúka výrazne viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vďaka technológii NVIDIA Optimus tu totiž na jednej strane máte špičkovú výdrž práce na batériu, vďaka ktorej si môžete pozrieť až skoro 7 hodín videa a na strane druhej tu je zas zaujímavý grafický výkon. Najlepšie na tom všetkom je samotné prevedenie tejto technológie,  pri ktorej nemusíte prakticky ani pohnúť prstom. Prepínanie grafických kariet sa totiž deje automaticky podľa potreby a okamžite, pričom vy nemusíte vôbec premýšľať, či na to HD video bude ešte stačiť integrované riešenie, alebo by bolo lepšie prepnúť na dedikovanú kartu

 

Cena s DPH: 844 €
Zaujímavý výkon, špičková výdrž na batériu, dizajn, kvalita spracovania
Hodnotenie: 9,2

Procesor: Intel Core 2 Duo SU7300 (1,3 GHz – 1,73 GHz pri Turbo33, 3 MB L2, 800 MHz FSB) * Čipset: Intel GS45 * Grafický adaptér: Intel GMA X4500MHD + NVIDIA GeForce G 210M, 512 MB GDDR3 * Displej: 15,6” 1366×768, lesklý povrch * Pamäť: 2× 2 GB DDR3, 1066 MHz * Pevný disk: 320 GB * LAN, Wi-Fi, 3× USB 2.0, D-SUB, HDMI, CardReader (SD, MS), WebCam * Kapacita batérie: 5800 mAh * Rozmery: 38,6×25,9×2,6 cm * Hmotnosť: 2,3 kg * Operačný systém: Windows 7 Home Premium 64-bit