NVIDIA predstavuje Kal-El

Spoločnosť NVIDIA včera v Barcelone oznámila nový 4-jadrový SOC čip s kódovým označením Kal-El. Nešlo však iba o papierové oznámenie – NVIDIA predviedla plnohodnotnú prezentáciu vrátane demonštrácie výkonu.

Zaujímavosťou je, že prvé zariadenia využívajúce Kal-El sa objavia už v lete (tablety) a prvých telefónov sa dočkáme koncom roka. V porovnaní s konkurenciou treba uznať, že NVIDIA to má skutočne veľmi pekne rozbehnuté.

Z hľadiska technických parametrov je Kal-El prvým mobilným štvorjadrovým CPU na svete, pričom o grafiku sa stará nová 12-jadrová GPU, podporujúca 3D stereo a rozlíšenie až do 2560×1600.

Počas prezentácie boli demonštrované bežné úkony ako prehliadanie internetu alebo hranie hier, dočkali sme sa však aj otestovania výkonu v Coremark benchmarku, ktorý ukázal, že Kal-El je výkonnejší než x86 Core 2 Duo. Nový čip je priateľský aj k vývojárom – developer z War Drum Studios bol schopný previesť programový kód jeho hry na nový čip bez predošlej znalosti Kal-Ela za menej ako jeden deň.

Porovnanie výkonu a predpokladaná budúcnosť SOC čipov sú skoro ako zo sci-fi filmov – Kal-El je 5x výkonnejší ako Tegra 2, pričom prvé zariadenia využívajúce druhú Tegru sa začínajú objavovať iba teraz. Budúci rok nás čaká predstavenie ďalšieho čipu s označením Wayne, ktorý by mal mať 10-násobný výkon oproti Tegra 2… a v roku 2014 by sme sa mali dočkať 100x výkonnejšieho čipu Stark.

Jednoducho povedané, budúcnosť vyzerá veľmi zaujímavo a možnosti sú prakticky neobmedzené – určitú koncepciu už načrtla Motorola Atrix a so stúpajúcim výkonom bude potenciál využitia iba rásť. Pripočítajme si k tomu optimalizované Windows 8 pre ARM a SOC a je jasné, kam to speje…

Source: www.nvidia.com