Image

Ochromí Chrome ostatné browsery?

Mediaresearch, a.s., uskutočnila v Českej republike prieskum, ktorý skúmal, aký prehliadač „surferi“ používajú a či sú ochotní skúsiť aj niektorú z alternatív.


V septembri medzi klasiku browserov (Internet Explorer, Mozilla Firefox a Opera) vstúpil s prehliadačom Chrome aj Google ako jeden z najväčších poskytovateľov internetových služieb. Spomeňme napríklad len samotný vyhľadávač Google, Gmail a Google Maps. Potom, čo spustil Google Video a odkúpil YouTube, sa dalo čakať, že bude mať chuť aj na iné odvetvia internetu. Ale že to bude samotné „srdce“, teda prehliadač, azda nečakal nikto.
 
Image
 
Chrome je postavený rovnako ako Safari pre Mac OS na jadre Webkit. Inštalácia prebieha v dvoch fázach, a to stiahnutie inštalačného súboru, ktorý je v konečnom dôsledku downloader celého programu. Tento spôsob pripomína inštaláciu adware aplikácií, ako napríklad Antivirus 2009. Prekvapivo, lokalizovanie programu je preddefinované na C:\Documents and Settings\%username%\Local Settings\Application Data\Google\Chrome namiesto klasiky v Program Files, takže ak máte viac ako jeden používateľský účet, môžete sťahovať znova.
 
Image
 
Zaujímavým krokom je automatický import vašich súkromných údajov z Firefoxu. Práve súkromné údaje, či už v kladnom zmysle (režim Inkognito) alebo negatívnom (možnosť Googlu získavať o vás informácie), sa stali témou diskusií. Prieskum teda zisťoval, či ľudia zaregistrovali jeho príchod a postoje k nemu. Google Chrome pozná 38% respondentov, ale nakoniec sa ukázalo, že niektorí z nich si prehliadač pomýlili s vyhľadávačom. Šokujúce je, že až 20% opýtaných nepozná rozdiel medzi „vyhľadávačom“ a „prehliadačom“.
 
Image
 
Najpoužívanejším browserom v Čechách je Internet Explorer (62%), ktorý je štandardnou súčasťou zároveň najrozšírenejšieho operačného systému Windows. Za ním nasledujú Firefox (47%), Opera (15,1%) a za nimi novinka Chrome (11,9%). Stále sa nájdu aj takí (1,4%), ktorí nevedia, čím „surfujú po pavučine“. Netreba však zabúdať na fakt, že časť používateľov mohla uviesť zlý údaj z dôvodu zamenenia pojmov.
 
Image
 
Prehliadač od Google si nainštalovalo alebo plánuje vyskúšať približne 14% užívateľov, rovnaké percento je spokojné so svojím súčasným prehliadačom a neplánuje otestovať Chrome. Viac ako štvrtina zase nevylučuje možnosť jeho inštalácie niekedy v budúcnosti. Najviac, takmer 40%, nemá dostatok informácií, a preto o novom browseri zatiaľ nerozmýšľajú a zostávajú pri súčasnom. 8% respondentov sa vyjadrilo, že nie sú ochotní ho skúšať buď z dôvodu, že nemajú počítač, nerozumejú tejto problematike alebo nemajú voči nemu dôveru.
 
Image
 
Septembrové prieskumy rozšírenia jednotlivých prehliadačov v Európe vyzerajú inak. Poradie na prvých troch priečkach je rovnaké, prvý je Internet Explorer (60,2%) nasledovaný Firefoxom (31%) a Operou (4,8%). Štvrté miesto obsadzuje Safari od Apple (2,4%). Až na piatej priečke s približne 1% je „googlovský“ Chrome. Na začiatku mesiaca ešte disponoval hodnotou 1,59% (3. 9. 2008), ale tá postupne klesala na 1,03% (30. 9. 2008). Aleš Bakla zo skupiny NetSecurityMedia si myslí, že prehliadač rozšírenie ešte len čaká: „Google Chrome je jednoduchý nielen vzhľadom, ale aj použiteľnosťou. Už beta verzia disponuje niektorými originálnymi funkciami a ako open source programu mu predpovedám svetlú budúcnosť. Už len preto, že pochádza z dieľne Google.“ Uvidíme teda, ako sa „nováčikovi“ bude dariť ďalej.
{moscomment}