Image

Odhalenie AMD 4×4 – čipset nForce 680a SLI

O príchode čipsetov nForce 600i sme vás už informovali, dnes je na rade čipset 680a MCP. NVIDIA nForce 680a MCP je prevratný desktopový čipset, skladajúci sa z dvoch samostatných pätíc L1FX (miesto typickej 1207) pre procesory. Znamená to, že na dosku je možné vložiť dva dvojjadrové procesory. Ako to vlastne funguje?

Image

Doska má dva čipsety 680a SLI, ktoré komunikujú z jedným procesorom cez dve x16 HT linky. Chladenie zabezpečuje mohutný medený blok s heatpipe trubicami a medeným rebrovaním. Procesory pracujú spoločne pomocou x16 cHT linky, cez ktorú si vymieňajú údaje. Zaujímavosťou je, že oba procesory majú vlastný pamäťový radič a na doske sú teda dve nezávislé dvojice slotov pre pamäťové moduly.

Image

Každý s čipsetov má na starosti jeden PCIe x16 slot a jeden PCIe x8 (poprípade x16) slot. Vzniká teda možnosť zapojenia až 4 grafických kariet. Jeden čipset má ešte na starosti riadenie PCI slotu druhý PCIe x1 slotu. Keďže sa na doske nachádzajú dva čipsety, dáva to tušiť obrovským možnostiam.

Doska integruje až 4 gigabitové sieťové karty s podporou FirstPacket, 12 SATAII konektorov, umožňujúcich prevádzkovanie dvoch nezávislých RAID 5 polí, 10 USB 2.0 výstupov (celkovo je možné na dosku pripojiť 20 kusov). To, čo bolo doteraz možné iba u serverových dosiek, sa teraz stáva realitou v domácnostiach.

Image

Pre tento systém sa majú predávať procesory rady FX (spotreba 125 W), konkrétne modely FX-70 (2,6 GHz), FX-72 (2,8 GHz), FX-74 (3,0 GHz), FX-76 (3,2 GHz). Všetky obsahujú 2 MB L2 Cache a líšia sa iba frekvenciou. Kódové označenie jadra bude Windsor (90nm technológia). Nebudú sa však predávať samostatne, ale v tzv. 4×4 balení, v ktorom budú dva kusy týchto procesorov. Cena celého balenia sa odhaduje na 1000 USD.

Spotreba v prípade osadenia všetkých slotov bude obrovská. Len procesory budú mať spotrebu 250 W, ak k tomu prirátame štyri grafické karty (napríklad rady G80), spotreba nám vystúpi cez 1kW. A to ešte nemáme pevné disky, pamäte, mechaniky. V tomto má Core 2 Quad výhodu. Avšak bude výkonovo zvládať konkurovať dvom samostatným procesorom a čipsetom?

ZDROJ: The Inquirer, TG Daily

{moscomment}