OKI radí: Kde hľadať úspory pri tlači?

 

 

Niekoľko užitočných rád, ako ušetriť náklady na tlač vo firme alebo v domácej kancelárii, publikovali špecialisti z japonskej spoločnosti OKI.

 

Veľmi dôležitý je prvotný výber zariadenia. Preferujte tlačiarne s LED alebo laderovou technológiou tlače. Sú spoľahlivejšie – neriskujete napríklad zaschnutie atramentu. Pokiaľ potrebujete viac funkcií, zvyčajne tlačiareň, fax a skener, bude vhodnejšie, ak miesto nich zvolíte multifunkčné zariadenie, ktoré zvládne všetky potrebné funkcie a zaberie len málo priestoru.

Veľkú pozornosť venujte konkrétnemu modelu tlačiarne alebo multifunkčného zariadenia. Cena zariadenia je totiž len zlomkom ceny spotrebného materiálu, ktorý počas doby používania nakúpite. Najviac to pocítite pri farebných modeloch. Takmer vždy platí, že profesionálne zariadenia majú väčšiu kapacitu toneru, a tým aj podstatne lacnejšiu tlač a kopírovanie, niekedy aj viac ako päťnásobne. Pokiaľ časom zistíte, že toner meníte viac ako jedenkrát mesačne, niečo nie je v poriadku. Vyššie modely dokážu obojstranne skenovať, kopírovať a sú vybavené automatickým podávačom papiera. Tiež zvážte prípadné servisné náklady – dobrá značka ponúka trojročný servis zadarmo.

Aby ste ušetrili za energiu, zvoľte tlačiareň, na ktorej je možné nastaviť režim spánku, aby sa zbytočne nezahrievala počas celej doby, kedy je zapnutá. Štandardom kancelárskych zariadení je tiež duplexná jednotka pre obojstrannú tlač, ktorá nielen šetrí peniaze za papier, ale i prospieva životnému prostrediu. Profesionálne tlačiarne sú vybavené jednoducho ovládateľným softvérom pre kontrolu a riadenie tlače. Môžete mať prehľad o tlači jednotlivých pracovníkov a niektorým môžete napríklad umožniť tlačiť farebne. Podľa skúseností špecialistov z OKI sa ukázalo, že už vedomie toho, že je tlač sledovaná, dokáže výrazne znížiť náklady, a to i o viac ako 20 %.

 

Lacná tlačiareň sa väčšinou nemilo predraží. Do kancelárií, kde sa na tlač minie viac ako balík papiera mesačne, patrí tlačiareň s väčšou kapacitou tonera, teda s nižšími prevádzkovými nákladmi a s rýchlosťou najmenej 20 strán za minútu.