Olympus a systém Micro Four Thirds

Vedeli ste, že digitálnym fotoaparátom Olympus vznikali kedysi všetky fotografie v časopise PC_Space (od obálky po fotky recenzovaných produktov)? Je smutné, že sme sa tejto značke dlhší čas nevenovali a preto by sme to radi napravili sériou zaujímavých článkov o novodobých legendách. Ako prvé vám predstavíme fotoaparáty z radu PEN mini, no ešte predtým bude vhodné povedať si niečo o samotnom systéme Micro Four Thirds, ktoré tieto prístroje využívajú.

 

Medzi používateľmi fotoaparátov koluje chýr, že digitálne zrkadlovky robia najkvalitnejšie fotografie a preto kto chce kvalitu, mal by si rozhodne kúpiť zrkadlovku. Áno, niečo na tom je, pretože zrkadlovka má veľké telo s veľkým snímačom a veľkou optikou, takže sa do objektívu dostane oveľa viac svetla a tým je výsledok presnejší, lenže…

Zrkadlovka má aj svoje nevýhody a tým najväčším handicapom je práve rozmer. Zrkadlovka nie je vhodný fotoaparát na dovolenky, pretože je veľmi nepraktická na prenášanie. Zaberie vám polovinu batožiny a po celodennom nosení brašny na ramene vám ide odpadnúť plece. Navyše je dosť drahá a stále dosť náročná na obsluhu, aj keď treba povedať, že výrobcovia rýchlo pochopili súčasné trendy a začali prispôsobovať aj zrkadlovky používateľom, pričom ako prvé sa trochu odľahčili ich telá. Dnes nie je problém urobiť aj digitálnou zrkadlovkou videozáznam a vďaka automatickým režimom ich môžu používať aj úplní začiatočníci, ktorý držia fotoaparát prvý raz v rukách. Konštrukčne to je však stále veľký a nepraktický fotoaparát a preto sa tú medzeru medzi malým kompaktom a veľkou zrkadlovkou pokúsil využiť Olympus, ktorý pred pár rokmi (presnejšie v roku 2008 spolu s firmou Panasonic) uviedol systém Micro Four Thirds (4/3).

 

Systém Micro 4/3 je určený pre aparáty bez optického hľadáčika a kombinuje v sebe výhody malých kompaktov s veľkými zrkadlovkami. Môže totiž využívať ten istý snímač ako doterajšie zrkadlovky, avšak vďaka redukcii priemeru bajonetu na 44 mm, navrhnutému pre fotoaparáty bez zrkadlovej komory, máte k dispozícii prístroj s výrazne menším objektívom, ktorý môžete hravo vymeniť za iný. A presne o tom sú zrkadlovky! Výmenou objektívu totiž zmeníte dramaticky vlastnosti celého fotoaparátu, takže môžete pre rôzne situácie využívať rôzne typy objektívov – iný na fotografovanie portrétov, iný na zábery do prírody, iný na makro fotografie napr. rastliniek a iný na bežné zábery napr. v meste. Objektív je síce o riadny kus menší, ako je objektív zrkadlovky, no jeho vlastnosti sú veľmi podobné. Bajonet nijako nelimituje rozsah svetelnosti ani ohniskové rozsahy.

 

Vznik systému 4/3 umožnilo zmenšenie priemeru spolu so skrátením vzdialenosti medzi bajonetom a snímačom, ktoré sa dosiahlo vypustením zrkadlovej komory. Tieto aparáty sú teda odkázané na ostrenie metódou merania kontrastu, tak ako sa využíva napríklad pri živom náhľade na zrkadlovkách a bežných kompaktných fotoaparátoch. Kvalita zobrazovanej scény je preto podobne ako pri malých kompaktoch priamo závislá na kvalite displeja, ktorý je v prípade fotoaparátov Olympus fakt špičkový a dobre čitateľný aj na slnku. Kompaktné rozmery a veľká variabilita týchto fotoaparátov riadne zamiešali karty na trhu s digitálnou foto technikou. Systém Micro Four Thirds je zaujímavý pre amatérov aj pre skúseného fotografa, pretože ponúka kvalitné sklo (optiku), veľký snímač a kreatívne možnosti, na ktoré sa malé kompakty skrátka nechytajú. So systémom 4/3 máte pri sebe veľkú zrkadlovku v neuveriteľne malom tele. Samozrejme fotoaparáty Micro Four Thirds nemajú nahradiť profesionálne zrkadlovky, pretože im chýba napr. optický hľadáčik, ale svojim prevedením a možnosťami sú tieto prístroje ideálne pre ľudí, čo hľadajú zrkadlovku, resp. naozaj kvalitný fotoaparát s pokročilými kreatívnymi možnosťami aj na cesty.

 

Chcete vedieť viac? Prečítajte si viac o fotoaparátoch PEN (napr. modeli E-PM1) aj na našich stránkach, kde v spolupráci so spoločnosťou Olympus pre Vás pripravujeme aj mini seriál o správnom fotografovaní.

 


Vedeli ste že:

  • spoločnosť Olympus je jedným z popredných svetových výrobcov optických a opto-digitálnych prístrojov a zariadení presného strojárenstva? Tradičnou oblasťou sú zdravotnícke a vedecké prístroje a zariadenia.
  • medzi kľúčové produkty patria dnes digitálne fotoaparáty, ďalekohľady a digitálne zariadenia pre záznam a spracovanie zvuku (digitálne diktafóny)
  • fotoaparáty patria k tradičným výrobkom spoločnosti Olympus už od roku 1935!
  • jedným z najžiadanejších je aktuálne modelový rad fotoaparátov PEN, ktorý ponúka schopnosti a funkcie digitálnych zrkadloviek (vrátane vymeniteľných objektívov), avšak v extrémne kompaktnom prevedení.
  • dôležitú úlohu v sortimente značky Olympus hrá aj vedecké vybavenie, ktorého ťažisko predstavujú mikroskopy a ďalej prístroje pre priemyselné aplikácie a nedeštruktívnu diagnostiku a materiálový výskum.
  • moderné flexibilné endoskopy Olympus, ktoré využíva väčšina interných (gastroenterologických), chirurgických či bronchologických pracovísk, umožňuje robiť diagnostické a terapeutické zákroky oveľa jednoduchšie, rýchlejšie a bezpečnejšie pre pacientov. Vďaka prenikaniu najmodernejších digitálnych technológií do medicíny sa v poslednej dobe dôraz presúva z videoendoskopu na zariadenia s plným HD rozlíšením.
  • spoločnosť Olympus je najväčším výrobcom lekárskych endoskopov na svete. Vedúce postavenie v oblasti lekárskych endoskopov umožňuje spoločnosti Olympus dokonale využiť dlhoročné skúsenosti a znalosti aj pri vývoji a výrobe endoskopického príslušenstva (instrumentárium, automatické čistiace pračky, ultrazvukové čističky).