OLYMPUS tipy: Vyberáme fotoaparát

Keď navštívite nejaký obchod s elektronikou, či už kamenný alebo internetový, vynorí sa pred vami množstvo otázok. Napríklad koľko megapixelov potrebujem a na čo je vlastne dobrá táto funkcia? Alebo prečo je tento drahší keď je väčší a má menej funkcií? Potrebujem si dokupovať ďalšie príslušenstvo a ak áno, tak ktoré? A ak všetko mám, ako urobiť dobrú fotku? Ako si nafotené fotky roztriediť, upraviť k obrazu svojmu alebo archivovať či správne vytlačiť? Takto by sme samozrejme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. Naším cieľom však nie je hľadať nové otázky, ale hľadať na ne odpovede a dať vám dostatok praktických rád pre reálne životné situácie.

 

Skôr než sa rozhodnete, aký digitálny fotoaparát si máte kúpiť, zvážte, či bude naozaj vyhovovať vašim potrebám.

 


 

1. Aký fotoaparát potrebujem?

Keď vyberáte fotoaparát, robíte tak za nejakým účelom a podľa toho treba vhodne voliť nielen značku, ale predovšetkým parametre, možnosti a v neposlednom rade aj dizajn fotoaparátu. Pre začiatočníkov sú vhodné skôr lacnejšie modely, pomocou ktorých sa naučia základnú techniku fotografovania a naučia sa dívať na svet cez „hľadáčik“ fotoaparátu (dnes teda väčšinou cez náhľadový LCD displej).

Človek baliaci kufre na dovolenku hľadá skôr niečo menšieho, niečo čo ho nebude zaťažovať a nahrá to aj kvalitné video. Stále viac ľudí sa spolieha na mobilné telefóny, ktoré však stále nedokážu nahradiť malý kompaktný prístroj, čo bude vždy poruke a zároveň bude dostatočne odolný pri nejakom tom náraze či páde (v prípade série Olympus Tough dokonca aj páde do vody).

Skúsenejší používateľ zas bude hľadať fotoaparát s novými funkciami a vyššími možnosťami. Tu sú ideálne prístroje, ktorých funkčnosť je možné rozširovať dokúpením príslušenstva. Zaujímavé sú aj pokročilé kompakty s väčším optickým rozsahom (ultrazoom) alebo kompaktné systémy s vymeniteľným objektívom, ako je napríklad legendárny rad PEN spoločnosti Olympus. No a keďže ceny neustále klesajú, ľudia čo to s fotografovaním myslia naozaj vážne budú najskôr hľadať dobrú digitálnu zrkadlovku.

Všetci títo však budú pri základnom výbere vhodného modelu postupovať rovnako. V prvom rade si treba dopredu si spísať zoznam vecí, ktoré chcete s digitálnym fotoaparátom robiť a aké výsledky očakávate. Chcete tlačiť fotografie? V akom veľkom formáte? Potrebujete možnosti kreatívneho ovládania alebo vám vyhovuje taký fotoaparát, ktorý urobí všetky nastavenia automaticky? Potrebujete malý, ľahko prenosný fotoaparát do vrecka, alebo chcete pracovať so svojimi objektívmi pre kinofilmový fotoaparát? Až po zodpovedaní týchto otázok budete schopní vybrať si ten pravý digitálny fotoaparát.

2. Zabudnite na megapixely!

To, že ich má niektorý fotoaparát viac a iný menej nehovorí vôbec nič o kvalite výstupu, pretože tá závisí od úplne iných vecí. Dôležitá je najmä použitá optika, ktorá často určuje základné vlastnosti fotoaparátu. Veľké fotoaparáty s veľkou optikou majú trochu navrch pred malými optikami fotoaparátov do vrecka, čo však nemusí znamenať, že robia automaticky aj lepšie fotografie. Pri digitálnej fotografii veľa závisí aj od elektroniky (najmä snímacieho čipu) a softvéru vo fotoaparáte. Rôzne algoritmy spracovania a najmä korekcií digitálneho záznamu vám dajú rozdielne výsledky. Fotka pritom nemusí byť ani vždy farebne dokonale verná. Dôležité je zachytiť čo najvernejšie čo najviac detailov s dostatočnou ostrosťou bez zbytočného šumu.

Väčšina fotografií skončí ako súbor uložený kdesi na disku. Len asi 1% z digitálnych fotografií skončí naozaj aj na papieri ako klasická fotografia, kde je vhodné hovoriť o väčšom počte pixelov (bodov). Dokonca aj keď idete tlačiť fotografie vo formáte A4 (cca 30×20 cm) postačí vám fotka s rozlíšením okolo 2-3 MPx, pričom aj tie lacnejšie prístroje vám dnes ponúkajú až päťnásobne viac.

Len pre zaujímavosť, čo myslíte, koľko megapixelov má váš monitor? Dá sa to ľahko prerátať z rozlíšenia keď si vynásobíte počet bodov v horizontálnom a vertikálnom smere:

 


 

Rozlíšenie Počet obrazových bodov Počet MegaPixelov

800×600 – e-mail 480 000 0,48

1280×800 – notebook 1 024 000 1,02

1920×1080 – Full HD 2 073 600 2,07

 


 

Najmodernejší Full HD televízor s rozlíšením 1920×1080 bodov má teda „iba“ 2,07 MPx. Stále je to menej ako dnes ponúka aj ten najlacnejší fotoaparát a preto určite nemá význam šialená honba za megapixelmi. Kúpte si taký fotoaparát, ktorý počtom obrazových bodov postačuje pre rozmer zväčšenín alebo zobrazenie na obrazovke, ktoré budete využívať. Viac ako 10 MPx je potrebných pre fotky vo formáte A3 (2× A4).

3. Nepodceňujte objektív!

Objektív fotoaparátu je samozrejme veľmi dôležitým faktorom pri rozhodovaní. Spoločnosť Olympus už pri svojich prvých digitálnych fotoaparátoch využívala objektívy navrhnuté pre vyššie nároky kladené na digitálnu fotografiu. Lacné objektívy používané u niektorých iných výrobcoch trpia nedostatočným rozlíšením, ostrosťou a nevierohodným podaním farieb. Je dôležité, aby fotoaparát, ktorý si vyberiete, mal objektív s čistým, ostrým a prirodzene farebným obrazom.

Dôležitým parametrom je svetlosť objektívu a optický rozsah transfokátoru, ktorý určuje ZOOM. Ten sa prepočítava na 35 mm kinofilm, čiže ak hovoríme o trojnásobnom ZOOMe, mal by mať fotoaparát rozsah od 35 mm do 105 mm (3×35), hoci jeho skutočná ohnisková vzdialenosť je napr. 5,6 až 17 mm. Ak je však uvádzaný rozsah v rozmedzí napríklad od 14 mm, ide o širokouhlú optiku s koeficientom 0,4 a výrazne väčším záberom v objektíve. Znamená to, že s takým objektívom dostanete aj na krátku vzdialenosť väčší záber do obrazu ako pri 35 mm objektíve z trochu väčšej vzdialenosti. V stiesnených priestoroch, ale aj na horách alebo pri fotografovaní budov preto iste oceníte širokouhlú optiku.

Veľké optické priblíženie nemá príliš význam v interiéri (tu stačí aj 3×). Ak však radi chodíte na športové podujatia alebo do prírody, môžete s ním urobiť nejeden zaujímavý záber. Jeho použitie je rovnaké ako keď používate ďalekohľad.

Profesionálny fotograf napríklad pre portréty použije objektív s pevným ohniskom. Majú obvykle lepšiu kresbu a svetlosť, no a pár krokov dopredu a dozadu dokáže nahradiť aj to „zoomovanie“. Ak chcete fotografovať šperky, kvetinky alebo hmyz, odporúčame vám špeciálne MACRO objektívy pre fotografovanie z veľmi krátkej vzdialenosti (rádovo pár centimetrov). Každá situácia si vyžaduje inú optiku. Z uvedeného je zrejmé, že ak to s fotografovaním myslíte naozaj vážne, mali by ste si dokúpiť rôzne objektívy, pričom je dobré mať vždy pri sebe tak 2 až 3 typy.

4. Je displej (hľadáčik) naozaj dôležitý?

Liquid Crystal Display (LCD) panel je základnou výbavou fotoaparátov. Pomáha pri kompozícii záberu a kontrole nasnímaného obrázku (alebo videosekvencie) a zároveň nám umožňuje prechádzať menu fotoaparátu, ktoré slúži na ovládanie jeho funkcií. Nepodceňujte preto veľkosť LCD panelu, jeho fyzické rozlíšenie a samozrejme aj jeho kresbu alebo jas, ktorý je dôležitý pri použití na ostrom slnečnom svetle. Ak je LCD polohovateľné, ako napríklad v prípade Olympus PEN E-PL3, umožní vám to vytvárať jednoduchšie zábery z netradičných uhlov ako napr. portréty detí v ich prirodzenej výške, makro zábery, či fotografie z davu.

5. Aký digitálny fotoaparát je pre mňa ten pravý?

V zásade máte niekoľko základných možností: high-endový model, kreatívny model, úvodný „základný“ model, štýlový model, vysoko odolný outdoorový model alebo pravú digitálnu zrkadlovku (SLR). Základné, štýlové a outdoorové modely sú obvykle malé vreckové prístroje, ktoré vám dajú možnosť použiť ich kedykoľvek a kdekoľvek. Kreatívny alebo high-endový model býva o niečo väčší a má viac funkcií. Stále je však ľahko prenosný a môžete ho mať u seba na každom výlete alebo dovolenke. Ponúka však pokročilejšie funkcie, takže máte väčšiu kontrolu nad snímkami a viac možností „kreatívneho“ využitia. Pravé digitálne zrkadlovky sú väčšie a ťažšie, no to závisí na konkrétnom modeli. Dnes sa dajú nájsť prístroje rozmerovo aj ako bežné kompaktné zoom fotoaparáty. Nezávisle na veľkosti však všetky pravé zrkadlovky ponúkajú maximálnu kontrolu nad procesom fotografovania. V prípade že radi cestujete preto odporúčame skôr ako zrkadlovku kúpiť menšie prístroje a najlepšie s kovovým telom. Na škodu nie sú ani odolnejšie šasi so zvýšenou odolnosťou voči prachu a vode. Na momentky z ciest je to ideálne.

6. A ako je to s videom?

Digitálna kamera stále len zriedkavo dokáže nahradiť čiastočne fotoaparát, no väčšina fotoaparátov vie nahradiť veľmi dobre videokameru. Samozrejme túto funkciu nehľadajte u pravej digitálnej zrkadlovky, pretože je to technicky náročnejšie riešenie a preto funkcie záznamu videa má len zopár prístrojov, ale u bežných digitálov je dnes bežná možnosť nahrávať video aj v HD rozlíšení. Stále veľkým nedostatkom takýchto záznamov je oproti videokamere výrazne horší záznam zvuku. Tento nedostatok sa v pokročilejších prístrojoch, ako je napr. Olympus PEN, dá riešiť pomerne jednoducho dokúpením prídavného stereo mikrofónu, čím sa takýto kompakt svojimi možnosťami vyrovnáva bežným videokamerám.

7. Existujú ešte iné faktory, ktoré by sme mali zvážiť?

Uviedli sme len základné faktory, ktoré treba brať do úvahy pri rozhodovaní. Samozrejme je ich stále viac a viac, čo súvisí aj s tým, ako sa nové technológie vyvíjajú. Každý fotoaparát je niečím špecifický a konečný výber je vždy len na vás. Fotoaparát si nemôžete vyberať iba na základe testu alebo technickej špecifikácie. Tie vám môžu pomôcť vo výbere, no pred konečným rozhodnutím si je dobré ho vyskúšať. Dôležité je aby sa vám dobre držal a aby vám vyhovovala obsluha – ako sa hovorí „musí vám sadnúť do ruky“!

 


 

Produktové tipy Olympus

Olympus PEN Mini E-PM1

Život je príliš krátky na ošklivé fotoaparáty. Alebo komplikované menu. Alebo nepodarené zábery. Preto je dobré vedieť, že existuje vo všetkých smeroch dokonalý Olympus PEN Mini. Jeden z najmenších a najľahších fotoaparátov na svete s výmennými objektívmi, ktorý dokáže spraviť prvotriedne snímky a nádherné videá v plnom FULL HD rozlíšení. Jednoduchšie to už proste nejde. Posunuli sme štýl a funkcionalitu na úplne novú úroveň a vyrobili sme najmenší a najľahší PEN, aký kedy uzrel svetlo sveta, nový PEN Mini. Okrem jednoduchého ovládania a kompaktných rozmerov je nový PEN Mini plný inteligentných funkcií a režimov, ktoré robia z fotografovania zábavu s prvotriednym výsledkom. Vstavané menu Live Guide vám umožní nastaviť rôzne expoziční fotografické funkcie, bez toho aby ste k tomu potrebovali fotografické znalosti. Spolu so šiestimi umeleckými filtrami môžete popustiť uzdu fantázii a kreatívne sa prejaviť novým netradičným pohľadom na svet. Vďaka novému senzoru s 12.3 miliónmi pixelov a novému obrazovému procesoru sa môžete tešiť na špičkovú kvalitu snímok zhodnú s výsledkom z digitálnych zrkadloviek. A to nie je všetko: nový PEN Mini je veľmi elegantný a štýlový módny doplnok, ktorý si dokážete ešte viac prikrášliť pomocou výmenných dekoračných prstencov na objektív. V skratke je PEN Mini ľahký kompaktný fotoaparát s jedinečným dizajnom a funkciami rozmernej a ťažkej digitálnej zrkadlovky.

 

 

Olympus Tough TG-310

Nech si už vymyslíte čokoľvek, fotoaparát OLYMPUS TOUGH 310 to nafotí a nafilmuje. Je plný tých najodolnejších technológií. Dokonca aj pod vodou chráni batériu, kartu a porty dvojitý posuvný mechanizmus uzáveru. Objektív je chránený špeciálnou bariérou z tvrdeného skla. TG-310 je vodotesný do 3 metru pod hladinou, mrazuvzdorný do -10°C a nárazuvzdorný pre pády z výšky až 1.5 metru, takže sa nemusíte báť, keď sa fotoaparát dostane do rúk malých detí, ktorým čas od času môže vypadnúť z ruky, alebo sa rozhodnúť si vo vziať do vane, či bazénu. Rovnako ako TG-610, aj TG-310 je kreatívny prístroj pre fotografovanie a filmovanie, a o svoje záznamy sa ešte ľahšie podelíte s rodinou a priateľmi. Okrem ôsmych Magických filtrov pre fotografie a videá vo vysokom rozlíšení, ponúka fotoaparát aj funkciu snímania 3D fotografií. Vďaka kompatibilite s Eye-Fi kartami, môžete automaticky zdieľať svoje snímky bezdrôtovo s vašimi obľúbenými webovými stránkami alebo PC. Vďaka technológii HDMI je jednoduché sa o ne podeliť vo vysokom rozlíšení na televízoroch HDTV. Pre dokonalé zábery s veľkým priblížením sa môže TG-310 pochváliť 3,6-násobným širokouhlým optickým zoomom (28-102mm). Samozrejme, že je tento model rovnako nabitý funkciami, ktoré robia všetky fotoaparáty Olympus ešte ľahšie použiteľnými ako napríklad Duálna stabilizácia obrazu pre redukciu rozmazania snímky alebo funkcie Rozpoznávania tváre, Inteligentný Auto režim (i-Auto) či AF Tracking.

 

 

Olympus Smart VG-130

Pre všetkých, čo chcú kvalitné fotografie a video bez zložitých nastavovaní a za dostupnú cenu. Pre ľahké fotografovanie skvelých snímok ponúka fotoaparát Smart VG-130 VG rad automatických pomôcok ako tracking AF, inteligentný automatický režim (i-Auto), Shadow Adjustment Technology a pokročilú detekciu tvárí. S digitálnou stabilizáciou obrazu, päťnásobným širokouhlým optickým zoomom a 14 megapixelovým snímačom sa model VG-130 stáva viacúčelovým. Disponuje kvalitnou optikou Olympus a množstvom ďalších kreatívnych funkcií, ako je sedem magických filtrov, ktoré ešte viac podporia vašu tvorivosť. S veľkým a jasným farebným displejom LCD a veľmi štíhlym dizajnom je potešením z tohto modelu zdieľať snímky priamo na mieste s rodinou alebo priateľmi.