Image

On-line disk Live SkyDrive

O softwarovom kráľovi Microsoft je známe, že okrem vývoja operačných systémov Windows ponúka aj celé spektrum rôznorodých on-line služieb, či už platených, alebo free.


Jednou takouto zaujímavou a zároveň aj bezplatnou službou plne lokalizovanou do slovenčiny je Windows Live SkyDrive, čo predstavuje vlastne akési on-line dátové úložisko. Súčasná kapacita tohto „internetového pevného disku“ je 5 GB, avšak najnovšia chystaná aktualizácia so sebou prinesie až 5-krát viac (25 GB). Na vytvorenie si vlastného účtu v tejto službe nie sú potrebné žiadne výnimočné schopnosti.
 
Image
 
Obligátna registrácia zaberie len pár sekúnd a zahŕňa vyplnenie informácií o účte (Windows Live ID+ heslo), ako aj základných údajov o sebe. Prostredníctvom ID a hesla tak získate prístup k svojim uloženým súborom prakticky odkiaľkoľvek, kde je možnosť pripojenia na internet. Po úspešnej registrácií vás privíta primárne okno, ktoré obsahuje veľké a prehľadne usporiadané ikony umožňujúce jednoduché zaraďovanie dát do skupín podľa typu (Dokumenty, Fotografie, Obľúbené položky a Videá).
 
Image
 
V pravej hornej časti sa nachádza indikátor, ktorý zobrazuje aktuálne zaplnenie resp. veľkosť voľného miesta na on-line disku. Takisto je tu prítomná aj funkcia editácie profilu, kde je možné podrobnejšie rozpísať informácie o vašom živote, osobe poprípade aj zamestnaní.
 
Image
 
Svoje uložené údaje môžete dokonca aj efektívne zdieľať s inými používateľmi. Prístup k takýmto dokumentom bude mať buď každá registrovaná osoba, alebo len vami zvolená. Celý manažment uložených informácií je veľmi jednoduchý a zároveň je na veľmi vysokej úrovni. Dokumenty môžete premenovávať, odstraňovať, nastavovať práva k jednotlivým súborom, tvoriť albumy, pridávať popisy a mnoho ďalšieho. Celé rozhranie sa pre čo najväčšiu pohodlnosť ovláda jednoduchým rozklikávaním.
 
Image
 
Pre tých, ktorým by sa základný vzhľad, alebo usporiadanie užívateľského prostredia moc nepozdávalo je tu prítomná aj špeciálna konfiguračná „featura“. Pomocou nej budete môcť meniť napr. motív pozadia, farby, šablóny, alebo rozvrhnutie bočných líšt. Ďalej môžete rozhodovať, ktoré funkcie sa zobrazia, a ktoré naopak skryjú. S najbližšou aktualizáciou služby Windows Live SkyDrive sa môžeme tešiť na vyše 20 nových funkcií,  medzi ktorými nájdeme napr., automatickú prezentáciu fotografií, zdieľanie súborov aj so zatiaľ nezaregistrovanými ľuďmi a import obrázkov priamo z Windows Live fotogalérie.

Image
{moscomment}