Orange prináša najrýchlejší internet dostupný aj v roamingu

Bratislava, 23. august 2006 – Spoločnosť Orange Slovensko uvádza do komerčnej prevádzky prevratnú technológiu pre širokopásmové mobilné dátové prenosy v mobilnej sieti 3G s názvom HSDPA (High Speed Data Packet Access). Tá výrazným spôsobom posúva možnosti mobilných sietí tretej generácie UMTS. Vďaka tejto technológií sprístupní svojim zákazníkom prvý skutočne mobilný širokopásmový internet na Slovensku s názvom Orange internet expres. Nová dátová HSDPA sieť Orangeu podporuje okamžite dátové prenosové rýchlosti do 3,6 Mbit/s a od 24. augusta 2006 je dostupná pre viac ako 43 % obyvateľov Slovenska. Orange ponúka bezkonkurenčne najlepšie pokrytie signálom HSDPA, ktorý pokrýva všetky slovenské mestá nad 20 tisíc obyvateľov. Okrem toho budú môcť zákazníci Orangeu okamžite využívať širokopásmový internet aj u vybraných roamingových partnerov.

Orange sprístupňuje skutočne mobilný širokopásmový prístup k internetu s najlepším pokrytím, ktoré je zhodné s pokrytím siete 3G. Skutočná mobilita znamená, že k internetu budú mať zákazníci prístup prakticky na celom území SR ako aj v roamingu, a to vždy pri najvyššej dostupnej prenosovej rýchlosti. Mobilné HSDPA zariadenia dostupné v súčasnosti na trhu podporujú maximálne teoretické prenosové rýchlosti 1,8 Mbit/s, mobilná HSDPA sieť Orangeu je však už teraz pripravená podporovať rýchlosti do 3,6 Mbit/s, keď sa na trhu objavia príslušné mobilné zariadenia.

„Orange Slovensko je jeden z prvých operátorov na svete, ktorý celú svoju 3G sieť vybavil nadstavbou HSDPA. Sme na toto prvenstvo právom hrdí, pretože nás zaraďuje do skupiny elitných operátorov, ktorí využívajú medzinárodne uznané štandardy a najmä v budúcnosti budú ťažiť z bohatej ponuky koncových zariadení a možností dátového roamingu. V dosahu signálu HSDPA bude mať náš zákazník podobný zážitok z mobilného širokopásmového internetu ako z pevného pripojenia porovnateľnej deklarovanej rýchlosti,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko Pavol Lančarič.

Technológiu HSDPA ako medzinárodný štandard uznáva nielen väčšina zahraničných operátorov, ale aj výrobcov koncových zariadení a preto ju budú môcť zákazníci Orangeu využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí u roamingových partnerov, ktorí sprístupnili alebo sprístupnia technológiu HSDPA. Od 24. augusta bude dátový HSDPA roaming pre zákazníkov Orangeu prístupný v Českej republike v sieťach T-Mobile a Teléfonica O2, v Rakúsku v sieti A1 Mobilkom Austria a v Holandsku v sieti T-Mobile. Okruh roamingových partnerov pre HSDPA dátový roaming sa bude ďalej rozširovať už v blízkej budúcnosti.

Na rozdiel od konkurenčných technológií je výhodou technológie HSDPA spätná kompatibilita zariadení s podporou HSDPA s nižšími verziami mobilného pripojenia k internetu. Vďaka tomu Orange garantuje svojim zákazníkom prístup do dátových sietí prakticky na celom území Slovenska v dosahu signálu 3G resp. GPRS/EDGE s tým istým zariadením. Na rozdiel od konkurenčných technológií pripojenie na internet nespadne, ak sa zákazník dostane mimo pokrytia signálom HSDPA, ale je naďalej dostupné pri najvyššej dostupnej prenosovej rýchlosti.

HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) je medzinárodný štandard pre vysokorýchlostnú dátovú komunikáciu v sieťach UMTS. Zvyšuje rýchlosť mobilných dátových prenosov v sieti 3G, znižuje odozvu siete a predstavuje tak prvý skutočne mobilný a medzinárodne rozšírený mobilný broadband. Výhodou je tiež široká ponuka mobilných koncových zariadení – na trhu sú dostupné PCMCIA dátové karty pre notebooky (napríklad Option Globetrotter), USB modemy, Wi-Fi routery, prípadne notebooky so zabudovaným HSDPA modemom. V budúcnosti umožní zvýšiť maximálne technické prenosové rýchlosti až na 14,4 Mbit/s.


O skupine Orange

Orange je kľúčová značka France Telecom Group, jedného z popredných svetových telekomunikačných operátorov so 147 miliónmi zákazníkov na piatich kontinentoch.

V rámci stratégie zameranej na integráciu operátorov France Telecom Group (program NExT) sa v júni 2006 Orange stala jednotnou značkou pre mobilné, broadbandové and multi-play ponuky vo Francúzsku, Veľkej Británii a Holandsku, čo posilnilo pozíciu Orangeu ako druhého najväčšieho poskytovateľa mobilných a internetových služieb v Európe. Okrem toho vznikla nova spoločná značka pre firemné komunikačné riešenia a služby nazvaná Orange Business Services. Orange Business Services sú zastúpené v 166 krajinách a teritóriách.

France Telecom Group má 23 mobilných a 9 internetových prevádzok na celom svete. K 31. marcu 2006 mala skupina 96,5 milióna zákazníkov mobilných a 11,9 milióna zákazníkov internetových služieb.

Orange, ako aj iné názvy produktov alebo služieb uvedené v tomto materiáli sú registrované ochranné známky spoločnosti Orange Personal Communications Services Limited. Ďalšie informácie o skupine Orange sa nachádzajú na stránke www.orange.com.

O spoločnosti Orange Slovensko

Orange Slovensko je najväčším telekomunikačným operátorom na Slovensku. Svojím signálom pokrýva 99,3 % populácie a 86,8 % územia SR. Spoločnosť Orange Slovensko hospodárila k 31.12.2005 s obratom 21,444 mld. Sk s medziročným nárastom 11,6 %. K 31.12.2005 mal Orange Slovensko 2 518 630 aktívnych zákazníkov. Orange je vedúcim poskytovateľom mobilných telekomunikačných služieb aj pre firemný segment. Mobilné telekomunikačné služby spoločnosti Orange Slovensko využíva 69 % slovenských firiem. Približne 63 % firiem deklaruje, že ich hlavným poskytovateľom telekomunikačných služieb je spoločnosť Orange Slovensko. (zdroj: T/Audit, TNS Aisa, august 2005). Orange Slovensko bol prvým poskytovateľom komunikačných služieb založených na technológii GPRS na Slovensku a poskytuje služby rýchlej mobilnej dátovej komunikácie prostredníctvom technológie EDGE s najlepším pokrytím, ktoré v súčasnosti dosahuje viac ako 79,2 % populácie Slovenska. Zároveň prevádzkuje mobilnú sieť tretej generácie v štandarde UMTS s najlepším pokrytím – 43,2 % populácie. Orange Slovensko je jediným poskytovateľom lokalizačných služieb založených na technológii GSM na Slovensku. Kvalita služieb spoločnosti Orange Slovensko spĺňa kritériá certifikátu ISO 9001:2000 podľa medzinárodného štandardu kvality. Nezávislí audítori potvrdili, že Orange Slovensko má vybudovaný systém riadenia, ktorý zákazníkom zaručuje kvalitné, stabilné a konzistentné poskytovanie služieb. Spoločnosť Orange Slovensko je držiteľom certifikátu environmentálneho manažérstva podľa normy ISO 14001:2004. 100 % akcií spoločnosti Orange Slovensko vlastní spoločnosť Orange S.A., ktorej majiteľom je spoločnosť France Telecom. Orange Slovensko má v súčasnosti viac ako 270 roamingových partnerov v vyše 146 krajinách sveta. V roku 2003 získal Orange Slovensko ako prvá spoločnosť zo sektora služieb na Slovensku prestížne ocenenie Firma roka 2003 od renomovaného ekonomického týždenníka Trend. Informácie o spoločnosti Orange Slovensko sa nachádzajú na stránke www.orange.sk.

{moscomment}