Ostrý MSI X340

Nie všetko, čo je extrémne tenké, je MacBook Air. Presvedčí vás o tom MSI X340, aby vás na konci prekvapil svojou cenou.


Firma MSI sa so svojimi notebookmi až doteraz primárne zameriavala na multimediálnu domácnosť a bežného užívateľa. Na stránkach nášho magazínu ste sa mohli stretnúť s množstvom modelov, pri ktorých bolo jasné zameranie na hry a multimédiá. Vďaka vynikajúcemu pomeru ceny k výkonu sa jej produkty stali extrémne obľúbenými pri užívateľoch orientovaných primárne na cenu produktu. V poslednej dobe sa však začínajú rôzne kategórie notebookov prelínať a práve tu vycítila firma MSI možnosť prerazenia na trh s notebookom, ktorý vypĺňa medzeru medzi mini a klasickými notebookmi.
 
Image
 
MSI X340 by sme pri prvom stretnutí mohli pokojne považovať za podarenú kópiu MacBook AIR. Namiesto kovu tu síce máme plast, avšak ten je pomerne pevný, spoje perfektne lícujú a celkovo vyzerá konštrukcia veľmi pevne a štýlovo. Ani po chytení za roh sme nezaznamenali nežiaduce prehýbanie a notebook nevydával ani žiadne nepríjemné zvuky. Čo si ceníme, je strieborné lemovanie okolo portov, výrazne zvyšujúce pocit luxusu. Dizajnéri proste odviedli kus dobrej roboty a v tomto smere nemáme prakticky žiadne výhrady. Výrobcu chválime aj kvôli nepoužitiu farebného značenia pri zvukovom vstupe a výstupe. Ružová a zelená farba by to bola ako päsť na oko a mohla by naštrbiť celistvosť dizajnu.
 
Image
 
Použitá klávesnica sa radí k bežnému priemeru  – píše sa na nej pomerne pohodlne, klávesy sú dostatočne veľké, avšak vadila nám jej mierne vyššia hlučnosť, úzke smerové klávesy a hlavne nepríjemné prehýbanie sa. Celkovo je však notebook tichý a to aj napriek tomu, že jeho hrúbka sa pohybuje v rozmedzí 6 mm až 2 cm. Spôsobené to je hlavne hardvérom, z ktorého notebook ťaží vo viacerých frontoch a nemusíte sa obávať ani nepríjemného prehrievania sa. Na chladenie síce veľa priestoru nezostalo, ale vďaka nízkemu TDP procesora a čipsetu dokáže aj malý ventilátor pracovať pri relatívne nízkej hlučnosti. 
 
Nová platforma Montevina Plus totiž prináša čerstvú várku procesorov, ktoré sú určené na vyplnenie vzniknutej medzery, nachádzajúcej sa medzi mini a ultraprenosnými notebookmi. Intel ATOM nie je zlý, avšak jeho výkon nemusí vyhovovať každému. V ponuke firmy Intel však nebolo pomerne dlhú dobu nič, čo by za prijateľnú cenu dokázalo vyplniť rozdiel medzi Intel ATOM a rodinou Core 2 Duo. Nové modely Celeron M ULV a Core 2 Solo CULV sú síce len jednojadrové, avšak ich výkon je vďaka pokročilejšej architektúre, väčšej L2 cache pamäti a vyššiemu FSB výrazne vyšší. Sú niekde na polceste medzi Intel ATOM a klasickou rodinou Core 2 Duo, čo znamená dostatok výkonu aj pre náročnejší operačný systém Windows Vista.
 
Nezľaknite sa tak pomerne nízkej pracovnej frekvencie použitého modelu Intel Celeron M ULV 723. Jeho 1,2 GHz môže pôsobiť dojmom výkonu nižšieho, aký ponúka klasický Intel ATOM na 1,6 GHz, avšak vďaka už spomínanej rozdielnej architektúre je to práve naopak. Vďaka tomu sa tu stretávame s operačným systémom Windows Vista Home Premium, ktorý beží pomerne svižne a problémom nebola ani aktívnejšia práca, ktorá v našom prípade predstavuje súčasne otvorených niekoľko textových dokumentov, tabuliek, internetový prehliadač s množstvom záložiek a niekoľko IM programov. Príjemný komfort pri práci podtrhuje aj 13,4“ LCD displej s LED podsvietením a HD ready rozlíšením 1366×768 bodov. Formát obrazu 16:9 tak začal pomerne rýchlo nahrádzať predchádzajúci 16:10, pri ktorom sme nepredpokladali tak krátku životnosť.
 
Image
 
Zvyšná hardvérová výbava je typická pre klasické notebooky – 2 GB operačnej pamäte DDR2 pracujúcej na frekvencii 800 MHz, rýchly pevný disk s kapacitou 320 GB a samozrejme integrovaná grafická karta Intel GMA X4500MHD. Kvôli extrémne malým rozmerom tu síce nenájdeme optickú mechaniku, avšak v dnešnej dobe sa jej používanie výrazne znižuje a v prípade nutnosti tu je možnosť siahnuť po jej externej verzii. Celkovo sú tu dostupné len dva USB porty, s ďalších rozširujúcich konektorov je to klasický zvukový vstup / výstup, slot na pamäťové karty a obrazové výstupy D-SUB a HDMI. Práve posledne spomínaný digitálny obrazový výstup umožňuje pripojiť notebook s najnovšími LCD a PDP televízormi, čím z neho robí multimediálne centrum pre SD obsah.
 
Image
 
Video vo vysokom rozlíšení je nad sily hardvérovej výbavy tohto notebooku a hladké to nie je ani s obľúbenými HD ripmi – H.264 + DXVA + Intel X4500MHD je stále začarovaný kruh a aj keď sme dokázali prehrať video v rozlíšení 720p, tak o 100%-nej plynulosti nemohla byť ani reč. Integrovaná grafická karta samozrejme nepoteší náročných hráčov počítačových hier, avšak ak sa uspokojíte s nenáročnými titulmi, tak si užijete aj nejakú tú 3D zábavu. Skúšali sme niekoľko nenáročných hier (dokonca aj závodné perly nachádzajúce sa pri známych cereáliách) a prekvapivo sme nenarazili na vážnejší problém s kompatibilitou. Jediným problémom bol už spomínaný nízky výkon a tak neočakávajte, že si na cestách zahráte napríklad obľúbený GRID.
 
MSI X340 nás tak skutočne milo prekvapil. Od konkurencie si berie len to najlepšie, pričom to balí do atraktívnej ceny. Kompaktné rozmery dnes proste letia a vďaka pokrokovým technológiám môžete mať notebook ostrý a tenký ako žiletka. Vďaka nízkej hmotnosti nepresahujúcej 1,3 kg vám môže robiť spoločnosť aj na dlhých cestách, pričom veľká 13,4“ LED obrazovka s rozlíšením 1366×768 a pomerom strán 16:9 prináša vynikajúci komfort pre prácu a aj zábavu. Dostupná je navyše aj mierne lacnejšia verzia, ktorá je založená na platforme Intel Menlow s najnovšou rodinou procesorov ATOM. Nie je všetko je však bezchybné a aj v prípade notebooku MSI X340 narazíme na pár vlastností a niektoré konštrukčné obmedzenia, ktoré by sme radšej oželeli. Okrem už spomínanej klávesnice je to  prítomná batéria s kapacitou 2200 mAh. Pri takto rozmerovo kompaktnom notebooku by sme síce očakávali vyššiu kapacitu, avšak všetko je prispôsobené extrémne tenkému dizajnu a batérii sa proste viac miesta nedostalo. Pri bežnej práci so zapnutým Wi-Fi sme sa dostali len mierne nad hranicu dvoch hodín, pri aktivácii špeciálneho ECO úsporného režimu a úplnom vypnutí bezdrôtového adaptéru to bolo mierne cez 4 hodiny.
 
Image
 
Mierne sa nám tak zamotáva lúštenie hádanky, kam ten notebook vlastne zaradiť. Máme tu extrémne kompaktné rozmery s pomerne veľkým displejom a klávesnicou, hmotnosť je nízka a je tu aj ULV procesor. Na druhej strane je len priemerná výdrž pri práci na batériu, ktorá znižuje celkový faktor mobility. MSI X340 tak predstavuje zaujímavý notebook, pred kúpou ktorého si však dobre zvážte jeho pre a proti. Ak vám nebude vadiť priemerná klávesnica a na ultraprenosný notebook slabšia výdrž práce na batériu, budete určite spokojní tak ako aj my.
 
Zapožičal: MSI, www.msi.eu
Cena s DPH: 674 €
Záruka: 24 mesiacov
 
+ dizajn, rozmery, hmotnosť
– klávesnica, výdrž batérie
 
Procesor: Intel Celeron M ULV 723, 1,2 GHz, 1 MB L2 cache, 800 MHz FSB * Čipset: Intel GS45 * Grafický adaptér: Intel GMA X4500MHD * Displej: 13,4” 1366×768, LED * Pamäť: 1× 2 GB DDR2, 800 MHz * Pevný disk: 320 GB HDD * LAN, Wi-Fi, Bluetooth, 2× USB 2.0, D-SUB, HDMI, CardReader 4in1, WebCam * Rozmery: 33,0×22,4×0,6-1,98 cm * Hmotnosť: 1,3 kg* Operačný systém: Windows Vista Home Premium
{moscomment}