Otestovali sme USB flasky ADATA UV150

Práca s dátami je na dennom poriadku asi každého z nás. Pre tých, ktorý nedôverujú virtuálnym úložiskám typu cloud a nechcú so sebou vláčiť prenosné pevné disky, prináša spoločnosť ADATA sériu USB kľúčov, ktoré sa pýšia veľmi dobrým pomerom medzi výkonom a cenou pri rozumnej kapacite 32 GB. V našej redakcii sme mali možnosť otestovať flashky spoločnosti ADATA, ktoré prichádzajú v dvoch rozdielnych vyhotoveniach.


Prvé dojmy

Disk ADATA DashDrive UV150 má tvar klasického USB prívesku a prezentuje klasický spôsob s vrchnákom, ktorý sa dá veľmi šikovne pripnúť dozadu, keď sa USB práve používa. Má to len menší problém, že sa presne tu nachádza aj oko pre šnúrku alebo koliesko na kľúče. Ak máte trochu objemnejšiu šnúrku, bude vám prekážať pri odkladaní krytky, no pri tenkej šnúrke a bežnom kovovom koliesku kľúčenky je to v pohode. Skrátka nesmiete použiť nič hrubšie ako cca 1,5 mm v priemere, pretože inak vám to bude prekážať pri odkladaní krytky.

Až na tento menší problém je UV150 skonštruovaný pevne. Disk má plastové dvojfarebné puzdro a vyrába sa v dvoch variantoch – čierny s červenou doplnkovou farbou a červený s doplnkovou sivou – oba sú vo veľmi peknom lesklom vyhotovení. My sme mali k dispozícii čierny a priznám sa, že som mal menšie obavy z lesklého povrchu, resp. jeho poškodenia pri bežnom nosení spolu s kľúčmi, ale akoby zázrakom sa po cca 2 týždňoch dennodenného nosenia spolu so zväzkom asi 10 kľúčov neobjavil ani jeden jediný viditeľný škrabanček. Pribudlo len zopár odtlačkov prstov a tie stačilo otrieť handričkou a vyzeral opäť ako nový. Zjavne sú na jeho výrobu použité nejaké ušľachtilejšie a odolnejšie materiály, než bežné plasty, ale táto informácia sa nikde nešpecifikuje.

Po pripojení k PC nás trochu prekvapilo, že ani na jednom disku neblikajú signalizačné LEDky. Nie je to bežné, ale popravde – nerozčuľujú vás v noci blikajúce ledky? Pokiaľ nevyužívate nejaké špecifické systémy pre cacheovanie pri práci s dátami, tak LED signalizácia nemá žiadny význam. Pri odpájaní USB disku je aj tak vždy vhodnejšie odpojiť najprv zariadenie v systéme, čo pri zápise dát na kľúč nie je možné a preto nie je nutné vyčkávať na ukončenie blikania nejakej LED.

Test: Pomalý a rýchly

Disky sa vyrábajú v kapacitách 8, 16 a 32 GB. My sme na test mali k dispozícii tie najväčšie, teda 32 GB disky. Podľa informácií na obale je určený pre rozhranie USB3.0, ktorým disponujú iba novšie počítače. Garantovaná je však aj spätná kompatibilita so staršími USB 2.0, takže ho môžete použiť aj keď narazíte na starší počítač. V prvom prípade dosahuje rýchlosť čítania dát až 90 MB za sekundu, v prípade starších USB 2.0 je rýchlosť 25 MB/s. Naše testy preukázali aj to, že zápis je citeľne pomalší – 25 MB/s pri USB 3.0, resp. 15 MB/s pri USB 2.0, čo však je stále veľmi dobrý výsledok.

 

Verdikt

Kapacity 8, 16 a 32 dnes predstavujú kapacity, ktoré môžete získať za ešte rozumnú cenu. Ak potrebujete so sebou nosiť viac dát, je vhodnejšie investovať radšej do pevného disku, ako do drahšej flashky. To, v čom USB kľúče prevyšujú prenosné pevné disky, sú odolnosť a kompaktnejšie rozmery. V tomto smere ADATA rozhodne má čo ponúknuť. Rýchlosti sú slušné a vynikajúci je aj pomer ich kapacity voči cene.

Za zmienku ešte stojí softvér. Ten síce nedostanete priamo s diskom, ale môžete si ho zdarma stiahnuť zo stránok ADATA (vzadu na obale sa dokonca nachádza QR kód pre jednoduchšie zadávanie adresy). Softvér predstavuje zaujímavú pridanú hodnotu. Získať môžete aplikácie ako napríklad UFDtoGO, OStoGO alebo najnovšiu verziu bezpečnostného balíku Norton Internet Security 2013 (60-dňová skúšobná verzia). Skrátka dobrá kúpa.

Hodnotenie:

ADATA DashDrive UV150 = 85%
+ dizajn
+ cena
+ podpora USB 3.0 a 2.0
– nižšia rýchlosť zápisu
– krytka môže prekážať šnúrke

Zapožičal: www.adata-group.com