Ovládnite svoj pevný disk

HDD, pevný disk, harddisk alebo jednoducho disk. Časť počítača, ktorá je vo svojej podstate z hľadiska počítačového letopočtu veľmi stará.

A spolu s chladičmi a napaľovačkami je to jediný komponent počítača, ktorý stále funguje na mechanickom princípe. Preto je aj veľmi chúlostivý na správnu inštaláciu a údržbu. A navyše, sú na ňom umiestnené najcitlivejšie dáta, bez ktorých by sme počítač nemohli plnohodnotne využívať. Aký model si však vybrať? 

Ktorý pevný disk si vybrať?
Na ukážku toho, čo je v ponuke na našom trhu, sme pretestovali spolu jedenásť 3,5“ pevných diskov zo všetkých u nás dostupných výrobcov. Kapacitu sme vyberali v rozmedzí od 160 GB do 250 GB, čo je dnešné cenové optimum a práve v tejto kapacitnej kategórií je najnižšia cena za jeden GB pamäťového priestoru. Ako komunikačné rozhranie sme úmyselne preferovali S-ATA, nakoľko v sebe spája jednoduchosť s vysokou flexibilitou a prináša možnosti ďalšieho zvyšovania priepustnosti dátového toku medzi pevným diskom a matičnou doskou. V súčasnosti prevládajú disky so 7200 otáčkami – iba Western Digital pri modeloch Raptor ponúka 10 000 otáčok za minútu. WD Raptor je aj najrýchlejší z nášho testu – ani v jednom benchmarku nedal žiadnu šancu konkurencii. Najvýkonnejším riešením zo všetkých 7 200–otáčkových pevných diskov pre S-ATA je disk Deskstar (HDT722516DLA380) od Hitachi a s novším rozhraním S-ATA II si najlepšie počínal 160 GB DiamondMax10 (6V160E0) od Maxtoru, ktorému patrí aj prvenstvo v pomere cena/výkon. Hitachi Deskstar so starším rozhraním P-ATA  (Ultra ATA/133) držal dych so všetkými S-ATA diskami a výraznejšie strácal iba pri diskoch s najnovším rozhraním S-ATA II.

Pri všetkých diskoch bola počas celého testu snímaná ich teplota (zabudovaným čidlom) a jej maximálnu hodnotu uvádzame aj v tabuľke parametrov pevných diskov. Medzi tie najchladnejšie patril Maxtor DiamondMax10 s 200 GB kapacitou a naopak najhorúcejším po takmer hodinovom teste zostal Western Digital s teplotou 58 °C, čo je až o tri stupne vyššia hodnota ako je jeho povolené maximum, takže ak uvažujete o jeho kúpe, bez chladiča ho ani neosádzajte.

Ak požadujete obrovský výkon a priepustnosť, ideálnou voľbou pre vás je zapojenie dvojice diskov do RAID0. Práve v tomto zapojení je nárast výkonu  výrazný, pričom takéto zapojenie nevyžaduje dvojicu identických diskov. My sme vyskúšali aj dva úplne rozdielne disky s rozdielnou kapacitou, výrobcom a dokonca jeden disk bol určený na pomalší S-ATA a ten druhý na novšiu verziu S-ATA II. Radiču to nijako neprekážalo a vytvoril RAID aj z ponúknutých diskov. Zapojenie dvojice HDD do RAID0 okrem dobrých vlastností prináša aj jednu záludnosť, a tou je princíp zápisu dát na disky. Totiž pri tomto zapojení sa zapisujú dáta raz na jeden raz na druhý pevný disk, pričom sa bežne stáva, že časť súboru je na jednom disku a druhá na druhom. V takomto prípade pri páde jedného z dvojice diskov prídete o všetky dáta.