Image

PCMark Vantage: Hĺbková analýza systému

Ako zistiť či je systém dobre odladený a či je jeho výkon adekvátny? Pre Windows XP sa používal pomerne solídny nástroj PCMark05.


S príchodom ospevovanej a zároveň zatracovanej Visty však samotný systém merania výkonu plne nereflektuje vlastnosti a vlastne aj celý chod operačného systému, výsledky sú tak mierne skreslené a celková výpovedná hodnota je nižšia.
 
Image
 
Vo firme Futuremak našťastie nezaspali na vavrínoch a pustili sa do hĺbkovej analýzy nového operačného systému. Výsledok sa volá PCMark Vantage a je dostupný v štyroch verziách. Z nich sú pre koncového užívateľa zaujímavé všetky okrem Professional Edition, ktorá stojí nepríjemných 495 USD. Na opačnom cenovom konci stojí Basic Trial verzia, ktorú nájdete aj na našej DVD prílohe. Umožňuje však len jedno spustenie, má limitovaný počet benchmarkov, chýba možnosť exportu výsledkov do MS Office formátu a mnoho ďalšieho. Samotné meranie výkonu je založené na kompilácii skutočných aplikácií, ktoré presne reprezentujú využívanie systému v daných situáciách.

Image
 
V prípade Memories Suite sa napríklad jedná o testovanie pamätí pri manipulácii HD fotografií (úprava rozmerov, otáčanie) s pomocou CPU a GPU, úprava HD Videa, jeho následné konvertovanie a presun do prenosného zariadenia. Kompilácia Gaming Suite je založená nielen na samotnom teste výkonu GPU, ale je tu zohľadnený aj výkon pevného disku pri simulácii hry a rýchlosť dekompresie (načítavania levelu). Nechýbajú samozrejme testy na prehrávanie a spracovanie videa a zvuku, komunikáciu a produktivitu (spracovanie textu, Windows Mail, Defender atď.).

Image
 
Už zo zamerania testov je jasné, že PCMark Vantage k svojmu behu striktne vyžaduje operačný systém Windows Vista, procesor s SSE2 inštrukciami (odporúčaný je Intel Pentium 4 3,0 GHz alebo AMD ekvivalentný), 1 GB operačnej pamäti a grafickú kartu s podporou SM 2.0 a vlastnou pamäťou o kapacite 256 MB (integrované grafické karty predstavujú pre niektoré časti testov závažný problém kvôli alokovaniu operačnej pamäte). PCMark Vantage je zaujímavý a vlastne aj jediný komplexný nástroj na zmeranie výkonu vášho počítača pod operačným systémom Windows Vista. Niekoľko mesiacov ho už využívame pri testoch notebookov a čoskoro sa jeho výsledky objavia aj pri našich testoch základných dosiek a počítačových zostáv.
 
Image
{moscomment}