Image

PDA klávesnica Dell Think Outside

Článok sa venuje hardvérovým skladacím klávesniciam pre PDA a konkrétne Dell Bluetooth PDA Keyboard.


Písať v PDA smsky pomocou emulovanej klávesnice môže byť skutočným utrpením. Pri faktoroch akými je veľkosť alebo citlivosť displeja stojí za uváženie nákup skutočnej prenosnej klávesnice.
V repertoári veľkých výrobcov ako HP alebo Dell možno nájsť niekoľko kusov (možno ich dokonca spočítať na prstoch jednej ruky) rembrandovaných prenosných bluetooth klávesníc. Nám sa do rúk dostala práve jedna z nich, konkrétne s logom Dell na kryte a značkou Think Outside na zadnej strane.

Image

 
Na prvý pohľad je klávesnička veľmi spratná a ľahká. Do jej rozloženia bez manuálu by sa však pod hrozbou deštrukcie mali púšťať len tí šikovnejší. Obavy z prílišnej krehkosti sa rozplynú po prvom ohmate, kedy namiesto "pokoveného plastu" zacítite chlad pravého hliníka. Aj napriek tomu je však potrebné dávať pri skladaní pozor, pretože množstvo drobných mechanických častí, ktoré sa nachádzajú vo vnútri, je predsa len náchylnejších na agresívne zaobchádzanie.

Image

 
Väčšina skladacích klávesníc (ak nie všetky) po rozložení disponuje malým pogumovaným stojančekom, ktorý udrží PDA v strehu, bez toho aby ho bolo potrebné podkladať zošitmi. Počet klávesov, v našom prípade, výrobca stanovil na rekordných 51, čo je pri výnimočne malých rozmeroch priam zázrak. Ich veľkosť je primeraná a písanie nijak neobmedzuje.

Image

O to horšie je to s rozmiestnením. Sila zvyku pri písaní znakov s mäkčeňom či dĺžňom môže tvoriť  veľký problém pri prechode na len 4 rady klávesov a anglické qwerty rozloženie. V snahe zahrnúť všetky funkčné klávesy a klávesové skratky, sa výrobca rozhodol pridať dve rozširujúce tlačidlá "Fn.“

Image

 
Spárovanie s vreckovým asistentom je jednoduchou záležitosťou, ktorú zvládne asi každý. Vďaka dobrému reakčnému času je písanie plynulé a bezproblémové. Výdrž na baterky je udávaná na niekoľko dní pohotovostného režimu a približne 12 hodín neustáleho písania. Tieto parametre však nemožno unifikovať, nakoľko sú u každého modelu iné.

Image

 
Ak sa workoholizmu nechcete vzdať ani na cestách, Bluetooth skladacia klávesnica je ideálne riešenie. Napriek niekoľkým muchám, ktoré so sebou prináša, možno tvrdiť, že je výborným pomocníkom pre prípady "núdze." Pozor však na ergonomickú nevyváženosť, ktorá pri dlhšom písaní môže spôsobiť nepríjemne bolenie rúk.

Image

 
Zapožičal: Dell, www.dell.sk
Cena s DPH: cca 1900 Sk
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] veľkosť a skladací mechanizmus
[+] dobrá odozva
[+] výdrž
[] rozmiestnenie niektorých klávesov
[] bolesť rúk po dlhšom písaní
[] len anglické rozloženie
 
Hodnotenie: 7.5
{moscomment}