Blu-ray prehrávač Philips BDP9500

Ak potrebujete „upgradovať“ DVD prehrávač , jednoznačnou voľbou je Blu-ray. Lenže treba dať pozor, aby to bol prístroj poslednej generácie s podporou všetkých najnovších vymožeností ako napríklad BD Live. A keď vám okrem špičkového dizajnu ponúkne aj rýchlosť a podporu DivX/MKV,…

Testovaný prehrávač má skutočne excelentný moderný dizajn. Výrobca navzdory súčasnému trendu robiť všetko vo vysokoleštenej čiernej zvolil decentný tmavošedý kovový povrch s jemným vodorovným brúsením. Vďaka tomu na povrchu nie je tak vidno odtlačky prstov, ba ani bežný prach a prístroj pritom nestratil nič zo svojej elegancie. Jednoznačne to hodnotíme ako skvelý nápad dizajnérov hodný filozofie a značky Philips. V podobnom prevedení je aj diaľkové ovládanie, ktoré je v ruke možno jemne hranatejšie, ale ovládacie prvky sú rozložené intuitívne a prehrávač sa dá veľmi komfortne obsluhovať.

Prehrávač má bohatú technologickú výbavu. Je to jeden z tých najvybavenejších playerov na trhu, pre ktorý nie je problém používať ani internetové pripojenie s BD Live (plná podpora Blu-ray Profile 2.0), priamy update firmware zo siete alebo funkcie postavené na BonusView. Pre bonusové video máte k dispozícii internú 1 GB pamäť, čo zodpovedá dnešným štandardom. Čelný panel okrem troch dotykových tlačidiel pre základné ovládanie ponúka za miniatúrnou odsúvacou krytkou USB port.

Okrem fotiek, MP3 a DivX (s podporou externých CZ/SK titulkov) totiž tento player prehráva aj MKV súbory. Naše pokusy však skončili neúspechom, pretože prehrávač cez USB nepodporuje súborový systém NTSF (FAT32 má obmedzenie pre max. 4 GB na každý súbor) a ani jeden z testovacích MKV samplov neprehral (iba zvuk). Kde je potom tá podpora? V najnovšom kodeku DivX 7 Pro, ktorý využíva MKV kontajner pre HD video, viac zvukových stop alebo integrované titulky. Na bežne dostupné „pirátske“ MKV môžete spokojne zabudnúť.

Prehrávač je bohato vybavený, má špičkový dizajn a ponúka naozaj vysokú rýchlosť načítania BD diskov. Je to jeden z tých kvalitnejších Blu-ray playerov vybavených nadštandardnými korekciami a upscalingom obrazu. Zároveň má jeden z najlepších audiodekóderov, ktorý ponúka cez pozlátené cinch konektory naozaj špičkový 7.1 kanálový HD zvuk. Všetko je to však vykúpené vyššou cenou.

Veľmi slušnú konektivitu ponúka aj Philips. Je to ich najvyšší model, takže LAN a kvalitné konektoru sú samozrejmosťou.

Opäť sú použité pozlátené konektory pre zvuk a výstup pre 7.1 kanálov analógovo. Pravdu povediac nevidíme v tom význam. Po zvukovej stránke ide naozaj o profi riešenie, ale pre domáce použitie je analógový výstup nepraktický. Aby ste naozaj „počuli“ rozdiel, musel by byť prehrávač pripojený k nadštandardnému zosilňovaču a špičkovým reproduktorom. Pokiaľ sem pripojíte lacné repráky typu Genius, nebudete počuť rozdiel…

Medené vruty sú tu trochu ako päsť na oko, no našťastie vzadu ich nevidno. Cooler je v tomto prípade aktívny a je veľmi tichý.

Vo vnútri sú ukážkovo uložené súčiastky. Elektroniky je tu trochu viac práve kvôli špičkovým analógovým zvukovým obvodom.

Hlavná elektronika sa nachádza až na dvoch poschodiach. Dole je základná doska s riadiacim a dekódovacím čipom, hore je videoprocesor s špičkovým upscalerom. Video obvody dokážu opraviť mnoho známych chýb a urobia naozaj vynikajúci výstup.

Dátovo sú obe poschodia prepojené cez HDMI port (ten „zlatý“ kábel). Do základnej dosky ide taký čierna fajka v tvare L. Všimnite si aj pasívny cooler na hlavnom procesore.

Na tomto zábere je možno trochu lepšie vidieť ako sú prepojené dve poschodia s video elektronikou.

Do horného ide cez „zlatý“ HDMI kábel video digitálne, tu sa doupravuje a na výstupe získate naozaj vyšperkovaný obraz.

Nuž a tu je detail na video obvody z horného poschodia.

Pre maximálnu kvalitu dekódovaného 7.1 zvuku má okrem pulzného aj analógový zdroj.

Analógový zvukový prevodník je vyšperkovaný na maximum. Práve zvuk je jednou z najsilnejších stránok prehrávača. Samozrejme prepojiť ho treba analógovo na čo najkvalitnejšiu zostavu, pretože pri digitálnom prepojení je celý tento les kondenzátorov zbytočný…

Mechanika je pripojená k základnej doske cez SATA rozhranie. Plochý kábel slúži na dátovú komunikáciu medzi základnou doskou a analógovým zvukovým modulom.

Detail na jednu časť zdroja.

Nuž a tu vidno tú analógovú časť zdroja, ktorý je tu pre zvukový dekodér.

Pri DivX filmoch sa zobrazovali nekorektne titulky! Chyba je v defaultnom nastavení. V MENU však budete titulky hľadať márne. Musíte počas filmu stlačiť OPTIONS a tam zmeniť znakovú sadu. Trochu nepraktické, ale potom to funguje.

Porovnanie značkového PHILIPS s „neznačkovým“ Dune prehrávačom odhalí menšiu výbavu dátových portov. Philips má iba jeden port USB umiestnený vpredu na čelnom paneli.