Image

PhotoFiltre – kvalitná grafika zadarmo

Veľmi kvalitný freewarový grafický bitmapový editor. Disponuje ako klasickými možnosťami pre úpravu fotografií, tak aj takými, ktoré ponúkajú mnohé komerčné programy…

Augustové číslo časopisu PC_Space je okrem iného venované aj téme GRAFIKA. V článku Staňte sa grafikom (zn. Zadarmo), sa dozviete, ako sa spriateliť s open-source grafickým editorom GIMP a v čo všetko toto priateľstvo vyúsťuje. Ako sme už v článku naznačili existujú k nemu aj alternatívy, napríklad v podobe francúzskeho programu PhotoFiltre, ktorý má na svedomí človek menom Antonio Da Cruz a ktorý je pre nekomerčné použitie licencovaný ako freeware. Pozrime sa naň troška z bližšia.

Po stiahnutí programu (napr. z našej download sekcie) a jeho inštalácií, ktorá vám z kapacity pevného disku na rozdiel od komerčných grafických editorov typu Adobe Photoshop odkrojí obyčajných 5 MB, disponujete silným nástrojom určeným predovšetkým pre úpravu fotografií. Prostredie, interface programu nie je ničím výnimočné, veľmi jednoduché, intuitívne, také, na aké sme zvyknutí u iných programov s identickým zameraním. V nástrojovej lište v pravej časti obrazovky nájdeme klasické nástroje ako paletu farieb, pipetu, štetec, kreslenie čiar, plechovku, nástroje pre selekciu určitej časti obrázka, rozmazavátko či čarovnú pečiatku pre retušovanie fotografií, napríklad odstraňovanie tvárových defektov nanesením make-upu.

Image

Ukážka fotomontáže
V hornej nástrojovej lište nájdeme nástroje pre úpravu farebnosti fotografií, to znamená zvýšenie jasu a gamy, kontrastu, sýtosti, ostrosti, odfarbenie fotografie alebo zmenu farebného nádychu. Nájdeme medzi nimi tiež nástroje pre preklopenie a otočenie obrázka, zväčšovanie a zmenšovanie a podobne (ak sa vám nechce hrať s manuálnym nastavovaním jednotlivých nastavení, môžete sa spoľahnúť na automatiku).

To, s čím sa bežný užívateľ najradšej hrá sú filtre, aplikácia obrazových efektov na fotografiu. Aj v tomto smere nám PhotoFiltre ponúka množstvo možností. Či už sú to klasické možnosti odstránenia prípadne pridania šumu, odfarbenie fotografie, alebo transformácie novej fotky na starú pridaním klišéovitého sépiového efektu alebo efektu zašlej fotografie. Veľmi zaujímavý je nočný efekt, ktorý zmení denné farby na nočné odtiene, alebo efekt východu slnka. Olejomaľba, komiks, pointilizmus, perokresba, pastelky, vodovky, uhlík, alebo krv – tieto všetky a ešte ďalšie efekty nájdeme medzi umeleckými filtrami. Medzi optickými nájdete napríklad obľúbené Gaussovo rozostrenie alebo hmlu. Obrázky môžete ľubovoľné deformovať a štylizovať, napr. pridaním efektu mozaiky, puzzle, kachličky či háčkovacích krížikov. A mohli by sme menovať ďalej, bolo by to ešte na mnoho riadkov. Navyše z internetu, z oficiálnej stránky programu si je možné stiahnuť aj ďalšie zásuvné moduly, ktoré ešte rozširujú možnosti tohto programu.

Image

Hmla + efekt zašlej fotografie
Podstatná zmena oproti programu GIMP spočíva v absencii vrstiev, program s nimi nedokáže pracovať, celý obrázok je teda jedná komplexná vrstva, na ktorú ak ukotvíte nejaký doplnok, napr. pri tvorbe fotomontáži už s ňou nie je možné ďalej pracovať. Čo je dosť veľké mínus. Aj napriek tomu sa však dajú s programom dajú vytvoriť veľmi zaujímavé kreácie, s ktorými sa môžete podeliť napr. na tomto živom českom fóre k tomuto programu. Jednotlivé upravené alebo nové obrázky môžete ukladať vo formáte BMP, GIF, JPEG, PNG, RLE, Targa (TGA) a TIF, stiahnutím dodatočným zásuvných modulov môžete rozšíriť aj tieto možnosti napríklad o formát JPEG 2000. Už v základnej verzii však môžete obrázok exportovať do formátu ICO, čiže ako ikonku.

Súčasťou programu je tiež jednoduchý prieskumník obrázkov, ktorý sa po jeho aktivovaní zobrazuje v dolnej časti obrazovky.

Image

S programom zvládnete aj podobne diela (ukážka z PhotoFiltre fóra)
Odporúčame tiež navštíviť stránku http://photofiltre.suewebik.net/index.html, na ktorej nájdete niekoľko zaujímavých návodov (v češtine), praktických ukážok s programom, napríklad, ako si vytvoriť fotomontáž, efektné pozadie, portrét, krásny text atď.. Nemusíte sa obávať, že program napriek svojmu francúzskeho pôvodu bude vo francúzštine, k dispozícií je aj Slovákom zrozumiteľná česká lokalizácia, ktorú ponúkame na stiahnutie v našej download sekcii.

PhotoFiltre 6.2.5
Homepage: http://www.photofiltre.com/
Download: http://photofiltre.free.fr/utils/pf-setup-cz.exe
Veľkosť: 1,6 MB
Licencia: freeware

{moscomment}