Image

Špička v low-ende: CoolerMaster Elite

Obrazová megarecenzia lacnej, ale pozoruhodnej skrinky s toolless dizajnom.

S výkonom počítačov a počítačových komponentov dnes ruka v ruke kráča vzhľad. Pekným príkladom je firma ASUS, ktorá dáva svojim high-end hráčskym komponentom príjemný a „tunovania nehodný“ dizajn. Spomenieme len okrajovo Xonar D2 či skrine Vento. Že sa to dá lacno a pekne, sa nám dnes pokúsi dokázať známy výrobca chladenia a skriniek, spoločnosť CoolerMaster. Ale vedia to aj kvalitne?

Exteriér
Poďme sa pozrieť čo si prinesieme domov. Elite 330 je zástupcom nižšieho segmentu skríň formátu middle-tower. Hmotnosť celého balenia je pomerne nízka, ani škatuľa nie je najväčšia, a v obchode si ju určite nepomýlite s krabicou od práčky. Samotná skrinka je chránená igelitovým vreckom a dvoma polystyrénovými výliskami, ktoré chránia jej predný a zadný panel. Je nutné podotknúť, že skrinku je v škatuli poriadne „napasovaná“ a nevyberiete ju bez pomoci ďalšej osoby, teda, pokiaľ nedisponujete treťou rukou.

Image

Image

Hneď po oslobodení skrinky z polystyrénového područia a nadýchnutí sa omamnej plastovej vône, ktorá sprevádza všetky nové plastové predmety, sa môžeme prvý raz pokochať jej vzhľadom.

Image

CoolerMaster Elite 330 sa dodáva bez zdroja, je vyrobená z SECC (Steel, Electrogalvanized, Cold-rolled, Coil) 0,8mm, čo sa priaznivo podpisuje na jej hmotnosti, ktorá činí 6 kilogramov, a nepriaznivo na tuhosti, ale o tom neskôr. Zatiaľ si skriňu dôkladne poobzerajme. Čelnému panelu dominuje jemná oceľová sieťka, ktorá umožňuje komponentom vo vnútri dostatočne dobre „dýchať“. Jej nevýhodou je to, že horšie izoluje voči prachu a hluku, na druhej strane, pokiaľ do skrinky nainštalujete dvojicu 30 cm dlhých katódových trubíc, perforácie prednej steny sa vám v tme odmení štýlovým presvitaním svetla. Skrinka ponúka štvoricu externých 5,25“ pozícií, dve 3,5“ pozície, z ktorých jedna je osadená čelným I/O panelom. Kruhové tlačidlo POWER je podsvietené modrou diódou indikujúcou zapnutie PC, ktorá je síce výrazná, ale napriek tomu v tme priveľmi neruší. Tlačidlo RESET nepôsobí rušivo, je dostatočne veľké, dá sa pohodlne stlačiť špičkou prstu. Skrinka je v matnej čiernej farbe, s hladkou povrchovou úpravou, obtlačky prstov vidieť rovnako dobre ako prach. Strieborné olemovanie pôsobí moderne a zároveň decentne, v tejto kategórii skriniek patrí Elite 330 k dizajnovo podareným kusom.

Image

Ľavá bočnica nie je ničím špeciálna, je rozvrhnutá podľa klasického formátu, s mriežkou pre vetranie grafickej karty v oblasti PCI slotov základnej dosky a s mriežkou pre 8 cm ventilátor, slúžiaci pre prívod čerstvého vzduchu pre chladič procesora. Pre boxovaný chladič je pripravený aj plastový windtunnel s prispôsobiteľnou dĺžkou, avšak pravdepodobnosť, že socket procesora bude aspoň približne oproti windtunnelu nie je veľká, a tak jeho reálne využitie klesá, a pri použití chladiča typu tower odpadá úplne. Bočnica je z veľmi tenkého oceľového plechu, nie je nijak výraznejšie vystužená a ohýba sa už keď na ňu hodíte krivý pohľad. Po osadení ventilátorom bočnica funguje ako membrána, rozvibruje sa, a hluk len znásobí. Toolless dizajn reprezentovaný dvoma thumbsrew, skrutkami, ktoré je možné pohodlne odtiahnuť prstami bez použitia skrutkovača.

Image

Na pravej bočnici nie je nič zaujímavé, jednoliata hladká plocha, v zadnej časti narušená priehlbinou, uľahčujúcou otváranie skrine. Čo sa tuhosti týka, platí to isté ako v prípade ľavej bočnice, thumbsrews nahradili klasické skrutky.

Image

Zadná strana skrine neprináša žiadne inovácie, štandardné rozmiestnenie otvorov dopĺňa mriežka pre osadenie 8, 9 a 12 cm ventilátora, kruhové otvory v nej sú však pomerne nariedko, a navyše s malým polomerom, dobrému priechodu vzduchu zavadzia aj príprava pre osadenie menších ventilátorov.

Image

Interiér
Poďme sa pozrieť do útrob skrine. Tray dosky je hladký, s predvŕtanými otvormi pre zaskrutkovanie dištančných stĺpikov, na ktoré sa osadí základná doska. Je opatrený troma pozdĺžnymi prelismi, ktoré zvyšujú jeho tuhosť, a zároveň pomáhajú ochladiť spodnú stranu základnej dosky. Sedem PCI záslepiek je poistených kovovým uzamykacím mechanizmom, je to o niečo horšie riešenie, ako v prípade separátnych zámkov, ale zato je tuhé a karty drží na výbornú.

Image

Pri pohľade do prednej časti skrinky znovu nenarazíme na nič nové. Bežné umiestnenie pozícií pre mechaniky a disky, nosné steny úchytov sú centrované na stred skrine. To vytvára malý priestor medzi pravou bočnicou a šachtou pre pevné disky, ktorý sa dá dobre využiť na odloženie nepotrebných vetiev visiacich zo zdroja. Podobný priestor nájdeme aj nad najvrchnejšou 5,25“ pozíciou, kde v prípade inštalácie mechaniky, ostáva medzera široká zhruba 15 mm. Toolless inštalačné prvky pre mechaniky a disky sú v prípade CM330 zastúpené plastovými trojuholníkovými úchytkami s jednoduchým uzamykacím mechanizmom, ktorý vyzeral na prvý pohľad trochu krehko, ale svoju úlohu si plnil dobre. Je však otázna životnosť takéhoto riešenia pri častejšej výmene zariadení. Tuhosť šácht vystužujú zahnuté konce plechov, jednotlivé diely sú ohýbané a prinitované o strop a dno skrine.

Image

Predný panel skrinky drží na mieste za pomoci šiestich plastových nitov, ktoré sa stlačia prstami, a uvoľnia ho. Riešenie pomerne jednoduché, nebyť jedného z nitov, ktorý je schovaný v pomerne neprístupnom mieste, a pokiaľ nemáte prsty veľkosti novorodenca, budete ho musieť páčiť silou. Po odkrytovaní sa nám ukáže predná stena skrine, začnime odhora. V najvyššej 5,25“ pozícii je už dopredu vybratá záslepka, ďalšie sa dajú pohodlne vylomiť, a v prípade potreby priskrutkovať naspäť. Pod nimi je jedna pozícia pre disketovú mechaniku alebo čítačku pamäťových kariet, druhú zaberá predný I/O panel. Ten disponuje dvojicou USB portov, výstupom pre slúchadlá a vstupom pre mikrofón, IEEE 1394 chýba. Výhradu možno vzniesť k USB portom, ktoré sú dosť blízko pri sebe – klasický USB kábel a objemnejší kľúč vedľa seba nepomestíte. Menším sklamaním je aj vzhľad prednej mriežky – krycí rošt je pomerne hrubý, otvory pre prestup vzduchu sú malé, prekážkou je aj plastový výlisok, v ktorom sú osadené mikrospínače tlačidiel Power a Reset a stavové diódy. 

Image

Image

Predný panel je z vnútornej strany vystlaný pachovými filtrami, ktoré sa dajú prať pomerne jednoducho vybrať a umyť. Tie sú nevyhnutné, pretože cez čelný panel by sa dovnútra dostávalo veľké množstvo nečistôt, a je jednoduchšie pribaliť ku skrine prachové filtre, ako lopatku na vynášanie prachu. Pre niekoho nevýhodou môže byť aj svetlo, ktoré panel prepúšťa, komu sa to páčiť bude, zmestí do prednej časti skrinky dve 30 cm katódy.

Image

Image

Príslušenstvo
V samostatnom vrecku, ktoré je vložené vnútri skrinky nájdete jednoduché príslušenstvo: stručný manuál, všetky potrebné skrutky a dištančné stĺpiky, pásku na stiahnutie káblov spolu so samolepiacou podložkou, a tieniaci krúžok. CoolerMaster do skrinky Elite 330 osádza aj 12 cm ventilátor vlastnej výroby, ktorý nevyniká príliš vysokou hlučnosťou, a jeho spracovanie je na pomerne dobrej úrovni, no v skrini v tejto kategórie sa hanbiť nemusí. Lopatky sú čisté, avšak miestami sa nájdu menšie nedostatky pri odlievaní. Podľa kamoša googla sa jedná o ventilátor s hlučnosťou okolo 20 dB, pri maximálnych 1200 otáčkach za minútu a pretlačí 44 kubických stôp vzduchu za hodinu.

Image

Image

Inštalácia a teplotné testy
Schopnosti skrinky účinne a pritom ticho chladiť v nej inštalované komponenty, sme preverili na referenčnej zostave. Procesor reprezentuje trojgigaherzový dvojjadrový procesor z dielne AMD, osadený v základnej doske s čipsetom Nvidia NForce 570 SLI, doplnený grafickou kartou ATI X1950 XTX a 1 GB DDR2 pamäte. Žiaden z komponentov nie je nijak upravovaný, frekvencie a chladenie ostalo pôvodné, na procesore tróni chladič SPIRE VERTICOOL 3. 

Image

Inštalácia komponentov prebiehala pomerne hladko, prebytočné káble od zdroja našli svoje miesto medzi pravou bočnicou a šachtami a nad optickou mechanikou. Inštalácia pevného disku bola rýchla, aj keď bolo potrebné za použitia sily roztiahnuť steny šachty, ktoré boli pravdepodobne mierne ohnuté smerom dovnútra. Uzamykanie PCI záslepiek bolo potrebné upraviť uvoľnením skrutky, ktorá drží západku na mieste, inak nebolo uchytenie grafickej karty celkom bezpečné.

Na zahriatie zostavy sme použili obľúbený 3DMark05, teploty sme sledovali na skrini tak, ako ju výrobca dodáva, merali sme teplotu po 20 minútach od štartu systému, potom sme spustili záťažový test a po ďalších dvadsiatich minútach sme overili teploty komponentov. Posledné merania sme urobili po piatich minútach od ukončenia testu. Druhá sada meraní sa urobila po pridaní druhého 120 mm ventilátora do prednej časti skrinky. Zadný ventilátor bežal na 1200 RPM, predný takisto. Teplota v skrini bola meraná v oblasti pasívu na chladiči procesora. Okolitá teplota v miestnosti bola 22°C.

Image

Z nameraných hodnôt vidíme, aký vplyv malo osadenie predného ventilátora, najmä vo vzťahu na pevný disk. Prúd čerstvého vzduchu je však pomerne výrazne spomaľovaný hustou mriežkou, čo sa podpísalo na malej zmene teplôt procesora a grafickej karty, avšak prínos z podporovania vstupu do skrinky je badateľný aj na zmene vnútornej teploty. Takisto hustý rošt za ventilátorom, ktorý má na starosti vyfukovanie vzduchu priveľmi nepomohol k zníženiu teploty po záťažovom teste.

Celkový dojem a záver
CoolerMaster Elite 330 je skrinka značkového výrobcu, ktorú si môže dovoliť každý. Bohužiaľ trpí zoštíhľovaním výrobných nákladov, ale bežnému užívateľovi má čo povedať jednoduchosťou inštalácie komponentov, a veľmi príjemným vzhľadom. Pri lacnejších skriniach ešte stále nie je bežnou záležitosťou možnosť inštalácie 12 cm ventilátorov dopredu aj dozadu, nehovoriac o toolless dizajne. Elite 330 je dobrá voľba, aj keď k nej nedostanete zdroj, ako v lacných neznačkových skriniach, ale istotne sa oplatí investovať pár sto korún navyše za renomovaného výrobcu a kvalitnejšie prevedenie.

[+] cena, dizajn, inštalácia komponentov
[] kvalita materiálu, tuhosť

CoolerMaster Elite 330 a zdroj LC Power 560 W Titan zapožičal TN TRADE, www.tntrade.sk

Cena s DPH: 1178 Sk

Testovacia zostava
AMD Athlon X2 6000+ , www.amd.com
Spire Verticool 3, www.spirecoolers.com
EpoX EP-MF570SLI, www.epox.com
A-DATA Viteste Extreme 800 MHz, www.adata.com.tw
ASUS X1950 XTX 512MB zapožičal ASUS, www.asus.com
Hitachi 80 GB P-ATA a Optiarc AD-7170A zapožičal WESTech, www.westech.sk

{moscomment}