PlayStation Network hacknuté

Pokiaľ patríte medzi majiteľov hernej konzoly PlayStation 3 alebo PlayStation Portable, istotne ste prišli do styku so službou PlayStation Network. Aktívnejší hráči si všimli, že PSN nefunguje od polky minulého týždňa a Sony dlho neposkytovalo žiadne informácie týkajúce sa nefunkčnosti služby.

Včerajšia správa na oficiálnom blogu však rozhodne nikoho nepotešila – neznámy páchateľ získal prístup ku kompletnej databáze PlayStation Network. Treba dodať, že táto služba má približne 75 miliónov užívateľov a je veľmi pravdepodobné, že hacker má prístup aj k takým citlivým údajom ako je adresa, telefónne číslo, číslo kreditnej karty vrátane jej platnosti. Trojčíselný  ochranný kód kreditnej karty útočník nezískal, nakoľko nebol uložený v rámci databázy.

Sony momentálne nemá žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že hacker získal prístup k informáciám o kreditnej karte, ide však o veľmi pravdepodobný scenár, preto varuje užívateľov pred rôznymi podvodnými emailami. Situáciu už do svojich rúk prebrala externá firma, ktorá sa venuje internetovej bezpečnosti a momentálne vyšetruje, ako došlo k preniknutiu do PSN. Samozrejme, žiadne bližšie informácie ohľadom útoku nie sú k dispozícii.

Odhadovaný dátum obnovenia funkčnosti služby je neznámy, Sony však odporúča zmeniť heslo, hneď ako to bude možné. Bude zaujímavé sledovať, akú bude mať tento útok dohru, či už zo strany boja Sony s hackermi alebo z hľadiska reakcie hráčov – prípadné žaloby na seba nemusia dlho nechať čakať a spoločnosti tak hrozí, že bude musieť siahnuť do vrecka veľmi hlboko.