PNS vďaka riešeniu SUSE zrýchlila spracovanie objednávok a ušetrila

Úsporu dvoch tretín nákladov a zvýšenie výkonnosti kritických aplikácií na spracovanie objednávok SAP ERP o približne 30 percent zaznamenala První novinová společnost a. s. (PNS) po prechode na riešenie SUSE Linux Enterprise Server. Linuxová štruktúra pre aplikácie SAP bežiaca na serveroch so štandardnou procesorovou architektúrou x86 spoločnosti Dell nahradila doterajšie UNIXové riešenie prevádzkované na proprietárnom hardvéri SMP.

„Dodávanie rôznych kombinácií stoviek tlačových titulov každý deň na mnoho tisíc obchodných miest vyžaduje rýchle a spoľahlivé spracovanie dát distribúcie. Navyše keď položky, ktoré dodávate, majú hodnotu len niekoľko hodín, pretože včerajšie noviny už nemajú pre zákazníkov našich klientov žiadnu cenu,“ opisuje Jan Patera, správca systému SAP BC v spoločnosti PNS. „Aby sme dokázali zvládnuť problémy s distribúciou, mnoho rokov sme sa spoliehali na softvér SAP ERP. Vzhľadom k stálemu zvyšovaniu objemu dát, ktoré bolo potrebné spracúvať, sme však museli neustále vykonávať rozsiahle investície do IT vybavenia, softvérových licencií a údržby.“

PNS preto hľadala úspornejšie riešenia a rozhodla vyskúšať systém SAP na podnikovej úrovni na architektúre x86 a začala experimentovať s prevádzkovaním SAP ERP na Linuxe na serveroch Intel. Po sérii testov rôznych distribúcií Linuxu na malých serveroch založených na procesoroch Intel, ktoré trvali zhruba rok, spoločnosť vyskúšala túto technológiu aj pre veľké a komplexné riešenie SAP ERP. „Od začiatku bolo jasné, že ak si kúpite lacnejší hardvér, naozaj potrebujete dobre podporovaný a odskúšaný operačný systém,“ povedal Jan Patera. „Tiež som cítil, že nemá zmysel považovať Windows za prostredie vhodné pre tieto objemy dát, navyše aj preto, že pre naše aplikačné databázy SAP používame Oracle, nie Microsoft SQL Server. Tým sa naše skúmanie zúžilo na dve potenciálne platformy: Red Hat Enterprise Linux a SUSE Linux Enterprise Server.“

Voľba PNS napokon padla na SUSE Linux Enterprise Server, pretože SAP na tejto platforme vyvíja svoj softvér, takže jej používatelia sa dostanú k novým funkciám ako prví. „SAP a SUSE tiež poskytujú silnú spoločnú podporu a navyše aj medzi SUSE a VMware existuje úzky vzťah, vrátane inštalačnej podpory. Po tretie, SUSE ponúka špeciálne riešenie – SUSE Linux Enterprise Server pre aplikácie SAP, ktoré je navrhnuté tak, aby ponúkalo najvyšší výkon a najlepšiu podporu pre SAP samo o sebe,“ poukazuje na výhody tohto riešenia Jan Patera.

Spoločnosť PNS nahradila svoju existujúcu štruktúru 16 virtuálnych serverov bežiacich na piatich Enterprise serveroch piatimi cenovo dostupnými servermi Dell PowerEdge vybavenými procesormi Intel Xeon E5-2699. Tri servery hostia celé prostredie SAP R/3, vrátane serverov pre produkciu, testovanie a zabezpečenie kvality a vývoja. Tieto tri servery tiež hostia úložiská obsahu, produkčné a vývojové prostredie SAP Business Warehouse a SAP Portal, SAP BusinessObjects Business Intelligence, SAP Solution Manager a externý portál – všetky bežia na serveri SUSE Linux Enterprise Server pre aplikácie SAP a sú virtualizované pomocou VMware ESXi Server v konfigurácii zaisťujúcej vysokú dostupnosť. Štvrtý server je navrhnutý tak, aby fungoval ako ‚stand-by‘ záloha pre katastrofický scenár a je tiež využívaný pre prevádzkovanie väčších skúšobných pracovných záťaží. Piaty server slúži ako záložné riešenie pre softvérovo definované ukladanie dát na platforme Veeam.

Vďaka týmto zmenám očakáva PNS výrazné zníženie nákladov na spracovanie dát. Počas uplynulých piatich rokov sa celkové ročné náklady na predchádzajúce výpočtové prostredie – so započítaním amortizácie hardvéru, údržby a servisu hardvéru a softvéru, hostingu, elektrickej energie a licencií pre operačné systémy, databáz, aplikácií a zálohovacích riešení – pohybovali približne okolo 31 miliónov korún. V nasledujúcich piatich rokoch budú náklady na nové výpočtové prostredie predstavovať približne 11 miliónov korún, čo bude znamenať zníženie nákladov o približne štyri milióny korún ročne, čiže zhruba o 64 percent.

„Vážime si toho, že sa PNS rozhodla pre SUSE Linux Enterprise Server vo verzii vyladenej pre beh aplikácií SAP a SAP HANA. Rozsiahle testy, ktoré vykonal pán Patera, len potvrdzujú, že migrácia SAP ERP z UNIXu na Linux dáva zmysel ako po finančnej, tak i po technickej stránke. PNS tento krok navyše posúva bližšie k ľahšej budúcej implementácii SAP HANA,“ povedal Miroslav Koreň, regionálny manažér spoločnosti SUSE pre Českú republiku a Slovensko.