Image

Počítač za babku

V PCSPACElabs sme sa pokúsili zložiť najlacnejší počítač z dostupných komponentov na slovenskom trhu.

Nie vždy je pri výbere nového počítača hlavným kritériom výkon. Situácia, keď sa potrebujeme cenovo dostať s novým počítačom čo najnižšie nie je až taká nereálna a vo finančne vypätých situáciách je každá ušetrená koruna na nezaplatenie. V supermarketoch na 50%-né zľavy nenarazíme a niekedy je nereálna aj hranica 10 000 Sk s DPH. Rozhodli sme sa teda z dostupných komponentov poskladať najlacnejší počítač, ktorý by zvládol bežné kancelárske aplikácie a internetovú komunikáciu.

Pri výbere začneme trošku netypicky skrinkou, pri ktorej jedinou podmienkou je prítomnosť zdroja. Takéto riešenie je výrazne lacnejšie, kupovanie samotnej skrinky a extra zdroja by zvýšilo výslednú cenu až o niekoľko sto korún. Vybrať si teda môžete aj tú najlacnejšiu skrinku vybavenú zdrojom, ktorý aj pri svojom nižšom výkone bude určite dostačujúci. Nebojte sa hodnoty 300 W, prípadne mierne slabších modelov, odber celej zostavy pre nebude pre nich predstavovať najmenší problém.

Image

Trošku zložitejšia situácia môže nastať pri výbere základnej dosky a procesora. Použiteľných platforiem je viacej, avšak pokiaľ nie je potrebný vyšší výkon, jediným parametrom zostáva stále cena. V cenníkoch firiem sa na značky s nízkou kvalitou prakticky naraziť nedá a báť sa nemusíte ani rôznych výpredajových akcií, pri ktorých cena samotnej základnej dosky môže klesnúť bez problémov aj pod 1 000 Sk s DPH. Pri takýchto jednorazových akciách si však pred kúpou skontrolujte podporované typy procesorov, nakoľko mať super lacnú základnú dosku je pekné, avšak bez potrebného procesora zbytočné.

Ako najlacnejšie a zároveň aj najjednoduchšie riešenie sa ukázal model od firmy Intel s označením D201GLY, skrývajúci v sebe pár prekvapení. Tým najväčším je určite prítomnosť procesora Intel Celeron 215 aj s aktívnym chladičom. Trošku zamrzí nemožnosť jeho výmeny, všetko je totiž pevne spojené so základnou doskou. Tá je formátu mini-ITX, ktorému sú prispôsobené hádam všetky, aj tie najlacnejšie počítačové skrinky. Použitý je na originál základnú dosku od firmy Intel dosť netradične čipset SiS 662, ktorý svoj nižší výkon kompenzuje výhodnou cenou. Slot na pamäť sa tu nachádza len jeden, s maximom 1 GB pamäti DDR2. My sme použili modul s polovičnou kapacitou, ktorý je rozumným kompromisom pre dostačujúcu funkčnosť za ešte stále prijateľnú cenu. Pre pevné disky a optické mechaniky je tu jeden IDE port, podporujúci rozhranie ATA-100. Je jasné, že s touto zostavou žiadne diskové pole nevytvoríme, avšak na potrebný základ v podobe jedného harddisku (Hitachi 80 GB) a optickej mechaniky (DVD-RW NEC Optiarc) to stačí.

<Najlacnejšia zostava na Slovensku

Komponent

Model

Cena s DPH

Motherboard+CPU

Intel D201GLY+Intel Celeron 215 

1 918 Sk

Pevný disk

Hitachi 80 GB, 7200 RPM, 2 MB

1 359 Sk

Operačná pamäť

SuperTalent 512 MB DDR2-533

528 Sk

Optická mechanika

NEC Optiarc AD-5170A

967 Sk

Skrinka so zdrojom

DANA Premium 300 W

979 Sk

Spolu

 

5 751 Sk

Rozhodovanie, aký operačný systém si zvoliť je jednoduché. Čokoľvek staršie ako Windows XP je v súčasnosti nepoužiteľné a pre čokoľvek výkonnejšie ako Windows XP je zase táto zostava nepoužiteľná. Dodávané DVD neobsahovalo žiadne použiteľné ovládače, pomohla však domovská stránka firmy Intel, kde sa nachádza všetko potrebné pre správne nakopnutie systému.

Čo ukázala prax? Na testovanie sme mali pripravenú našu bežnú sadu testovacích aplikácií, čo sa však veľmi rýchlo ukázalo ako nereálne preceňovanie schopností tejto zostavy. Použitý procesor je naozaj vhodný len na nenáročné aplikácie, čo sme síce očakávali, ale v kútiku duše aj tajne dúfali o jeho vyššej univerzálnosti. V syntetickom benchmarku PCMark05 dostala zostava výsledné skóre 1459 bodov, čo naozaj nie je veľa. Samotné CPU skóre bolo 2199 bodov, čo je adekvátne k samotnej frekvencii procesora 1,33 GHz. Ten je naviac vybavený L2 cache pamäťou len 512 kB a FSB pracujúcou na frekvencii 533 MHz. Žiadne trhanie asfaltu sa teda nekoná, pre bežné potreby študenta či sekretárky to však s prehľadom postačí. Aplikácie náročné na množstvo spracovaných dát (typicky komprimačný program 7-Zip, či Dr. DivX, pri ktorom trvala konverzia nášho testovacieho videa vyše 54 minút) už však predstavujú väčší problém. Pod nízky výkon sa tu podpísala nielen nižšia frekvencia procesora, ale aj jeho menšia L2 cache pamäť, ktorá je tu spoločne s použitým čipsetom pravdepodobne najväčším limitom.

Image

Herné zážitky mala na starosti integrovaná grafická karta SiS Mirage 1, ktorá však ponúka len základnú hardvérovú akceleráciu, výkonnostne na úrovni starej zlatej klasiky GeForce 2 MX. Pixel Shadery by sme tu hľadali len veľmi ťažko a tak jediným použiteľným benchmarkom bol 3DMark01, pri ktorom dostala zostava 1534 bodov v rozlíšení 1024×768. V nastavení BIOS odporúčame vybrať veľkosť zdieľanej pamäti na 32 MB, karta viac nevyužije ani keby sa rozkrájala na najmenšie kúsky kremíka.

Ako sami vidíte z výsledkov testov, zostava je vhodná na plnenie len jednoduchých úloh. Bez problémov zvláda kancelárske aplikácie, internetovú komunikáciu či prehrávanie hudobných skladieb. Zvolená veľkosť operačnej pamäte 512 MB plne postačovala pre všetky bežné aplikácie, podmienkou však bolo rozumné nastavenie veľkosti zdieľanej pamäte priradenej k integrovanej grafickej karte. Svoj účel však zostava splnila na výbornú. Za naozaj nízku sumu ponúkla očakávaný výkon a vynikajúcu kompatibilitu, čo ju predurčuje ako extrémne lacnú alternatívu do kancelárií, nenáročných domácností, ale aj pre študentov. Negatívom je veľmi nízka možnosť budúceho rozšírenia a pre niekoho aj výkon, či mierne problematické použitie operačného systému Windows Vista.

[+] ľudová cena 
[–] výkon, nízka možnosť pre upgrade

Zapožičal: WESTech, www.westech.sk 
Cena s DPH: 5751 Sk (zostava bez monitora)
Záruka: 24 mesiacov

Trhový sprievodca (ceny s DPH)
AGEM Ambition 2100, 6 584 Sk
ZERO Lite II, 7 053 Sk

Superlacná zostava
Technická špecifikácia: CPU: Intel Celeron 215 (1,33 GHz, 533 MHz FSB, 512 kB L2 cache) * Základná doska: D201GLY (čipset SiS 662) * Pamäť RAM: 512 MB DDR2 (533 MHz) * Grafická karta: Integrovaná SiS Mirage 1 * Pevný disk: Hitachi 80 GB (7200 RPM, 8 MB cache) * DVD: Optiarc DVD-RW AD-7170A * PSU: 350 W

{moscomment}