Image

Počítačový dejepis podľa PC_Space 3.

Cesty IBM a Microsoftu sa rozišli. Písal sa rok 1990 a nastala nová doba – éra Windows…

Kedysi úspešná spolupráca sa rozpadla. Skončilo desaťročné partnerstvo dvoch počítačových gigantov. IBM zahodili šancu a prehrali. 

Okná deväťdesiatych rokov
Prvé veľké testovanie (prvé verzie) Windows 95 odštartovalo už v roku 1992, ale oficiálne sa objavil sa v auguste 1995. Ponúka komfort a pritom jednoduchosť pre bežného smrteľníka. Vďaka svojmu objemu je skôr určený do domácností alebo do menších firiem. Pre veľké systémy vznikol o rok neskôr Windows NT 4.0, ktorý má rovnaký užívateľský interface ako Windows 95 (mimochodom ten je podobný Lise a Macintoshu spred 10 rokov). Windowsom sa vyčítala ich stabilita. Nie je to až tak vina Microsoftu, ako skôr rôznych hardvérových systémov a aplikácií napísaných pre Windows. Mnohé aplikácie zasahujú priamo do samotného systému, prepisujú mnohé knižnice DLL a registre, čím spôsobujú problémy iným aplikáciám a v neposlednom rade samotným Windows.

Image

Apropo, kde zostal Macintosh? Z Macu (Apple) sa stal na dlhú dobu grafický počítač, počítač využívaný na špeciálne grafické práce. Ich nevýhodou bola cena, ktorú na druhej strane vyvažovala stabilita. Je to však vlastná platforma, vlastný štandard, takže sa mu v tomto článku už nebudeme viac venovať.

Ešte aj dnes je veľmi populárny a pomerne rozšírený novší Windows 98. Memphis, čo je jeho kódové označenie, je vylepšená a stabilnejšia verzia Win 95, ktorá od verzie SE (Second Edition) podporuje aj USB rozhranie. Microsoft vtedy vyhlásil, že toto je posledná „domáca“ verzia operačného systému a ďalej sa budú venovať iba OS na báze NT. Napriek tomu o pár týždňov prisľúbili ešte jednu verziu (dnes známu ako Windows ME – Millenium).

Image

Windows 99 nevyšiel. Namiesto neho vyšlo u nás v septembri 1999 prvé číslo Vášho časopisu PCSPACE…

Ani OS Windows NT 5.0 sa neobjavil
Nahradil ho už spomínaný Windows 2000. Je postavený na jadre NT, je stabilnejší, so širšou podporou zo strany výrobcov hardwaru a dajú sa pod ním hrať dokonca aj hry!!! Obsahuje rozhranie DirectX, podporuje veľké množstvo hardwaru, vrátane rôznych 3D, video a zvukových kariet. Výzorom sa nápadne podobal na Windows 9x, čo mu otváralo cestu k masám užívateľov.

Image

Mal však na svoju dobu trochu prehnané hardwarové nároky a možno aj preto Microsoft prisľúbil, napriek svojim predchádzajúcim vyhláseniam, ešte jednu verziu klasických Windows 9x – známu ako Windows ME – Millenium (objavila sa na prelome milénia). Nezožal však veľký úspech, často sa o ňom hovorí ako o najväčšom prepadáku Microsoftu. Ľudia buď používali osvedčený Windows 98SE alebo prechádzali rovno na stabilnejší Windows 2000.

Image

Klasický Windows skončil… Teda aspoň ako nadstavba DOSu. Na svet prišlo veľmi vydarené XP, ktoré po počiatočných problémoch s kompatibilitou doslova ovládlo svet počítačov. Dostupné boli verzie Home a Professional, ale to už iste poznáte. Možno aj vy máte nejaké to XPčko ešte doma. Zabudnúť nesmieme ani na akúsi „nadstavbu“ XP v podobe MCE (Media Center Edition). Dnes sa začína prechádzať pozvoľna na Vistu, ktorá prináša zásadné zmeny napríklad aj v spôsobe ovládania a prístupu aplikácií k hardvéru. Ani Vista však nie je dokonalá a tak sa už dnes pracuje na jej nástupcovi, no skôr ako o dva roky ho nečakajte.

„Ak niekto zlikviduje Microsoft, nebude to Linux, ale Internet.“ O tom si však povieme až v ďalšej časti…

Predchádzajúce časti počítačového dejepisu:

Počítačový dejepis podľa PC_Space 1.

Počítačový dejepis podľa PC_Space 2.

{moscomment}