Politický boj online

Blížia sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky (12. jún), takže by bolo dobré urobiť si malý prehľad o tom, čo ktorá strana ponúka. Vďaka rozmachu sociálnych sietí sa rozšírilo „bojové pole“ a priestor pre komunikáciu s voličmi. Prinášame krátky sumár toho, ako nájdete politické strany online.

1. Európska demokratická strana (EDS) – www.eds-sk.sk

Nová strana, EDS, využíva výdobytky v plnej miere. Okrem oficiálnej stránky www.eds-sk.sk prevádzkuje aj web www.robmetoinak.sk. Na nej sa snaží prezentovať hlavné body svojho programu a odkazovať na svoj blog, resp. ďalšie stránky. Na Facebooku a Twitteri strana pravidelne prináša odkazy na články a novinky z diania v predvolebnej kampani, nechýbajú fotografie a videá umiestnené na YouTube.

Facebook – http://www.facebook.com/pages/EDS-EUROPSKA-DEMOKRATICKA-STRANA/161166119377
Twitter – http://twitter.com/edssk/
YouTube – http://www.youtube.com/user/EDSslovakia

2. ÚNIA – Strana pre Slovensko – www.stranaunia.sk

ÚNIA – Strana pre Slovensko je ďalšou novou stranou, resp. zoskupením viacerých strán. Na svojej stránke umožňuje prijímať notifikácie o nových článkoch prostredníctvom emailu. Zaujímavosťou je rubrika Trápi Vás…, do ktorej môže ktokoľvek napísať svoj dotaz. Zatiaľ sa v nej nachádza len jeden, no strana naň zareagovala. Nechýba blog ani využívanie Facebooku a YouTube. Twitter strana nemá.

Facebook – http://www.facebook.com/StranaUnia
YouTube – http://www.youtube.com/user/stranaunia

3. Strana rómskej koalície (SRK)

Strana nemá internetovú stránku.

4. Paliho Kapurková, veselá politická strana – www.palihokapurkova.sk

Paliho Kapurková nie je bežná politická strana, ide skôr o občiansku aktivitu. Nemá totiž za cieľ stať vládnou ani štandardnou opozičnou stranou. Jej cieľom je, aby sa politici „konečne spamätali“. A v takom štýle sa nesie aj internetová stránka. Takisto plne využíva sociálnu sieť Facebook a YouTube, na ktorom sú videá s Paliho odpoveďami. Volič sa môže prostredníctvom podstránky http://www.palihokapurkova.sk/ukazme-politikom-zdvihnuty-prst/ pridať medzi ostatných a imaginárne „ukázať politikom zdvihnutý prst“.

Facebook – http://www.facebook.com/PalihoKapurkova
YouTube – http://www.youtube.com/user/PalihoKapurkova

5. Sloboda a Solidarita (SaS) – www.strana-sas.sk

Ďalšia z nových politických strán, ktorá začala na svoju propagáciu od začiatku masívne využívať internet. Vďaka tomu sa môže pochváliť aj najvyšším počtom fanúšikov na Facebooku, na ktorý intenzívne pridáva nový obsah všetkého druhu. Strana má aj svoj účet na Twitteri a YouTube. Hlavný web strany je previazaný so sociálnymi sieťami a prehľadne informuje aj o tom, kde strana plánuje kampaň. Sas preniká vďaka novej aplikácii aj do iPhone-ov. Strana vlastní aj stránku www.120napadov.sk, na ktorej sa snaží vysvetľovať, akými krokmi by chcela zlepšiť život občanov.

Facebook – http://www.facebook.com/stranasas
Twitter – http://twitter.com/stranasas
YouTube – http://youtube.com/slobodaasolidarita

6. Strana demokratickej ľavice (SDĽ) – www.mojasdl.sk

Znovuzrodená SDĽ taktiež vsadila na internetovú kartu. Ničím sa neodlišuje od konkurencie – používa Facebook, Twitter aj YouTube. A to podobne ako Sloboda a Solidarita veľmi intenzívne. Taktiež nechýba ani komunikácia v komentároch. Potenciálny volič sa môže okrem odberu noviniek prostredníctvom RSS kanálu zaregistrovať a dostávať novinky emailom.

Facebook – http://www.facebook.com/mojasdl
Twitter – http://twitter.com/mojasdl
YouTube – http://www.youtube.com/mojasdl

7. Strana maďarskej koalície (SMK) – www.smk.sk

SMK má v prevádzke nový web, ktorý je možné prepnúť do troch jazykov – slovenčiny, maďarčiny a angličtiny. Strana sa snaží prinášať videá, no absentuje použitie sociálnych sietí, no nechýba využitie videoportálu YouTube. Na Facebooku sa dá nájsť len tzv. community page, ktorá len združuje ľudí s rovnakým záujmom a poskytuje všeobecné informácie z Wikipedie.

YouTube – http://www.youtube.com/user/mkpsmk

8. Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS – HZDS) – www.hzds.sk

HZDS má u väčšiny voličov meno „starej“ strany, no aktívne sa omladzuje. Jasne o tom hovorí aj snaha presadiť sa „vo vodách internetu“. Pri vstupe na web strany je odporúčané navštíviť Facebook, Twitter a YouTube. Strana ponúka bohatý web s interaktívnymi prvkami ako napríklad aj diskusné fórum. Nechýba ani multimediálny obsah. Veľmi pozitívne musíme ohodnotiť sekciu s fotografiami všetkých kandidátov a možnosť ich aj kontaktovať.

Facebook – http://www.facebook.com/pages/Bratislava/LS-HZDS/163772776129
Twitter – http://twitter.com/lshzds
YouTube – http://www.youtube.com/user/lshzds

9. Komunistická strana Slovenska (KSS) – www.kss.sk

Je ďalšou zo strán, o ktorej si niektorí myslia, že „zaspala dobu“. No keď sa pozrieme na jej aktivity na internete, tento dojem mať nemôžeme. Strana spustila špeciálnu volebnú podstránku, ktorá sa zobrazí pri vstupe na jej web. Ten je obsahovo previazaný aj so stránkami Socialistického zväzu mladých (SZM), s ktorými členmi strana spolupracuje. Nové články pribúdajú pravidelne. KSS prevádzkuje aj stránku na Facebooku, kde takisto aktívne pridáva nový obsah. Nechýba ani videoobsah, absentuje využitie Twitteru.

Facebook – http://www.facebook.com/pages/Komunisticka-strana-Slovenska-KSS-Communist-Party-of-Slovakia/253945469106
YouTube – http://www.youtube.com/user/ksskvke

10. Slovenská národná strana (SNS) – www.sns.sk

SNS spustila novú verziu webu len nedávno. Okrem článkov a vyhlásení na nej nájdeme aj internetovú televíziu SNS, ale aj odkazy na iné spravodajské stránky (napr. ta3.com). Strana sa snaží prezentovať hlavné programové tézy (bližšie vysvetľuje klasické billboardy) a odkazuje na kompletný program. Len nedávno začala využívať sociálnu sieť Facebook. Nechýba ani blog a tiež odkaz na stránky Mládež SNS. Na Twitteri „národniarov“ nenájdete.

Facebook – http://www.facebook.com/pages/Bratislava/Slovenska-narodna-strana/121130481252381
SNS webTV – http://www.sns.sk/video/sns-webtv/

11. Nová demokracia (ND) – www.novademokracia.sk

Ďalší z nových politických subjektov. Na webovej stránke, ktorá je spracovaná formou flashovej animácie, ponúka hlavné informácie o strane a volebnom programe. V porovnaní s konkurenciou na nej chýba bohatší videoobsah. Ak hľadáme fotografie, musíme navštíviť stránku strany Facebooku. Strana na sociálnej sieti odkazuje aj na články v médiách. Twitter strana nemá.

Facebook – http://www.facebook.com/strananovademokracia
Videoreportáže – http://www.novademokracia.sk/volby.html

12. Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) – www.zrs-ur.sk

ZRS toho o sebe na internete veľa neponúka. Nájdeme len dve stránky – www.zrs.ur.sk a www.zrs.zvolen.szm.com, na ktorých sa dočítame len to najnutnejšie.

13. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) – www.kdh.sk

Konzervatívci rovnako objavili „taje“ WWW. Nedávno nahodili nové logo a redizajnovali web. Jeho hlavná stránka je rozdelená do tematických častí, ktoré odkazujú na bližšie informácie. Rovnako SNS aj kresťanskí demokrati majú svoju internetovú televíziu a to dokonca s vlastnou doménou. Využívanie Facebooku je „totálne“. Strana má na ňom profil, „fan“ stránku a aj skupinu. Twitter strana nevyužíva.

Facebook – http://www.facebook.com/pages/KDH/163449818290
YouTube – http://www.youtube.com/kdhtv

14. Ľudová strana – Naše Slovensko – www.naseslovensko.org

Strana prevádzkuje jednoduchý web, na ktorom nájdeme informácie o chystaných akciách, ale aj krátke články s názormi strany. Nechýbajú ani fotografie a videá, no nie vo veľkom rozsahu. So stranou je previazaný blog Slovenskej pospolitosti, na ktorom sa nachádzajú ďalšie články. Strana tiež využíva aj sociálnu sieť Facebook.

Facebook – http://www.facebook.com/pages/Nase-Slovensko/259879027298
YouTube – http://www.youtube.com/user/SOF11

15. Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ – DS) – www.sdku-ds.sk

Strana disponuje niekoľkými internetovými stránkami. Postupne zakladala Oklamali.sk, Zadĺžili.sk, Ukradli.sk, Obnovme.sk, na ktorých prezentuje kritiku súčasnej vlády. Hlavný web sa nesie v modernom duchu, na ktorom strana taktiež prevádzkuje vlastnú webtelevíziu. Nechýbajú blogy a odkazy na články a videá v iných médiách. SDKÚ-DS plne využíva potenciál sociálnych sietí. Má stránku na Facebooku, Twitteri, YouTube a tiež Flickr. Obsah na nich je bohatý.

Facebook – http://www.facebook.com/pages/SDKU-DS/43361159170
Twitter – http://twitter.com/sdkuds
YouTube – http://www.youtube.com/user/SDKUDS
Flickr – http://www.flickr.com/photos/sdku-ds/

16. Aliancia za Európu národov (AZEN) – www.azen-eu.sk

Ďalšia z nových politických strán sa snaží na internete zaujať webom rozdeleným do dvoch častí. Prvá sa týka parlamentných volieb a druhá filozofiou strany. V prvej časti sa dočítame o programe strany, aktuálne informácie a odkazy na články o strane v médiách. Nechýba ani blog predstaviteľov strany a formulár pre kontaktovanie strany. Druhá časť webu hovorí o základných heslách strany. Je preložená do troch jazykov – angličtiny, nemčiny a francúzštiny. Čo sa týka sociálnych sietí, na nich by sme AZEN hľadali len márne.

17. Smer – sociálna demokracia (Smer – SD) – www.strana-smer.sk

Smer má internetovú stránku rozdelenú do piatich kategórií, ktoré sú následne rozdelené na ďalšie podkategórie. Na jednotlivé články pútajú odkazy s obrázkami. Na stránke sa nachádza aj sekcia venovaná súčasnej opozícii, v ktorej ju strana paroduje v grafikách a tiež odpovedá na jej obvinenia. Strana má taktiež internetovú televíziu a aktívne pristupuje k využívaniu sociálnych sietí. Okrem Facebooku Smer taktiež využíva Twitter a YouTube.

Facebook – http://tinyurl.com/smer-sd
Twitter – http://twitter.com/smersd
YouTube – http://www.youtube.com/smersd

18. Most-Híd – www.most-hid.sk

Posledná kandidujúca strana, ktorá bola založená len nedávno, má web preložený, samozrejme, do maďarčiny a rovnako ako SMK aj angličtiny. Štandardom sú posledné aktuality, vyhlásenia strany a program. Nechýba ani multimediálny obsah, blog, resp. odkazy na články v médiách. Strana ponúka aj možnosť prihlásiť sa pre odoberanie newslettru. Most nájdeme aj na Facebooku a YouTube.

Facebook – http://www.facebook.com/pages/Most-Hid-Hid-Most/353195602108
YouTube – http://www.youtube.com/mosthid

Volebné spravodajstvo. Porovnajte sa s ostatnými voličmi.

Spravodajské portály venujú voľbám patričnú pozornosť. Tie najnavštevovanejšie pre ne vymedzili špeciálne sekcie, do ktorých sú zaradené informačné zdroje. Niektoré prišli dokonca so špeciálnymi podstránkami a aplikáciami. Napríklad Pravda priniesla Voličomer (http://www.pravda.sk/volicomer.asp), ktorého cieľom je porovnať vaše názory s ostatnými voličmi. Stačí odpovedať Áno/Nie na 20 otázok a vybrať stranu, ktorej by ste odovzdali svoj hlas. Program následne odpovede vyhodnotí a zistíte, ako by volili ostatní ľudia s rovnakými názormi ako Vy.

SME venuje voľbám samostatnú stránku (volby.sme.sk). Okrem článkov sa na nej nachádzajú aj grafy vývoja preferencií aktuálne najsilnejších politických strán podľa prieskumov troch agentúr. Bohužiaľ, chýbajú informácie o ostatných subjektoch. Portál ponúka možnosť zahrať si politickú hru, ktorú však viacerí hráči označili nie za veľmi objektívne spracovanú, pričom kritizovali aj nanútený výber práve jednej vybranej odpovede.

Zoznam takisto spustil špeciálnu stránku oVoľbách.sk, ktorá patrí pod portál Topky. Nájdeme na nej články, analýzy, predvolebné prieskumy a profily strán. Zaujímavosťou je rubrika Výroky týždňa, v ktorej sa nachádza zbierka výrokov, ktoré by mali aj odľahčiť predvolebnú atmosféru.